Volkswagen T3 California i Multivan syncro – dwa kultowe youngtimery gośćmi VW Bus Festival 2023

Już za tydzień, w dniach od 23 do 25 czerwca, w Hanowerze odbędzie się VW Bus Festival 2023 – największe międzynarodowe spotkanie miłośników mikrobusów Volkswagena. Festiwal to również największa w historii marki Volkswagen Samochody Dostawcze ekspozycja klasycznych mikrobusów i kamperów. Dział Pojazdów Klasycznych Volkswagen Samochody Dostawcze zaprezentuje na festiwalu ponad 70 rzadkich, historycznych mikrobusów marki Volkswagen.

Oprócz pojazdów klasycznych takich jak najstarszy zachowany i wciąż zarejestrowany Volkswagen T1 z 1950 r., w pełni elektryczny T2 z 1977 roku, czy jedyny egzemplarz specjalnego, gąsiennicowego górskiego łazika bazującego na T1, zobaczyć będzie całą kolekcję tzw. youngtimerów. Jej gwiazdami będą z pewnością pierwszy Volkswagen California – kamper bazujący na T3 oraz Multivan syncro, który dzięki swojemu rekordowemu czasowi przejazdu z Alaski aż do Ziemi Ognistej, na stałe wpisał się do Księgi Rekordów Guinnessa.

Volkswagen T3 California: Volkswagen California to jeden z najbardziej udanych samochodów kempingowych na świecie – to motoryzacyjne podejście do życia. Jego historia rozpoczęła się w 1988 roku od specjalnego modelu opartego na trzeciej generacji Transportera. Ta pierwsza California, opracowana wspólnie z firmą Westfalia i zbudowana w niemieckim mieście Rheda-Wiedenbrück, została zaprezentowana na Salonie Samochodowym w Essen. Nowa California T3 nie mogła i nie chciała wtedy ukrywać faktu, że jej koncepcja wykorzystywała sprawdzony układ technologii i wyposażenia Westfalii Joker.
Specjalny model, początkowo produkowany w limitowanej edycji, wizualnie odróżniał się od modeli Westfalia Joker dzięki dużym zderzakom rodem z ekskluzywnego Multivana Carat. Californię można było zamówić w dwóch kolorach: białym Pastel i czerwonym Marsala. Siedzenia i tylna kanapa były obite jasnoszarym welurem. Projektanci wnętrza wykazali się również wyczuciem stylu dzięki biało-szarej i bardzo przejrzystej kuchni zaadaptowanej z Jokera. California kosztowała wtedy 39 900 marek zachodnioniemieckich, około 10 000 marek mniej niż model Westfalia i dzięki temu stała się natychmiastowym bestsellerem. Tylko w pierwszym roku jej produkcji Volkswagen sprzedał 5000 egzemplarzy.

Volkswagen T1 Raupenfuchs i Volkswagen T2 Elektro – dwa unikalne samochody na VW Bus Festival 2023

Jako alternatywa dla unoszonego dachu, pierwsza California była również dostępna z wysokim dachem i dużym panoramicznym oknem. Podczas gdy wysoki dach oferował korzyści podczas dużego deszczu i w niskich temperaturach, unoszony dach zyskał na niższej całkowitej wysokości Californii (2080 w porównaniu do 2610 mm), dzięki czemu samochód był w stanie zmieścić się praktycznie w każdym prywatnym garażu i na wielu publicznych parkingach.

Volkswagen – co warto wiedzieć o kamperze

Multivan syncro: Panamericana to nie tylko pełna wyzwań droga między Alaską a Ziemią Ognistą, ale też synonim rekordu świata z roku 1999 ustanowionego przez markę Volkswagen Samochody Dostawcze i jej dwóch kierowców: Andreasa Renza i Matthiasa Göttenauera. Ten dwuosobowy team, ze kierownicą seryjnie produkowanego Volkswagena Multivan syncro czwartej generacji, potrzebował zaledwie 15 dni, 14 godzin i 6 minut na pokonanie 22 880 kilometrów między Prudhoe Bay na Alasce a Ushuaia w Argentynie. Krótki czas podróży na długim dystansie zakwalifikował zespół do wpisu do Księgi Rekordów Guinnessa i pokazał, że mikrobus Volkswagena z napędem na cztery koła jest idealnym towarzyszem wszystkich globtroterów.


Rekordowy przejazd Multivana syncro był ostatecznym impulsem dla marki Volkswagen Samochody Dostawcze do zaprojektowania jeszcze mocniejszych pojazdów z napędem na cztery koła. Rekordowy mikrobus VW o numerze rejestracyjnym „WOB AZ 152” stał się zatem impulsem do opracowania modeli Multivan PanAmericana z napędem na cztery koła. Teraz, po długim czasie, Volkswagen Samochody Dostawcze znów prezentuje długodystansowego Volkswagena. Zupełnie nowy Multivan syncro, wraz z innymi modelami z napędem na cztery koła, będzie prezentowany w strefie tematycznej „Offroad”. W pawilonie Działu Pojazdów Klasycznych Volkswagen Samochody Dostawcze, Göttenauer wygłosi ilustrowaną prelekcję i opisze rekordową podróż z tamtych czasów.

Jedno jest pewne: ponad 70 klasycznych pojazdów prezentowanych na VW Bus Festival 2023 zabierze każdego w podróż przez 73 lata historii mikrobusów marki Volkswagen.

Źródło: Volkswagen