Ford Transit – piękna historia rodziny modelu, imponująca teraźniejszość i elektryzująca przyszłość

Ford od lat słynie z niezwykle wszechstronnej gamy modelowej Forda Transita, która spełnia potrzeby różnorodnych klientów biznesowych. Z rozmaitymi wariantami, rozbudowaną ofertą silnikową i niemal nieograniczonymi możliwościami personalizacji Transit pozostaje wiodącą marką w segmencie samochodów dostawczych.

Obecnie cała rodzina Transita jest w trakcie transformacji, podczas której dołączają do niej kolejni, w pełni elektryczni członkowie.

Początki Forda Transita sięgają partnerstwa między niemieckimi i brytyjskimi oddziałami Ford Motor Company. Obie firmy połączyły swoje doświadczenie, aby stworzyć furgonetkę, która szybko rozprzestrzeniła się poza Europę. Pierwotnie nazwany Project Redcap, Transit stał się pierwszym produktem Forda opracowanym dla całej Europy. Wprowadzony na rynek brytyjski w 1965 roku Ford Transit szybko podbił światowy rynek samochodowy. Od momentu premiery klienci mieli do wyboru dwie wersje (z długim i krótkim rozstawem osi), a także różne opcje tylnych drzwi i drzwi kabiny. W ciągu jednego roku popularność Transita wzrosła tak bardzo, że można go było znaleźć nawet na trasach autobusowych w Andach.

Ford rozpoczyna Akcję Klimatyzacja Pro

Do 1976 roku Ford Transit stał się tak popularny, że milionowy egzemplarz opuścił linię produkcyjną. W 2000 roku amerykański producent osiągnął już cztery miliony wyprodukowanych egzemplarzy. Samochód był używany zarówno do celów prywatnych, rekreacyjnych, jak i komercyjnych. W końcu gama Transita powiększyła się o kolejne, doskonale znane dzisiaj modele, takie jak Custom, Connect czy Courier. Ford Transit został uznany za Międzynarodowy Samochód Dostawczy Roku w 2001 roku i od tego czasu zdobył to wyróżnienie częściej niż jakikolwiek inny podobny model na rynku.

Ford+ – wzrost korzyści dla klientów, stabilności i odporności firmy

Od ponad 40 lat Ford Transit jest liderem na rynku samochodów dostawczych i użytkowych oraz najlepiej sprzedającym się modelem tego typu zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Wielkiej Brytanii. Gama Forda Transit nadal przoduje pod względem innowacyjności, zarówno w przypadku samochodów spalinowych i elektrycznych. Najnowsze modele Transita są wyposażone w inteligentniejsze i bardziej użyteczne technologie, mocniejsze i wydajniejsze silniki, nową konstrukcję i, co najważniejsze, zwiększoną ładowność.

Jednym z kluczowych elementów sukcesu Forda Transita jest jego zdolność do dostosowania do różnych zadań. Dostępne modele występują w różnych wersjach nadwozia, tj van, van brygadowy, autobus oraz podwozie pod zabudowę, zapewniając klientom możliwość wyboru pojazdu, który najlepiej odpowiada ich konkretnym potrzebom.

Modele dopasowane do potrzeb każdej firmy

Modele z gamy Forda Transita zapewniają imponującą przestrzeń ładunkową pod każdym względem, tj. długości i szerokości ładunku, a także użytecznej wysokości wnętrza. Szeroko otwierane boczne drzwi ładunkowe, optymalna wysokość i tylny stopień zapewniają łatwy dostęp do przestrzeni ładunkowej. Kolejną godną uwagi cechą gamy jest napęd na wszystkie koła. Dostępny w wybranych modelach inteligentny system AWD pomaga zapewnić płynniejszą i bezpieczniejszą jazdę na trudnych nawierzchniach. Jeśli chodzi o układ napędowy, nowa gama obejmuje szereg zaawansowanych 2,0-litrowych silników wysokoprężnych Ford EcoBlue, które są mocniejsze i bardziej wydajne niż kiedykolwiek wcześniej. Mają także innowacyjny system Ford EcoMode, który na bieżąco ocenia wpływ indywidualnego stylu jazdy na ilość zużywanego paliwa. Celem systemu jest zachęcanie do bardziej efektywnego zużycia paliwa.

