Škoda testuje czołowy wyświetlacz ostrzegających pieszych

Škoda Auto dołączyła do projektu wspieranego przez program Urban Mobility Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), w którym uczestniczy również wiele uniwersytetów. Jednym z głównych wkładów czeskiego producenta samochodów jest prosty wyświetlacz na przednim pasie samochodu – lub, jak sama to nazywa Škoda, nowa maska ​​sygnalizacyjna.

Coraz częściej badanym elementem jest zabudowanie w przedniej części samochodu wyświetlacza lub innego urządzenia, które mogłoby służyć do komunikacji z otoczeniem. Jego głównym celem jest przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa i zapobieganie nieporozumieniom między kierowcami lub między kierowcami i pieszymi.

W ramach wspomnianego projektu specjaliści ze Škoda Auto zmontowali z taśm LED prosty wyświetlacz o przybliżonej rozdzielczości. Każdą diodą można sterować oddzielnie i tworzyć w ten sposób podstawowe kształty i animacje. Na diody nałożona jest cienka warstwa dyfuzyjna, a urządzenie ma osłonę ochronną, dzięki czemu urządzenie może wytrzymać normalny ruch drogowy i kaprysy pogody. Rozwiązanie zostało zaprezentowane na modelu Enyaq iV, gdzie skutecznie zastępuje podświetlaną maskę Crystal Face.

Przednie zielone światło stop – nowy system, który jest testowany na drogach Słowacji

Škoda Auto opisuje zalety prostego wyświetlacza na przednim pasie pojazdu na przykładzie samochodu zbliżającego się do przejścia dla pieszych. Samochód informuje pieszych, że wykrył ich z dużym wyprzedzeniem. Na przykład po zatrzymaniu pokazuje im zielone strzałki, które mogą przekroczyć. Gdy tylko przechodzi pieszy i samochód musi ruszyć, daje sygnał w sensie „Zatrzymaj się, nie podchodź ponownie do przejścia”. Innym scenariuszem może być sytuacja, w której samochód zbliżający się do skrzyżowania nie może się zatrzymać z jakiegokolwiek powodu – wtedy musi wyraźnie zaznaczyć „Uwaga, nie mogę hamować, nie wjeżdżać”.

GDDKiA – zadbaj o swoje bezpieczeństwo na drodze

W ramach projektu testowane są obecnie różne scenariusze i możliwości, które umożliwia podobna technologia. Obecnie samochód może wyświetlać symbole zielonej strzałki, zielonej figurki, trójkąta ostrzegawczego oraz czerwonego trójkąta z krzyżem. Sukcesywnie będą wprowadzane kolejne symbole.

Źródło: Škoda Auto