Škoda Auto – nowy Superb i Kodiaq w drugiej połowie 2023 roku

Rok 2022 miał być dla branży motoryzacyjnej bardzo wymagający. Oprócz ciągłych trudności związanych z łańcuchami dostaw, szczególnie w sektorze półprzewodników, sytuację skomplikowała rosyjska inwazja na Ukrainę. Pomimo tych problemów, Škoda dostarczyła klientom w zeszłym roku ponad 731 300 samochodów, przy czym popyt był zauważalnie wyższy.

Najlepiej sprzedającym się modelem marki pozostała Octavia (141 100 egzemplarzy), dobrze radziły sobie także SUV-y: Kamiq (96 300) i Kodiaq (94 500). Zanotowano wysoki popyt na samochody z rodzin Fabia oraz Enyaq iV.

Jednym z filarów przyszłości marki Škoda jest ciągły i rosnący nacisk na elektromobilność. W maju ubiegłego roku firma uruchomiła w Mladá Boleslav produkcję akumulatorów do pojazdów opartych na platformach MEB, a w tym roku zwiększy swoje moce produkcyjne do 1500 modułów akumulatorowych dziennie.

Do 2026 roku Škoda wprowadzi na rynek kolejne pojazdy w pełni elektryczne, które powiększą portfolio samochodów elektrycznych w różnych segmentach, od małych i kompaktowych, po model siedmiomiejscowy.

Przede wszystkim czekamy na modernizację crossovera Kamiq i kompaktowego hatchbacka Scali, która powinna wpłynąć na wnętrze i nadwozie. Kolejną będzie premiera elektrycznego flagowca, czyli SUV-a Enyaq w wyposażeniu premium Laurin & Klement.

Škoda testuje czołowy wyświetlacz ostrzegających pieszych

Jednak jeszcze ciekawsze rzeczy będą się dziać w drugiej połowie roku. Škoda zaprezentuje nowe generacje modeli Superb i Kodiaq. Jak wiemy od dawna, nowy Superb będzie produkowany na Słowacji razem z powiązanym technicznie VW Passatem. Nowa generacja Kodiaqa zostanie również po raz pierwszy zaprezentowana z hybrydowym układem napędowym typu plug-in, który Superb oferuje od dłuższego czasu.

Volkswagen ID. 2all – elektryczny koncept zwiastunem ludowego elektryka za 25 tys. euro

W 2024 roku nastąpi premiera zmodernizowanego bestsellera marki, czyli modelu Octavia. Z naszych informacji wynika, że ​​premiera może nastąpić już na początku roku. Wraz z Octavią spodziewana jest także premiera odświeżonego siostrzanego Volkswagena Golfa. Na tym jednak plany marki się nie kończą.

W dłuższej perspektywie producent samochodów przygotowuje jeszcze trzy nowe samochody elektryczne. Na grafikach koncernu samochodowego pod plandeką powinien być schowany model Elroq, czyli czysto elektryczny crossover, który będzie oferowany pod modelem Enyaq. Jego pojawienie się na rynku spodziewane jest w okolicach 2025 roku.

Škoda przygotowuje także mały miejski samochód elektryczny, następcę modelu Citigo-e iV, który będzie technicznym rodzeństwem produkcyjnej wersji wprowadzonego niedawno konceptu VW ID.2all. Na szczycie oferty Mladá Boleslav znajdzie się elektryczny siedmiomiejscowy SUV, którego kształt zapowiedział koncept Vision 7S.

Źródło: Škoda Auto