MINI Cooper S Countryman ALL4 Untamed Edition w Laponii, lodowym królestwie elfów i prototypów

Zimy w szwedzkiej Laponii są długie. Przez ponad pół roku temperatury są poniżej zera. Średnia roczna temperatura w Arjeplog, punkcie startowym lodowej wyprawy MINI Cooper S Countryman ALL4 w wersji Untamed Edition, to 0,7°C. Przy tak długiej zimie nie dziwi fakt, że rdzenni mieszkańcy Laponii dzielą rok na osiem, a nie cztery pory. Teraz w lutym dla Saamów rozpoczyna się „wiosenna zima”.

O ile między grudniem a styczniem mieszkańcy prowadzą swoje codzienne życie w ciągłym półmroku, o tyle w lutym wszystko się zmienia. Wraz z wyższym położeniem słońca wraca niebieskie i zielone widmo światła. Słońce zmienia śnieg i tworzy iskrzące się kryształki lodu oraz grubą skorupę śnieżną. To idealny czas na magiczną przygodę w zimowym krajobrazie na południe od Arjeplog.

Prototypy na lodzie

Już na początku trasy MINI Cooper S Countryman ALL 4 (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 7,5–7,0 1/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 170–159 g/km) może na każdym śnieżnym zakręcie wykazać się maksymalną trakcją i stabilnością jazdy. Wersja Untamed Edition podkreśla terenowe cechy nieposkromionego poszukiwacza przygód dzięki 18-calowym obręczom kół ze stopów lekkich w dwukolorowej stylistyce Untamed. Co więcej, ten teren nie jest temu wszechstronnemu samochodowi zupełnie nieznany – w końcu MINI regularnie testuje dynamikę i bezpieczeństwo jazdy swoich modeli w okolicach Arjeplog.

Ogromna lodowa powierzchnia jest około sześciu razy większa od Monako i zimą można tu znaleźć z pewnością największe na świecie zagęszczenie prototypów. Bezkresne tereny zlokalizowane  na północy i samotność oferują wielu producentom samochodów najlepsze warunki do niezakłóconego testowania zimowej przydatności ich prototypów. Ostatnio swoją dynamikę jazdy i dojrzałość napędów elektrycznych w lodowatych temperaturach testowały tu w pełni elektryczne modele MINI.

BMW i MINI od 2023 roku z wegańskim wnętrzem

Po pierwszych ćwiczeniach na rozgrzewkę na zamarzniętym jeziorze trasa prowadzi wzdłuż ogromnej tafli lodu w kierunku Vaxholm na południu. Tam, gdzie latem w zimnych, czystych wodach archipelagu w małych zatoczkach utalentowani wędkarze muchowi łowią spektakularne łososie, kierowcę otacza teraz pozornie niekończąca się biała przestrzeń.

MINI Concept Aceman – pierwszy elektryczny model crossover w nowej rodzinie MINI

MINI Cooper S Countryman ALL4 z mocnym silnikiem i napędem na wszystkie koła jest stworzone do takich właśnie eksploracji poza utartymi szlakami. Czterocylindrowy silnik o mocy 131 kW (178 KM) z technologią MINI TwinPower Turbo zapewnia sportową frajdę z jazdy w każdym terenie.

Idealne miejsce na długie zimowe przygody

Za jeziorem Storavan krajobraz się zmienia i przed przednią szybą MINI Cooper S Countryman ALL4 pojawiają się rozległe zimowe lasy. Odpowiednio do otoczenia podświetlana listwa ozdobna w kolorze Frozen Bluestone przedstawia graficzny wzór górskiego krajobrazu i świadczy o preferowanym terenie tego poszukiwacza przygód. Jest krótko po południu, a przygaszone słońce zalewa ośnieżone sosny nierealnym, migotliwym światłem. Temperatury spadają teraz poniżej -20°C. To nic nadzwyczajnego o tej porze roku, a jednak wygodne fotele z tapicerką MINI Yours ze skóry Lounge w ekskluzywnym kolorze Highland Green z kontrastującym niebiesko-zielonym stebnowaniem nagle wydają się jeszcze bardziej komfortowe.

Trasa prowadzi teraz przez zabytkowy most łukowy w Slagnäs. Tutaj, w środku Säpmi, obszaru zamieszkiwanego przez Saamów rozciągającego się pomiędzy Norwegią, Szwecją i Finlandią, Centrum Kultury Bätsuoj zachęca do zapoznania się z tradycjami rdzennych mieszkańców. W dalszej drodze na południe do Malä wielokrotnie nadarzają się okazje do obserwacji reniferów. Te dzikie zwierzęta nieodłącznie związane z kulturą lapońską doskonale przystosowały się do arktycznego środowiska: na przykład pysk renifera pełni funkcję wymiennika ciepła dla lodowatego powietrza, a oczy zmieniają swoją wrażliwość na światło w zależności od pory roku – od słońca o północy w lecie do nocy polarnej w zimie – dlatego kolor oczu reniferów zmienia się z brązowego na niebieski. Z kolei MINI Countryman ALL4 w wersji Untamed Edition pozostaje niezmiennie w ekskluzywnym kolorze Momentum Grey, który skutecznie podkreśla potężnie ukształtowane powierzchnie tej edycji.

Magia i mistycyzm, jak okiem sięgnąć

Dobrą godzinę drogi na południe od Malä znajduję się mała wioska Rentjärn w środku rezerwatu przyrody Strömfors, która z głęboko ośnieżonymi ścieżkami leśnymi zachęca do wypraw poza utartymi szlakami. Rozległy park przyrody w tym rejonie Laponii słynie z dużych szans na zaobserwowanie na nocnym niebie magicznych, drgających, zielonych zórz polarnych.

Odpowiedni sprzęt, taki jak rakiety śnieżne, kijki turystyczne czy plecaki z prowiantem, z łatwością zmieszczą się w sporym bagażniku MINI Cooper S Countryman ALL4, którego pojemność można w kilku prostych krokach powiększyć z 450 do nawet 1390 l. Po wymagającej trasie przez głęboki śnieg nadchodzi czas na obfity posiłek z gorącą herbatą i przekąskami w bistro małego schroniska Lapland Stuga. Doświadczeni przewodnicy bezpiecznie prowadzą tu turystów przez pozornie niekończące się krajobrazy, opowiadając o mistycznych historiach ludu Saamów tak mocno zakorzenionych w tym regionie.

Ale niektóre mityczne stworzenia znane są nie tylko Szwedom – w końcu Laponia to między innymi kraina elfów. Według szwedzkiego folkloru te anielskie duchy żyją w ukryciu na wzgórzach i w lasach i ukazują się albo w porannej mgle, albo o zmierzchu. Oczywiście teraz jest za ciemno na spotkanie z tymi przynoszącymi szczęście istotami. Niemniej jednak jedno życzenie się spełnia: bo przed małym domkiem w lesie pomalowanym na typowo szwedzki czerwony kolor czeka już ciepłe wnętrze MINI Cooper S Countryman ALL4 Untamed Edition gotowe do pełnego przygód powrotu do Arjeplog.

Źródło: MINI