DS 9 M.Y. 2023 – nowe technologie, nowe wnętrze i kolekcja ESPRIT DE VOYAGE

Wraz z wprowadzeniem DS IRIS SYSTEM nowe technologie zagoszczą na pokładzie DS 9 w roku modelowym 2023. Gama DS 9 wzbogaciła się o najwyższej jakości wykończenie OPERA i kolekcję ESPRIT DE VOYAGE z nowym ekskluzywnym, jasnym wnętrzem. Modele tej gamy są obecnie oferowane z dwoma rodzajami silników hybrydowych (benzynowo-elektrycznych) typu plug-in: E-TENSE 250 oraz E-TENSE 4×4 360.

Oprócz nowo zaprojektowanego zestawu zegarów i wskaźników DS 9 M.Y. 23 został wyposażony w nowy system multimedialny DS IRIS SYSTEM. Rozwiązanie to posiada całkowicie nowy, responsywny i płynny interfejs, z możliwością pełnej konfiguracji i personalizacji, wspierany przez narzędzie naturalnego rozpoznawania mowy – IRIS. Menu, złożone z widżetów, wyświetlające się na 12-calowym ekranie dotykowym o wysokiej rozdzielczości, oferuje dostęp do wszystkich funkcji za pomocą jednego gestu w celu obsługi nawigacji 3D połączonej z Internetem, klimatyzacji i cyfrowych źródeł dźwięku oraz zarządzania wszystkimi danymi podróży. Ekran, który jest bardzo wygodny w obsłudze, wyświetla widok 360° uzyskiwany dzięki nowym kamerom cyfrowym o wysokiej rozdzielczości oraz zapewnia dostęp do funkcji Mirror Screen, CarPlay i Android Auto za pośrednictwem Wi-Fi lub dwóch gniazd USB typu C.

Nawigacja połączona z Internetem pomaga kierowcy wybrać najlepszą trasę. Monitoruje warunki drogowe i wyznacza najlepsze trasy w czasie rzeczywistym. Ponadto ekran pokazuje niebezpieczne miejsca, kontrole prędkości (w zależności od przepisów danego kraju), prognozę pogody, umiejscowienie i ceny stacji benzynowych oraz lokalizację publicznych parkingów i punktów ładowania. W przypadku parkowania naziemnego DS IRIS SYSTEM wyświetla prawdopodobieństwo znalezienia miejsca parkingowego na poszczególnych ulicach w głównych miastach. Wszystkie aktualizacje są przeprowadzane automatycznie.

DS IRIS SYSTEM jest połączony z aplikacją mobilną MyDS, która umożliwia wysyłanie celów podróży ze smartfona na ekran DS 9, programowanie wstępnego ogrzania lub schłodzenia wnętrza pojazdu, ładowanie akumulatora, kontrolę poziomu naładowania akumulatora, odczyt danych z poprzednich przejazdów, otrzymywanie proaktywnych alarmów serwisowych, używanie cyfrowego pilota zdalnego sterowania do blokowania i odblokowywania drzwi, włączania świateł lub aktywowania klaksonu.

Nowe wykończenie wnętrza OPERA

Gama została wzbogacona o trzeci poziom wykończenia OPERA, który jest dopełnieniem pakietów wyposażenia PERFORMANCE LINE + i RIVOLI +. Ta oferta wysokiej klasy obejmuje szeroką gamę standardowego wyposażenia i rozwiązań technologicznych, takich jak zawieszenie DS ACTIVE SCAN SUSPENSION sterowane kamerą, rozszerzony pakiet bezpieczeństwa DS DRIVE ASSIST z półautonomiczną jazdą na poziomie 2, DS DRIVER ATTENTION MONITORING i DS NIGHT VISION oraz elementy podnoszące komfort, takie jak system HiFi FOCAL Electra®, pakiet DS Pack Lounge dla pasażerów z tyłu, w tym luksusowy skórzany środkowy podłokietnik, zagłówek Lounge na bocznych siedzeniach, ozdobny przycisk do przesuwania przedniego fotela pasażera z tylnych siedzeń, rozszerzona dwustrefowa automatyczna klimatyzacja oraz podgrzewane, masowane i wentylowane tylne siedzenia boczne, a także szyberdach, bagażnik z automatyczną klapą, podgrzewana przednia szyba i alarm.

DS 9 E-Tense 360 4×4 Performance Line+ – absolutnie piękny samochód

Nowe wykończenie OPERA jest dostępne w trzech kolorach: CZERWONY RUBIN, CZARNY BAZALT i nowa SZARA PERŁA. Jego elegancję podkreśla skóra Nappa, zastosowana w każdej wersji kolorystycznej, którą pokryto siedzenia z logo DS wytłoczonym na przedniej stronie zagłówków, tylną kanapę, konsolę środkową i przedłużoną deskę rozdzielczą. Wnętrze w wersjach CZERWONY RUBIN i CZARNY BAZALT zostało wzbogacone o urzekające ekskluzywne elementy dekoracyjne Art Leather. Kolejną nowością w DS 9 M.Y. 23 jest podsufitka z Alcantary® w kolorze Gris Galet nadająca wnętrzu stonowaną jasność.

