Mercedes-Benz jesienią 2023 roku otworzy swoje pierwsze stacje ładowania o wysokiej mocy

Jesienią 2023 roku Mercedes-Benz uruchomi swoje pierwsze stacje ładowania o wysokiej mocy, realizując dalekosiężne plany rozbudowy własnej globalnej infrastruktury ładowania. Począwszy od października 2023 roku pierwsze stacje ładowania Mercedes-Benz zostaną otwarte w Atlancie (USA), Chengdu (Chiny) i Mannheim (Niemcy).

Do końca 2024 r. Mercedes-Benz zamierza rozwinąć swoją globalną sieć szybkiego ładowania do ponad 2000 punktów. Długoterminowym celem tej inicjatywy jest utworzenie do końca dekady ponad 2000 centrów ładowania pojazdów elektrycznych, dysponujących ponad 10 000 punktów ładowania.

Centra ładowania Mercedes-Benz w skrócie

Własna sieć ładowania Mercedes-Benz wyznacza nowe standardy w dziedzinie szybkiego, wygodnego i zrównoważonego ładowania pojazdów elektrycznych. Obecnie, w zależności od regionu, nowe stacje zaoferują moc ładowania do 400 kW, realizowaną za pośrednictwem odpowiednich standardowych systemów ładowania (CCS1, CCS2, NACS i GB/T). Dzięki inteligentnemu zarządzaniu procesami uzupełniania energii każdy samochód można ładować z maksymalną mocą znamionową. Skraca to czas ładowania do absolutnego minimum.

Nowy Mercedes-Benz Klasy E już w sprzedaży w Polsce od 269,9 tys. zł

Przy wyborze lokalizacji centrum ładowania Mercedes-Benz przywiązuje dużą wagę do przyjemnej atmosfery i bezpieczeństwa klientów. Stacje będą znajdować się przy głównych drogach oraz u wybranych dealerów Mercedesa i zaoferują szereg udogodnień, takich jak możliwość zakupu napojów i przekąsek oraz toalety. W trosce o bezpieczeństwo centra mają zostać wyposażone w kamery monitorujące. W wybranych lokalizacjach pojawią się inteligentne słupy oświetleniowe, które z jednej strony zapewnią odpowiednie oświetlenie, z drugiej zostaną wyposażone w funkcjonalne elementy LED, informujące o dostępności punktu ładowania i stanie naładowania pojazdu. Wybrane stacje otrzymają także zadaszenia, chroniące przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Mercedes-AMG GLC 43 4MATIC SUV już dostępny w sprzedaży w Polsce od 398,9 tys. zł

Sieć ładowania jest otwarta dla kierowców aut wszystkich marek. Klienci Mercedes-Benz będą mogli korzystać jednak ze specjalnych korzyści, na przykład możliwości zarezerwowania punktu ładowania za pośrednictwem usługi Mercedes-Benz me Charge w celu skrócenia czasu oczekiwania. Sieć uzupełni ponad 1,3 miliona punktów ładowania na całym świecie, do których już teraz mają dostęp użytkownicy usługi. Nowe stacje ładowania zostaną bezpośrednio zintegrowane z planowaniem tras w ramach inteligentnej nawigacji Mercedes-Benz, tak aby kierowcy Mercedesów mogli zawsze wybrać najlepszy sposób ładowania swojego samochodu. Wygodę ładowania zwiększą też dodatkowe funkcje, takie jak Plug & Charge. Dzięki tej usłudze klienci Mercedes-Benz mogą zautomatyzować proces ładowania i płatności – wystarczy podłączyć przewód do auta.

Głęboko wierzymy, że elektromobilność jest kluczem do zrównoważonej, bezemisyjnej przyszłości. Naszym celem jest stworzenie infrastruktury oferującej niezawodne i przystępne możliwości ładowania pojazdów elektrycznych. W ten sposób aktywnie wspieramy transformację w stronę elektrycznej mobilności. Uruchamiając sieć ładowania Mercedes-Benz o wysokiej mocy, poszerzamy globalne możliwości ładowania i wyznaczamy nowe standardy w zakresie uzupełniania energii aut elektrycznych. Chcemy zachęcać naszych klientów do przesiadki na zeroemisyjne samochody i tym samym pozytywnie przyczyniać się do ochrony naszego środowiska” – powiedział Franz Reiner, dyrektor generalny Mercedes-Benz Mobility AG

Zrównoważona mobilność z wykorzystaniem zielonej energii

Zgodnie ze swoją zrównoważoną strategią biznesową Ambition 2039, w ramach nowej sieci stacji o wysokiej mocy Mercedes-Benz umożliwia klientom ładowanie w sposób przyjazny dla środowiska – przy użyciu energii w 100% odnawialnej. W głównej mierze odbywa się to poprzez podpisywanie umów na dostawy ekologicznego prądu lub korzystanie z certyfikatów energii odnawialnej od akredytowanego dostawcy. Wybrane stacje zostaną także wyposażone w panele słoneczne, które będą bezpośrednio dostarczać prąd do centrów.

Wzbogacenie globalnych możliwości ładowania

Inwestując w globalną sieć ładowania, Mercedes-Benz kontynuuje realizację strategii opartej wyłącznie na napędach elektrycznych i stawia na przyszłościową infrastrukturę. Wraz z rozwojem własnej sieci stacji ładowania o wysokiej mocy producent luksusowych aut ze Stuttgartu poszerza swoją istniejącą ofertę; należą do niej europejska sieć szybkiego ładowania IONITY, a także ogłoszona niedawno spółka joint venture z sześcioma innymi producentami OEM, której celem jest dalsza rozbudowa infrastruktury ładowania w Ameryce Północnej. Sieć stacji ładowania o wysokiej mocy Mercedes-Benz to dodatkowy kluczowy element ogólnej strategii firmy w zakresie elektryfikacji. Wszystkie firmy związane z ekosystemem ładowania współdziałają w ramach spółki Mercedes-Benz Mobility AG.

Źródło: Mercedes-Benz