Obecna gama Forda Transita obejmuje znane od wielu lat spalinowe modele – Transit, Transit Connect, Transit Courier, Transit Custom – ale także rozwijającą się elektryczną rodzinę Transita. Na polskich drogach już obecny jest E-Transit, do którego wkrótce dołączą E-Transit Custom oraz E-Transit Courier.

E-Transit bardzo szybko stał się zresztą nowym hitem sprzedażowym Forda. Wiodące w klasie wartości dotyczące zasięgu czy ładowności, a także znakomita wartość rezydualna sprawiły, że jest on doskonałym wyborem dla firmowych flot. Wszystkie te zalety doceniły już m.in. DHL, InPost czy GLS. Model po pięciu miesiącach 2023 roku jest najlepiej sprzedającym się elektrycznym samochodem dostawczym w Polsce (39% udziału w rynku), a także znajduje się na podium zestawienia samochodów elektrycznych ogółem (dane PZPM po maju 2023 r.). Trudno się temu dziwić, bowiem już w standardzie oferuje automatyczną klimatyzację, tempomat, przednie i tylne czujniki parkowania, 12-calowy ekran systemu informacyjno-rozrywkowego SYNC 4 z bezprzewodową obsługą Android Auto i Apple CarPlay oraz rozbudowany zestaw systemów bezpieczeństwa.

Spalinowe modele także mają się czym pochwalić. Transit Courier obecnej generacji to jeden z najtańszych samochodów dostawczych na rynku, który od lat zachwyca niezawodnymi silnikami oraz doskonałym stosunkiem jakości do ceny. Jego nowa generacja w wersji spalinowej pojawi się na drogach jeszcze w tym roku, a elektrycznej w przyszłym roku. Nowy Transit Courier został całkowicie przeprojektowany, powiększono w nim przestrzeń ładunkową aż o 25%, a nowa funkcjonalność przegrody umożliwia przewożenie przedmiotów o długości ponad 2,6 m.

Transit Connect obecnej generacji to jeden z najważniejszych samochodów dostawczych Forda, który jest obecnie dostępny od ręki w niezwykle konkurencyjnej cenie. Maksymalna ładowność 939 kg sprawia, że to pojazd stworzony do wielu zadań zarówno w „miejskiej dżungli” oraz poza aglomeracjami miejskimi. W ofercie poza vanem znajduje się zarówno van brygadowy, jak i kombi. Klientów poza konkurencyjną ceną zachęcają niskie koszty eksploatacji, ceny części zamiennych czy niskie spalanie.

Transit Custom to kolejny model, który obecnie przechodzi transformację. W salonach dostępna jest jeszcze aktualna generacja modelu, ale zamawiać można już zupełnie nowego Transita Custom. Jest on dostępny w szerokiej gamie wersji – z silnikami 2.0 EcoBlue o mocy 110, 136, 150 i 170 KM, z napędem na przednie i wszystkie koła oraz z manualną i automatyczną skrzynią biegów. Samochód można kupić w dwóch długościach oraz dwóch wersjach wyposażenia, co sprawia, że oferta jest dopasowana do najbardziej wymagających klientów. W standardzie oferuje on m.in. 13-calowy ekran dotykowy systemu informacyjno-rozrywkowego SYNC 4, czujniki parkowania z przodu i tylu, tempomat czy system rozpoznawania znaków ograniczenia prędkości.

Ford nieustannie pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami, aby sprostać zmieniającym się potrzebom klientów. Przyszłość gamy modelowej Ford Transit to dalsze doskonalenie napędów elektrycznych, hybrydowych i benzynowych, a także wprowadzenie nowych technologii koncentrujących się na bezpieczeństwie oraz wydajności w codziennej pracy.

Ford Transit to nie tylko samochód dostawczy. To wszechstronna i niezawodna platforma, która sprosta nawet najbardziej wymagającym zadaniom biznesowym. Jesteśmy dumni z naszej obecnej gamy modelowej Forda Transit, która jest gotowa na wyzwania teraźniejszości i przyszłości. Wciąż inwestujemy w rozwój nowych technologii, aby zapewnić klientom jeszcze większą wydajność i wygodę. Pozytywnym zaskoczeniem jest dla nas E-Transit, który jest doskonałym samochodem dostawczym ery elektromobilności, co zaskakująco szybko docenili nasi klienci – powiedział Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.

Źródło: Ford