Lexus RZ – zasilany prądem z generatorów na ogniwa paliwowe

W lutym i marcu odbyły się pierwsze dziennikarskie jazdy testowe nowym Lexusem RZ 450e w Europie na drogach w południowej Francji. Lexus zadbał, żeby testy pierwszego zbudowanego od podstaw samochodu elektrycznego miały jak najmniejszy wpływ na środowisko. Dlatego do zasilania bezemisyjnego auta wykorzystano prąd, który powstał z wykorzystaniem technologii nie emitujących CO2, HC, NOx ani innych drobnych cząstek.

Do ładowania baterii w testowych Lexusach RZ 450e posłużyła energia elektryczna z wodoru. Za wytwarzanie prądu odpowiadały generatory oparte na ogniwach paliwowych Toyoty, które produkowane są we Francji przez firmę EODev (Energy Observer Developments). Udziałowcem start-upu jest Toyota Motor Europe (TME).

Stacjonarny generator GEH2 nie emituje żadnych spalin, a jedynym produktem ubocznym jego pracy jest para wodna. Urządzenie powstało zgodnie z obowiązującymi przepisami i jest przyjazne dla środowiska. GEH2 na bieżąco kontroluje poziom wodoru, informuje o potrzebie uzupełnienia paliwa, a także o zbliżającym się serwisie. Pracę urządzenia można monitorować online. Niezależni eksperci z Solar Impulse Fundation nadali generatorowi GEN2 certyfikat „Efficient Solution”, co jest potwierdzeniem wysokiej jakości technologii wodorowej.

Lexus – 25 lat temu rozpoczęto sprzedaż modelu RX, najpopularniejszego w historii marki

GEH2 ma 3300 mm długości, 1100 mm szerokości oraz 2252 mm wysokości, a jego masa to 3,3 tony. Moc wynosi 100 kVA/80 kW, napięcie wyjściowe 400 VAC/480 VAC, a urządzenie może pracować w temperaturach od -10 do 40 stopni Celsjusza.

RZ 450e – pierwszy taki Lexus

Lexus od ponad 18 lat elektryfikuje klasę premium. Marka sprzedała przez ten czas już prawie 2,5 mln pojazdów z napędami zelektryfikowanymi – klasycznych hybryd, hybryd plug-in oraz samochodów elektrycznych. Nowością w gamie jest Lexus RZ 450e – pierwsze zbudowane od podstaw auto elektryczne marki.

Polecamy – myEVreview – wszystko o pojazdach elektrycznych, ich wady i zalety oraz opinie użytkowników

Lexus RZ 450e ma baterię, która składa się z 96 ogniw o pojemności brutto 71,4 kWh. Samochód podłączony do systemu szybkiego ładowania prądem stałym naładowanie do 80% może osiągnąć w około 30 minut. RZ 450e jest też wyposażony w kompaktową i lekką ładowarkę pokładową o mocy 11 kW. Auto ma dwa silniki elektryczne. Przedni wytwarza 150 kW (204 KM), a tylny 80 kW (109 KM), co razem daje maksymalną moc 230 kW (313 KM). W zależności od rozmiaru kół i wybranej wersji wyposażenia RZ 450 zużywa od 16,8 kWh do 18,7 kWh energii na 100 km w cyklu mieszanym WLTP.

Lexus RZ 450e ma innowaycyjny napęd na cztery koła DIRECT4, który kontroluje przekazanie momentu obrotowego oraz przechyły nadwozia podczas przyspieszania i hamowania. Samochód może być wyposażony w innowacyjne technologie, które zwiększają komfort pasażerów i pomagają zmniejszyć zużycie energii jak fotochromatyczny dach panoramiczny czy ogrzewanie promiennikowe.

Źródło: Lexus