Premiera Indeksu Cen Grupy AUTO1 pokazuje stabilizację cen samochodów używanych po rekordowym spadku

Grupa AUTO1, wiodąca w Europie cyfrowa platforma motoryzacyjna do zakupu i sprzedaży samochodów używanych, uruchomiła dziś Indeks Cen Grupy AUTO1, Europejski Raport Cen Samochodów Używanych. Indeks ten daje wgląd w miesięczną ewolucję hurtowych cen sprzedaży samochodów używanych (na podstawie ważonej i dostosowywanej sezonowo bazy) w całej Europie od 2015 roku w oparciu o około 3,6 miliona transakcji samochodów używanych.

,,Jako lider rynku europejskiego z udziałem w rynku na poziomie 2,5%, oferujemy największy wybór samochodów używanych we wszystkich kategoriach cenowych w ponad 30 krajach europejskich. Tylko w 2022 roku Grupa AUTO1 sprzedała ponad 649 000 pojazdów za pośrednictwem naszych stron internetowych i aplikacji. Wykorzystując nasze dane dotyczące transakcji od momentu powstania firmy, opracowaliśmy pionierski indeks, który mierzy trendy cenowe na hurtowym rynku samochodów używanych i daje wgląd w całą branżę – mówi Piotr Baranowicz, Vice President na Europę Środkową i Wschodnią w Grupie AUTO1.


Rekordowy spadek cen hurtowych samochodów używanych w IV kwartale 2022 r.

Po znacznych wzrostach cen samochodów używanych przez kilka kwartałów z rzędu, począwszy od kwietnia 2021 r., ceny hurtowe osiągnęły szczyt w lipcu 2022 r. przy wartości indeksu wynoszącej 171,6. Ceny samochodów używanych rosły przez cały rok 2021 i 2022 z powodu różnych kluczowych czynników, takich jak pandemia Covid-19, niedobór półprzewodników, a więc również deficyt i długie terminy dostaw nowych samochodów, a także ogólna presja inflacyjna. Po osiągnięciu szczytu w lipcu 2022 r. ceny spadły. Był to najgwałtowniejszy spadek od początku istnienia indeksu w 2015 r., a ceny hurtowe spadły o 11,8% w całym IV kwartale, od szczytowej wartości indeksu 171,6 w lipcu 2022 r. do wartości na koniec roku 151,3 w grudniu 2022 r.

Citroën wprowadza do oferty używane części zamienne

Stabilizacja cen samochodów używanych w I kwartale 2023 r.

Po gwałtownym spadku cen w IV kwartale 2022 roku, Grupa AUTO1 obserwuje obecnie bardziej stabilne środowisko hurtowych cen samochodów używanych w I kwartale 2023 roku: Indeks Cen Grupy AUTO1 spadł od stycznia do lutego o 0,1%, a indeks przesunął się ze 149,3 do 149,1. Przy najnowszych liczbach Indeks Cen Grupy AUTO1 wzrósł z 149,1 w lutym do 150,9 w marcu, co oznacza wzrost o 1,2%. Ogólnie ceny nieznacznie wzrosły o 1% od stycznia do marca.Indeks Cen Grupy AUTO1 będzie publikowany co miesiąc i będzie przedstawiał najnowsze zmiany cen na europejskim rynku samochodów używanych.

Ford Używane – wyjątkowy program konsumencki został odnowiony, by spełniać najwyższe kryteria jakościowe

O Grupie AUTO1

Założona w 2012 roku Grupa AUTO1 jest wielobrandową firmą technologiczną, która buduje najlepszy sposób kupna i sprzedaży samochodów. Jej lokalne europejskie marki konsumenckie, takie jak wirkaufendeinauto.de, oferują konsumentom najszybszy i najłatwiejszy sposób sprzedaży ich samochodu. AUTO1.com jest największą w Europie platformą hurtową dla profesjonalistów zajmujących się handlem samochodami. Wraz z marką detaliczną Autohero, Grupa AUTO1 wykorzystuje swoją technologię, skalę i doskonałość operacyjną w celu stworzenia najlepszych doświadczeń konsumenckich przy zakupie samochodu online. Grupa AUTO1 działa w ponad 30 krajach i osiągnęła przychody w wysokości 6,5 mld EUR w 2022 roku. Po udanym IPO w lutym 2021 roku, akcje grupy są notowane na rynku regulowanym (Prime Standard) Giełdy Papierów Wartościowych we Frankfurcie pod symbolem handlowym AG1 i ISIN DE000A2LQ884.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.auto1-group.com

O Indeksie Cen Grupy AUTO1 – Europejskim raporcie cen samochodów używanych

Indeks Cen Grupy AUTO1 pokazuje miesięczną ewolucję cen samochodów używanych w całej Europie. Analizując bazę danych Grupy AUTO1 obejmującą około 3,6 miliona transakcji samochodów używanych w całej Europie, Grupa AUTO1 opracowała pionierski indeks, który ma na celu poprawę przejrzystości danych na rynku samochodów używanych i daje wgląd w ceny hurtowe. Punktem wyjścia dla Indeksu Grupy Cen AUTO1 jest styczeń 2015 roku z wartością referencyjną 100.
M ożliwość zapoznanie się z metodologią tutaj

Źródło: AUTO1