Rolls-Royce – 20 lat w Goodwood (2003-2023) i 20 wyjątkowych modeli

Rolls-Royce świętuje 20-lecie produkcji samochodów w Goodwood. To także historia rozwoju marki i jej ewolucja. W tym okresie powstało 20 wyjątkowych modeli i konceptów. Rolls-Royce Motor Cars rozpoczął seryjną produkcję w Goodwood od siódmej generacji modelu Phantom. Pierwszy egzemplarz został przekazany użytkownikowi 1 minutę po północy 1 stycznia 2003 roku.

Od tego historycznego momentu powstaje każdego roku jeden nowy model. Po Phantomie i jego rodzeństwie, Phantom Drophead Coupé i Phantom Coupé, pojawił się bardziej przystępny Ghost, który stał się najlepiej sprzedającym się modelem, jaki marka kiedykolwiek wyprodukowała od jej powstania w 1904 roku. Rodzina produktów powiększyła się o Wraith (2013 ) i Dawn (2016), odpowiednio najpotężniejsze i najbardziej uwodzicielskie modele w portfolio marki. Dołączył do nich w 2018 roku Cullinan, „Rolls-Royce wśród SUV-ów”, który jest obecnie zaliczany do najbardziej pożądanych i poszukiwanych produktów luksusowych na świecie.

Z wyjątkiem Phantoma wszystkie modele z aktualnej rodziny produktów są dostępne w wariantach Black Badge. Ta stała seria Bespoke, stworzona dla nowej generacji klientów, pragnących bardziej wywrotowego, buntowniczego wyrazu marki Rolls-Royce, stanowi obecnie ponad jedną trzecią całkowitej produkcji marki.

Od 2003 roku zespoły projektantów i inżynierów Home of Rolls-Royce wyprodukowały wiele eksperymentalnych samochodów. Zgodnie z tradycją otrzymały one oznaczenie „EX”, używane do lat 50. XX wieku. Nigdy nie były przeznaczone do produkcji seryjnej, miały fundamentalne znaczenie dla procesu tworzenia niektórych z najbardziej znaczących technicznie i odnoszących sukcesy komercyjne produktów w historii marki.

Rolls-Royce Motor Cars – rekordowa sprzedaż w 2022 roku

Na liście znajdują się również dwa arcydzieła, które stanowią ostateczny wyraz możliwości Rolls-Royce’a Bespoke. Indywidualnie zamawiane i całkowicie ręcznie budowane, nawiązują do tradycji budowy powozów z wczesnych lat marki, jednocześnie wykorzystując najnowocześniejsze współczesne techniki projektowania, inżynierii, produkcji i rzemiosła, aby tworzyć prawdziwe dzieła sztuki.

Auto Świat Katalog NOWOŚCI 2023 z kalendarzem już w sprzedaży

Momentem kulminacyjnym pierwszych 20 lat w Goodwood było wprowadzenie na rynek Spectre. Ten przełomowy samochód, pierwszy całkowicie elektryczny Rolls-Royce w historii, wyznacza również początek nowej ery technologicznej, w której każdy nowy model Rolls-Royce będzie w pełni elektryczny od 2030 roku. Ponieważ produkcja seryjna jeszcze się nie rozpoczęła, Spectre nie znajduje się ściśle wśród 20 samochodów wyprodukowanych w latach 2003-2023, więc nie pojawia się na poniższej liście. Jest to jednak zarówno kolejny krok ewolucyjny w rozwoju rodziny modeli, jak i techniczna i filozoficzna podstawa wszystkiego, co nastąpi w przyszłości.

W tym niezwykłym okresie w historii marki powstały niezliczone, głęboko osobiste, złożone i piękne formy samochodów marki. Chociaż edytowanie wyboru najlepszych z ostatnich dwudziestu lat jest prawie niemożliwe, to dlatego wybrano kilka naprawdę wzorowych przykładów.