Kolekcja ESPRIT DE VOYAGE – wyjątkowy kunszt

Kolekcja ESPRIT DE VOYAGE widoczna jest w następujących detalach: wzorem domów mody haute-couture i w duchu francuskiej sztuki podróżowania samochody DS Automobiles odznaczają się wyjątkowym wyrafinowaniem przejawiającym się we wnętrzu z ekskluzywną jasną skórą.

DS Automobiles – Espirit de Voyage

Wnętrze rozświetlają jasne kolory: siedzenia są pokryte skórą Nappa w kolorze Gris Perle z wykończeniem przypominającym bransoletę luksusowego zegarka. Również konsola środkowa, deska rozdzielcza i panele drzwiowe są pokryte skórą Nappa w kolorze Gris Perle. Podsufitka jest w całości pokryta Alcantarą® w kolorze Gris Galet. Z kolei podłokietniki na drzwiach wykonane są w kolorze Gris Perle, podobnie jak obszycia przednich i tylnych dywaników, które dodatkowo zostały ozdobione specjalnym przeszyciem Zephir.

Pod ekranem centralnym zamontowano panel ze skóry Nappa w kolorze Gris Perle, tłoczony na gorąco przy użyciu techniki opracowanej przez artystów rzemieślników DS Automobiles, aby mocniej zaznaczyć ten oryginalny motyw. Clou de Paris, legendarny wzór giloszowany paryskich zegarmistrzów, wskazuje lokalizację DS DESIGN STUDIO PARIS, z którego rozchodzą się promienie, tworzące mapę Europy. Wzór zaprojektowany z myślą o kolekcji ESPRIT DE VOYAGE jest wykorzystywany w tej limitowanej serii na wiele sposobów. Linie, grawerowane laserowo, są także ozdobą progów, monogramów na drzwiach przednich, a także obudów lusterek.

Do pokrycia innych elementów wnętrza, takich jak kierownica ze skóry licowej w kolorze Noire Basalthe, górna część deski rozdzielczej ze skóry Nappa, w tym samym kolorze, i półka bagażnika z czarnej Alcantary®, użyto szlachetnych materiałów.

Z zewnątrz wersja E-TENSE 250 wyróżnia się nowymi 19-calowymi felgami CHAMBORD z matowym wykończeniem w kolorze Gris Anthra. Natomiast w wersji E-TENSE 4×4 360 zachowano 20-calowe koła MUNICHwyposażone w opony Michelin Pilot Sport 4S.

DS 9 M.Y. 23 ESPRIT DE VOYAGE jest dostępny w czterech kolorach: Cristal Pearl, Bleu Midnight, Gris Platinium oraz Noir Perla Nera.

Hybrydowe silniki typu plug-in o mocy do 360 KM

DS 9 M.Y. 23 to w 100% hybrydowy model typu plug-in oferowany w dwóch wersjach, czyli 250 KM lub 360 KM z napędem na cztery koła. Model DS 9 M.Y. 23 E-TENSE 4×4 360 został wyposażony w jednostkę napędową dla najbardziej wymagających: 4-cylindrowy silnik benzynowy o mocy 200 KM i dwa silniki elektryczne – jeden o mocy 110 KM (z przodu, zintegrowany ze skrzynią biegów), a drugi o mocy 113 KM (połączony z tylną osią). Jest on połączony z inteligentną skrzynią biegów z napędem na cztery koła. W akumulatorze o mocy 15,6 kWh wykorzystywane są metody zaawansowanego zarządzania energią, dzięki którym energia jest gromadzona, aby sprostać wielorakiemu zapotrzebowaniu na nią.

Prędkość maksymalna modelu DS 9 M.Y. 23 E-TENSE 4×4 360 jest elektronicznie ograniczona do 250 km/h. Samochód może rozwinąć prędkość 140 km/h przy wykorzystaniu wyłącznie energii elektrycznej. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje mu 5,6 sekundy, a pokonanie 1000 metrów ze startu zatrzymanego 25,4 sekundy.

W trybie bezemisyjnym DS 9 M.Y. 23 E-TENSE 4×4 360 pokonuje dystans 65 kilometrów w cyklu miejskim WLTP lub 62 kilometrów w cyklu mieszanym WLTP. Zużycie paliwa jest ograniczone do 1,5 litra/100 km, a homologowana emisja CO2 wynosi 35 g/km zgodnie z cyklem WLTP.

DS 9 E-TENSE 250 ma 4-cylindrowy silnik PureTech o mocy 200 KM wspomagany przez napęd elektryczny o mocy 80 kW (110 KM). Akumulator 15,6 kWh pozwala pokonać do 85 kilometrów w cyklu miejskim WLTP („równoważny zasięg przy zasilaniu energią elektryczną w mieście” – kategoria używana w celach podatkowych) lub 75 kilometrów w cyklu mieszanym WLTP. Pokładowa ładowarka o mocy 7,4 kW zapewnia naładowanie akumulatora od 0 do 100% pojemności w czasie 2 godzin i 23 minut. Emisja CO2 spada do zaledwie 22 g/km przy homologowanym zużyciu paliwa na poziomie 1,0 l/100 km w cyklu mieszanym WLTP.

DS 9 M.Y. 23 będzie sprzedawany na rynkach, na których DS Automobiles jest obecny, od maja 2023 roku.

Źródło: DS