EuroNCAP – Mazda MX-30 e-Skyactiv R-EV z najwyższą oceną pięciu gwiazdek

Hybrydowa Mazda MX-30 e-Skyactiv R-EV łącząca atrybuty napędu czysto elektrycznego i szeregowej hybrydy otrzymała maksymalną notę pięciu gwiazdek w testach Euro NCAP. Doskonałe wyniki pierwszej elektrycznej Mazdy MX-30 e-Skyactiv EV] testowanej w 2020 roku teraz oficjalnie dotyczą także jej nowej wersji – hybrydy typu plug-in.

Obie wersje MX-30 uzyskały imponujące wyniki we wszystkich czterech kategoriach testów Euro NCAP: Bezpieczeństwa Dorosłych Pasażerów – 91%, Bezpieczeństwa Dzieci – 87%, Bezpieczeństwa Pieszych – 68% i Systemów Bezpieczeństwa – 73%.

Ponadto oba modele otrzymały maksymalne noty w testach symulujących zderzenia boczne, a także maksymalne oceny za wyniki testu zabezpieczenia dzieci w wieku 6 i 10 lat podczas symulacji zderzeń czołowego i bocznego.

MX-30 była pierwszą Mazdą, która uzyskała ogólną pięciogwiazdkową notę w ramach nowych, bardziej rygorystycznych zasad testów zderzeniowych Euro NCAP 2020. Klasyfikacja na rok 2020 wprowadzała większy nacisk na ochronę pasażerów i lepszą ochronę po zderzeniu oraz promują najnowsze zaawansowane technologie systemów wspomagania kierowcy.

EuroNCAP – ostatnia sesja w 2022 roku – tylko 3 z 14 samochodów nie uzyskały pięciu gwiazdek

Wysoka nota wynika z trzech kluczowych czynników: użycia architektury nadwozia Skyactiv-Vehicle o zwiększonej sztywności – lekkiej i zarazem absorbującej uderzenia, zastosowania szerokiej gamy zaawansowanych technologii systemów bezpieczeństwa i-Activsense, które pomagają kierowcom identyfikować potencjalne zagrożenia i zmniejszają prawdopodobieństwo uszkodzenia pojazdu lub urazu ciała oraz zachowania wysokiego standardu ochrony pieszych.

Nowy szeregowy układ hybrydowy typu plug-in Mazdy oferuje klientom te same korzyści, co całkowicie elektryczna MX-30, a jednocześnie umożliwia nowe sposoby wykorzystania samochodu jako pojazdu elektrycznego z napędem akumulatorowym. Dzięki akumulatorowi o pojemności 17,8 kWh, układ e-Skyactiv R-EV daje zasięg 85 km, gdy korzysta z napędu czysto elektrycznego. Wykorzystując unikatową dla Mazdy technologię silnika Wankla, całkowicie nowa jednowirnikowa jednostka benzynowa o pojemności 830 cm³ działa jako generator energii elektrycznej, umożliwiając jazdę na dłuższych dystansach bez obaw o zasięg lub konieczność ładowania. Silnik Wankla nie posiada mechanicznego przełożenia na koła, działa po prostu jako generator, dzięki czemu MX-30 e-Skyactiv R-EV zawsze napędzana jest przez silnik elektryczny, co zapewnia identyczne wrażenia z jazdy, jak w modelu czysto elektrycznym.

EuroNCAP – Mazda MX-30 zdobywa 5 gwiazdek

Dzięki ponad 50 lat doświadczenia w rozwijaniu silników Wankla, Mazda wybrała właśnie tę technologię ze względu na wyjątkową zdolność do wytwarzania wymaganej mocy z kompaktowej, lekkiej i łatwej w montażu jednostki. Silnik Wankla jest umieszczony pod maską obok generatora i silnika elektrycznego o wysokiej mocy. Połączenie akumulatora o pojemności 17,8 kWh i 50-litrowego zbiornika paliwa tworzy jedyną w swoim rodzaju szeregową hybrydę typu plug-in o elastycznym zasięgu całkowitym do 680 km, a emisja CO₂ według normy WLTP wynosząca zaledwie 21 g/km zapewnia wiodącą w klasie efektywność ekologiczną.

Wyróżniającym się elementem designu MX-30 są drzwi typu Freestyle nawiązujące do Mazdy RX-8 z 2003 roku. To rozwiązanie nie ma negatywnego wpływu na bezpieczeństwo. W rzeczywistości „analiza odkształconego elementu zgniatającego z badania odkształceń w wyniku zderzenia czołowego wykazała, że konstrukcja MX-30 nie stwarza dużego zagrożenia dla pasażerów zderzającego się pojazdu w badaniu odkształceń po zderzeniu czołowym” – potwierdziły osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie testów. „Zarówno w teście zderzenia bocznego z barierą reprezentującą zderzenie z innym pojazdem, jak i w bardziej dotkliwej symulacji zderzenia bocznego ze słupem ochrona wszystkich krytycznych obszarów nadwozia była dobra, a samochód uzyskał maksymalną liczbę punktów w tych dwóch kategoriach testów”.

Mazda, zaangażowana w budowę społeczeństwa wolnego od wypadków samochodowych, nieustannie pracuje nad poprawą bezpieczeństwa w ramach filozofii Mazda Proactive Safety. Doskonała dynamika jazdy uzyskana dzięki technologii Mazdy Skyactiv przyczynia się również do zwiększenia bezpieczeństwa prowadzenia nowej MX-30 e-Skyactiv R-EV. Ułatwiając prowadzenie samochodu, technologie z gamy Skyactiv zmniejszają ryzyko wystąpienia wypadków bez uszczerbku dla tradycyjnej przyjemności z prowadzenia Mazdy.

Po światowej premierze podczas Salonu Samochodowego w Brukseli w styczniu, Mazda MX-30 e-Skyactiv R-EV trafiła do sprzedaży w całej Europie, w tym w Polsce.

Źródło: Mazda