20 wyjątkowych samochodów z 20 ostatnich lat

 1. Phantom, 2003
  Oryginalny “Goodwood Phantom” był siódmą generacją, która nosiła najdłużej stosowaną tabliczkę znamionową w historii motoryzacji. Dzięki mariażowi technologii, komfortu, wydajności i charakterystycznej funkcji „Magic Carpet Ride” wyznaczył nowy standard dla każdego kolejnego modelu.
 2. 100EX, 2004
  Wyprodukowany z okazji setnej rocznicy pierwszego spotkania Charlesa Rollsa i Henry’ego Royce’a. Był to pierwszy samochód eksperymentalny wyprodukowany przez firmę Rolls-Royce Motor Cars należącą do BMW Group. Napędzany 9-litrowym silnikiem V16, nigdy nie był przeznaczony do produkcji, ale był bezpośrednim przodkiem tego, co stało się słynnym Phantom Drophead Coupé.
 3. Phantom Extended, 2005
  Zaprezentowany na Salonie Samochodowym w Genewie w marcu 2005 r. Phantom Extended był o 250 mm (9,8 cala) dłuższy niż „standardowy” Phantom. To stworzyło dodatkową przestrzeń na nogi w tylnej kabinie, dzięki czemu ten model jest szczególnie popularny wśród klientów, którzy wolą podróżować z szoferem.
 4. 101EX, 2006
  Podobnie jak 100EX, ten eksperymentalny prototyp został zbudowany na skróconej wersji aluminiowej ramy kosmicznej Phantoma, z panelami nadwozia wykonanymi z kompozytu z włókna węglowego. Zyskał światową sławę w swojej ostatecznej wersji produkcyjnej jako Phantom Coupé, napędzany kultowym 6,75-litrowym silnikiem V12.
 5. Phantom Drophead Coupé, 2007
  Phantom Drophead Coupé, jeden z najbardziej poszukiwanych modeli kiedykolwiek wyprodukowanych w Goodwood, zadziwił świat swoim debiutem. Charakterystyczną stylistykę wywodzącą się z modelu 100EX (patrz wyżej), wyróżniającą cechą jest wewnętrzna okleina z drewna, która biegnie wokół kabiny, inspirowanej pokładem jachtu.
 6. Phantom Coupé, 2008
  Dzięki konstrukcji bez słupków było to prawdziwe dwudrzwiowe coupé z twardym dachem – pierwszy Rolls-Royce tego typu produkowany od ponad dwóch dekad. Podobnie jak jego brat, Phantom Coupé zawierał wiele cech konstrukcyjnych i technik konstrukcyjnych opracowanych w eksperymentalnym 101EX.
 7. 200EX, 2009
  Zaprezentowany na Salonie Samochodowym w Genewie w marcu 2009 roku, 200EX był samochodem eksperymentalnym, który w odpowiedzi na opinie klientów zaoferował bardziej przystępnego i zorientowanego na kierowcę Rolls-Royce’a.
 8. Ghost, 2010
  Zaprojektowany z myślą o nowej generacji klientów Rolls-Royce’a, Ghost natychmiast zdobył uznanie za prosty, nowoczesny design i dynamiczne osiągi. Do tej pory jest to model, który odniósł największy sukces komercyjny w historii Rolls-Royce’a.
 9. 102EX, 2011
  Ta jedyna w swoim rodzaju elektryczna prototypowa wersja Phantoma, znana jako Phantom Experimental Electric (EE), zapoczątkowała poszukiwania przez firmę Rolls-Royce odpowiedniej technologii do zasilania przyszłych generacji jej samochodów. Pierwszy na świecie superluksusowy pojazd elektryczny na baterie, objechał świat, obserwując reakcje klientów, entuzjastów, mediów i szerszej publiczności.
 10. Ghost Extended, 2011
  Odpowiadając na opinie klientów, którzy preferują jazdę z szoferem, Rolls-Royce wprowadził rozszerzoną wersję Ghosta, oferującą dodatkową przestrzeń i komfort pasażerom na tylnych siedzeniach, przy jednoczesnym zachowaniu bardziej skoncentrowanych właściwości jezdnych samochodu.
 11. Wraith, 2013
  Odpowiadając na opinie klientów, którzy preferują jazdę z szoferem, Rolls-Royce wprowadził rozszerzoną wersję Ghosta, oferującą dodatkową przestrzeń i komfort pasażerom na tylnych siedzeniach, przy jednoczesnym zachowaniu bardziej skoncentrowanych właściwości jezdnych samochodu.
 12. Dawn, 2016
  Ostateczny superluksusowy czteroosobowy kabriolet Dawn został zaprojektowany, aby umożliwić czterem dorosłym podróżowanie w towarzystwie w pełnym komforcie. Dach to arcydzieło projektowania i inżynierii: mechanizm nazwany „Cichym Baletem” działa w całkowitej ciszy w zaledwie 22 sekundy i przy prędkościach przelotowych do 50 km/h; przy zamkniętym dachu wnętrze jest ciche jak w Rolls-Royce Wraith.
 13. Black Badge Wraith and Black Badge Ghost, 2016
