Autostrada Małopolska – A4 – bezpieczeństwo bez telefonu, czyli jazda bez czytanki

Czy wiesz, że nawet co czwarty wypadek w Polsce może być spowodowany tym, że kierowca – zamiast na drodze – był skupiony na swoim telefonie? Do używania telefonu podczas prowadzenia pojazdu przyznaje się 57 procent kierowców.

Co piąty kierowca uważa, że korzystanie z komórki podczas jazdy nie jest problemem. Tymczasem oderwanie wzroku od drogi tylko na 2 sekundy podwaja prawdopodobieństwo wypadku, a obsługa smartfona może to ryzyko zwiększyć nawet dziesięć razy. W efekcie 90 procent wypadków na drogach powstaje z błędu kierowcy, który nie dostrzegł odpowiednio wcześnie zagrożenia albo zaczął hamować zbyt późno.

Auto Świat Katalog NOWOŚCI 2023 z kalendarzem już w sprzedaży

A Ty? Zdarza Ci się sms-ować, prowadząc samochód? Czytać i odpisywać na wiadomości, przeszukiwać internet, emocjonować się rozmową?

Czy wiesz, że nawet co czwarty wypadek w Polsce może być spowodowany tym, że kierowca – zamiast na drodze – był skupiony na swoim telefonie?

Tomasz Szczerbicki – kiedy zostałem pisarzem, czyli historia motoryzacji to moja pasja

Dlaczego jazda bez czytanki?

  • Bo bezpieczne prowadzenie samochodu i korzystanie z telefonu komórkowego definitywnie się wykluczają.
  • Bo, jako zarządca autostrady A4 Katowice-Kraków, dostrzegamy wagę problemu, a bezpieczeństwo użytkowników dróg traktujemy priorytetowo.
  • Bo na drodze szybkiego ruchu czas reakcji jest jeszcze krótszy niż na pozostałych drogach, a nieuważność kierowcy częściej może mieć tragiczne konsekwencje.

Zobacz, jak to widzą najlepsi rysownicy i rysowniczki.

Źródło: Autostrada Małopolska – A4