Toyota Yaris najpopularniejszym autem miejskim na świecie w 2022 roku

Toyota Yaris zanotowała największą globalną sprzedaż ze wszystkich aut miejskich w 2022 roku. Był to już trzeci rok z rzędu, kiedy Yaris zajął pierwsze miejsce w segmencie. Obok Yarisa liderami swoich segmentów są Corolla, RAV4 i Camry, które w zestawieniu najpopularniejszych samochodów na świecie zajęły odpowiednio pierwsze, drugie i szóste miejsce.

W 2022 roku Toyota sprzedała na całym świecie 483 175 Yarisów. Był to najlepszy wynik ze wszystkich aut miejskich – aż o 64% wyższy od sprzedaży drugiego najpopularniejszego samochodu tego typu. Yaris awansował na pierwsze miejsce w segmencie B w 2020 roku, kiedy klienci kupili 458 578 egzemplarzy. W 2021 roku jego sprzedaż skoczyła do 540 tysięcy aut, a udział w segmencie do 7,4%.

W Polsce Yaris zakończył rok 2022 jako najpopularniejsze miejskie auto i drugi najczęściej wybierany samochód na rynku, zaraz po Corolli. W Europie miejski hatchback był w ubiegłym roku najlepiej sprzedającym się modelem Toyoty i siódmym najpopularniejszym autem osobowym.

Najpopularniejsze auto miejskie na świecie

Yaris aktualnej, czwartej generacji, który zadebiutował w 2020 roku, został wybrany Europejskim Samochodem Roku 2021. Auto powstało na platformie GA-B, dzięki której zyskało zupełnie nowe, dynamiczne proporcje i lepsze właściwości jezdne. Zarówno napęd hybrydowy czwartej generacji, jak i konwencjonalny silnik 1.5 wyróżniają się pod względem wydajności, elastyczności i kultury pracy. Auto z napędem hybrydowym 1.5 o łącznej mocy 116 KM rozpędza się od 0 do 100 km/h w 9,7 sekundy, a jego średnie zużycie paliwa wynosi od 3,8 l/100 km.

Targi Pojazdów Zabytkowych – Auto Nostalgia 2023 – wystawa dla koneserów

Wysoki poziom bezpieczeństwa Yarisa potwierdza 5 gwiazdek w testach Euro NCAP. Miejski hatchback ma komplet systemów bezpieczeństwa Toyota Safety Sense 2.5 we wszystkich wersjach wyposażenia. Ich skuteczność potwierdzają zarówno testy Euro NCAP, jak i amerykańskiego instytutu IIHS. Wśród licznych zaawansowanych systemów wsparcia kierowcy znajdują się m.in. układ zapobiegania kolizjom na skrzyżowaniach, wspomaganie kierownicy w razie ryzyka zderzenia, inteligentny tempomat adaptacyjny czy układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) z systemem wykrywania pieszych i rowerzystów.

Cztery modele Toyoty światowymi liderami w swoich segmentach

Toyota od lat wygrywa w rankingach marek samochodowych pod względem światowej sprzedaży, co znajduje odzwierciedlenie w wynikach jej kluczowych modeli. W 2022 roku pierwsze miejsce pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy zajęła Corolla, a tuż za nią znalazł się RAV4.

Obok Corolli, RAV4 i Yarisa liderem segmentu w 2022 roku była także Toyota Camry, której globalna sprzedaż sięgnęła liczby 669 968 egzemplarzy. Camry utrzymuje pozycję lidera aut średniej wielkości od wielu lat. Sedan Toyoty cieszy się szczególną popularnością w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 2022 roku była drugim najpopularniejszym samochodem osobowym, ustępując jedynie RAV4.

Źródło: Toyota / focus2move