Dacia Duster III – nowa generacja coraz bliżej premiery

Trzecia generacja Dacii Duster praktycznie jest już gotowa i aktualnie auta z preserii przechodzą testy eksploatacyjne w różnych warunkach klimatycznych. Co prawda producent wciąż nie ujawnił oficjalnych zdjęć, ale na podstawie zdjęć szpiegowskich i konceptu Bigster, powstają coraz bardziej aktualne rendery.

Zapewne jednym z najciekawszych i jak wszystko wskazuje bardzo bliskich oryginału, jest wersja stworzona przez grafika serwisu Kolesa. To wizja mocno inspirowana konceptem Bigster, zaprezentowanym na początku 2021 roku. Zawiera jednak również elementy, które zdążyły już ujawnić zdjęcia zakamuflowanych prototypów uchwycone podczas testów.

Grafik wyobraża sobie nową generację Dustera o zbliżonych proporcjach do obecnej wersji. Typowa dla rumuńskiego SUV-a jest również podnosząca się dolna linia szyb. Nowa atrapa wlotu powietrza chłodnicy z połączonymi reflektorami robi wrażenie, charakterystyczny jest też przedni zderzak. Wygląd błotników z pewnością zasługuje na wzmiankę, jednak najbardziej kontrowersyjne postrzegamy potraktowanie tylnych części, ze światłami przypominającymi poziomą literę Y.

Dacia Duster – LPG czy benzyna? (porównanie)

Chociaż do premiery samochodu zostało jeszcze kilka miesięcy, już teraz wiemy, że nowy Duster będzie korzystał z platformy CMF-B, znanej z modeli Sandero, Logan i Jogger.

Dacia – ofensywę w segmencie C oraz wdrażanie planów rozbudowy potencjału produkcyjnego

Podstawą gamy silników będzie prawdopodobnie trzycylindrowy turbodoładowany silnik benzynowy 1.2 TCe uzupełniony o 48-woltową technologię miękkiej hybrydy. Agregat ten ma być dostępny w dwóch wariantach mocy oraz w wersji LPG. Ponadto będzie wybór między manualną a automatyczną skrzynią biegów, mówi się też o wersji z napędem na wszystkie koła. Pojawi się również hybrydowy Duster E-Tech. Dacia całkowicie żegna się z silnikami wysokoprężnymi, których już nie będzie w najnowszej ofercie.

Nowa Dacia Duster III wjeżdża na salony (odkrywamy nowy przebój)

Według najnowszych informacji Dacia Duster trzeciej generacji powinna pojawić się w przyszłym roku. A w 2025 roku dołączy do oferty jego większy krewny, siedmiomiejscowy SUV, dla którego na razie używana jest nazwa Bigster. Jednak nie potwierdzono jeszcze, czy samochód produkcyjny będzie również nosił to oznaczenie.

Źródło: Dacia, Kolesa