46. Porsche Tennis Grand Prix – Iga Świątek po raz kolejny królową tenisa w Stuttgarcie

Iga Świątek nową i starą królową tenisa w Stuttgarcie. W finale 46. edycji Porsche Tennis Grand Prix liderka światowego rankingu – podobnie jak przed rokiem – pewnie pokonała Arynę Sabalenkę 6:3, 6:4, wygrywając nowiutkie Porsche Taycan Turbo S Sport Turismo. Polka, która w 2022 r. triumfowała we French Open i US Open, na oczach liczącej 4400 osób publiczności zgromadzonej na Porsche Arena od połowy pierwszego seta jawiła się jako murowana zwyciężczyni meczu.

Grając przeciwko drugiej zawodniczce na światowej liście, przede wszystkim pokazała klasę w krytycznych momentach. Po godzinie i 50 minutach wykorzystała pierwszą piłkę meczową, po czym upuściła rakietę na ziemię i radośnie uniosła obie ręce w geście triumfu. „Od pierwszych uderzeń wiedziałam, że zapowiada się dobry dzień” – powiedziała 21-letnia zawodniczka z Polski, która w Stuttgarcie pozostała niepokonana. „Jestem bardzo zadowolona ze swojego występu – przez cały mecz byłam bardzo skoncentrowana”.

Dla Igi Świątek, która w ostatnich tygodniach leczyła kontuzję żebra, a w Stuttgarcie z rundy na rundę prezentowała coraz bardziej wyśrubowany poziom, sukces na Porsche Arena stanowi trzynaste turniejowe zwycięstwo w karierze i trzecią pomyślną obronę tytułu. Wcześniej zawodniczka dokonała takiego wyczynu w Rzymie (2021 i 2022) oraz w Dosze (2022 i 2023).

Porsche Tennis Grand Prix

W Stuttgarcie z każdym meczem czułam się coraz lepiej, a dzisiaj byłam w topowej formie. Mam za sobą znakomity występ” – podsumowała szczęśliwa zwyciężczyni. I dodała: „Uwielbiam atmosferę panującą na Porsche Arena. Pewnie będę wracać tu co roku!”. Swoje trofeum otrzymała z rąk doktora Wolfganga Porsche, przewodniczącego rady nadzorczej Porsche AG. Aryna Sabalenka, która po raz trzeci brała udział w turnieju i po raz trzeci dotarła do finału, również zapowiedziała, że w przyszłym roku chce ponownie zagrać w Porsche Tennis Grand Prix: „Będę próbować i próbować, aż uda mi się odjechać samochodem dla zwyciężczyni”.

Nowe Porsche Cayenne – więcej luksusu i lepsze osiągi od 428 tys. zł

Finał debla: Desirae Krawczyk i Demi Schuurs znów świętują

Po ceremonii wręczenia trofeów w grze pojedynczej publiczność na Porsche Arena została zaproszona na finał debla. Desirae Krawczyk (USA) oraz Demi Schuurs (Holandia) pokonały w dwóch setach Nicole Melichar-Martinez (USA) i Giulianę Oimos (Meksyk) 6:4, 6:1. Zwycięstwo zapewniło im drugi tytuł z rzędu.

Aces for Charity – Porsche przekazuje na szczytny cel sumę 120 tys. euro

Sukcesem zakończyła się nie tylko 46. edycja Porsche Tennis Grand Prix, ale także akcja charytatywna Aces for Charity, która od wielu lat jest stałym elementem stuttgarckiego turnieju. Aby uczcić 75-lecie samochodów sportowych Porsche, z inspiracji pierwszym sportowym autem wyprodukowanym przez Porsche – 356 „No. 1” Roadster – za każdego posłanego asa producent zdecydował się przekazać na szczytne cele 356 euro. W sumie we wszystkich meczach było ich 253, a Porsche zaokrągliło uzyskaną sumę do 120 tys. euro. Pieniądze zostały równo podzielone pomiędzy fundację Stiftung Agapedia, stowarzyszenie sportowe Landessportverband Baden-Württemberg oraz fundację Ferry-Porsche-Stiftung. Czeki wręczył Albrecht Reimold, członek zarządu Porsche AG ds. produkcji i logistyki. Znaczącą rolę w zwiększeniu kwoty darowizny odegrała Karolina Pliskova – w swoich trzech meczach Czeszka zaserwowała 26 asów.

Porsche – 75 lat sportowych modeli

Przed finałem publiczność „rozgrzał” słynny na całym świecie Balet Stuttgarcki. Tancerze zaprezentowali fragment utworu Romana Novitzky’ego pt. „Impuls” i zafundowali widzom fascynujący pokaz przy udziale bębnów oraz zjawiskowego oświetlenia.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi i usatysfakcjonowani tegorocznym Porsche Tennis Grand Prix” – powiedział dyrektor turnieju Markus Günthardt. „W sumie Porsche Arena odwiedziło 31 tysięcy widzów, którzy oprócz podziwiania światowej klasy tenisa mogli skorzystać z atrakcyjnego programu wydarzeń towarzyszących dla całej rodziny”.

Źródło: Porsche