  Rodzina Black Badge przedstawiła światu enfants terribles marki, podważając postrzeganie tego, czym „powinien” być Rolls-Royce. Te warianty są mocniejsze i specjalnie zaprojektowane, aby zapewnić jeszcze bardziej bezpośrednie, wciągające wrażenia z jazdy, jednocześnie oferując niemal nieograniczone możliwości personalizacji na zamówienie. W przebraniu Black Badge, zarówno Wraith, jak i Ghost otrzymały dodatkowy moment obrotowy, unikalną konfigurację zawieszenia pneumatycznego i wały napędowe, intuicyjną reakcję przepustnicy oraz wyraźniejszą, bardziej pilną 8-biegową automatyczną skrzynię biegów. Rezultatem było jeszcze bardziej zwinne i wciągające wrażenia z jazdy, bez uszczerbku dla nieodłącznych elementów łatwej jazdy „Magic Carpet Ride” Rolls-Royce’a.
 14. 103EX, 2016
  Być może najbardziej radykalny samochód eksperymentalny, jaki kiedykolwiek wyprodukowano w Goodwood, Rolls-Royce Vision Next 100, o nazwie kodowej 103EX, przedstawił bezkompromisową wizję marki dotyczącą przyszłości luksusowej mobilności. W pełni elektryczny, z całkowicie autonomicznym napędem i ulepszoną sztuczną inteligencją, jednoznacznie wskazywał na przyszły kierunek Rolls-Royce’a, zarówno pod względem energii elektrycznej, jak i wysoce spersonalizowanego podróżowania.
 15. ‘Sweptail’, 2017
  Rolls-Royce ożywił sztukę konstruowania powozów dzięki wspaniałemu modelowi „Sweptail”, określanemu wówczas jako „automotive Haute Couture”. To wyjątkowe dwumiejscowe coupé, inspirowane autokarami Rolls-Royce i jachtami wyścigowymi z lat 20. i 30., miało panoramiczny szklany dach i parę aktówek ukrytych za drzwiami autokaru.
 16. Phantom 8, 2017
  Żadna tabliczka znamionowa nie zajmuje bardziej szanowanego miejsca w panteonie wspaniałych samochodów, a nawet towarów luksusowych, jak Phantom. Dlatego zadanie ponownego  stworzenia go na nowo, podjęto z wyjątkową starannością. W rezultacie powstał Phantom, który reagował na zmieniającą się wrażliwość nowej generacji, zachowując jednocześnie kultową prezencję, która zapewnia mu stały status „Najlepszego samochodu na świecie”.
 17. Cullinan, 2018
  Cullinan to prawdziwy „Rolls-Royce wśród SUV-ów”, zaprojektowany i zbudowany, aby zabierać młodsze, odnoszące sukcesy, zamożne osoby na krańce Ziemi w najwyższym komforcie. Dzięki swoim możliwościom „bez wysiłku i wszędzie”, nieskończonym możliwościom wykonania na zamówienie i unikalnym funkcjom związanym ze stylem życia – w tym modułowi rekreacyjnemu – stał się jednym z najbardziej pożądanych dóbr luksusowych na świecie.
 18. Black Badge Cullinan, 2019
  Cullinan rozkoszował się swoją nową, mroczniejszą postacią, która obejmowała mocniejszy 6,7-litrowy silnik V12, czarne 22-calowe kute felgi aluminiowe, osłonę chłodnicy Pantheon i maskotkę Spirit of Ecstasy, a także pierwsze pomalowane zaciski hamulcowe, jakie kiedykolwiek zamontowano w fabrycznie dostarczonym Rolls -Royce’a.
 19. New Ghost, 2020
  Prezentując nowego Ghosta, Rolls-Royce odpowiedział na zapotrzebowanie nowej generacji kobiet i mężczyzn sukcesu na samochód, doskonale dostosowany do nowych kodów luksusu. Rezultatem jest estetyka, która stawia na pierwszym miejscu minimalistyczny design i celebruje materiał. Samochód został również zaprojektowany tak, aby posiadał wciągający i dynamiczny charakter, bez kompromisów w zakresie spokoju i komfortu z tyłu.
 20. Boat Tail, 2021
  Zlecenia Boat Tail wprowadziły Rolls-Royce Coachbuild w nowe sfery złożoności i śmiałości w ramach wymagającego technicznego i kreatywnego projektu, który trwał prawie cztery lata. Prawdziwy przedmiot sztuki, ten całkowicie ręcznie wykonany samochód demonstruje zaangażowanie marki w budowanie nadwozi jako centralną część jej przyszłego kierunku i strategii.Zlecenia Boat Tail wprowadziły Rolls-Royce Coachbuild w nowe sfery złożoności i śmiałości w ramach wymagającego technicznego i kreatywnego projektu, który trwał prawie cztery lata. Prawdziwy przedmiot sztuki, ten całkowicie ręcznie wykonany samochód demonstruje zaangażowanie marki w budowanie nadwozi jako centralną część jej przyszłego kierunku i strategii.

Źródło: Newspress / Rolls-Royce