GDDKiA – nieodpowiedzialni użytkownicy tunelu na S7

Minęły trzy miesiące od otwarcia tunelu pod Luboniem Małym na drodze S7 Myślenice – Rabka-Zdrój. Każdego dnia tą drogą przejeżdżają tysiące samochodów. Kilka tygodni temu pokazywaliśmy przykłady nieodpowiedzialnych zachowań użytkowników tunelu, którzy robili w nim zdjęcia i nagrywali filmy. Dziś pokazujemy kolejne nagranie – ku przestrodze.

Tunel to bardzo nowoczesny obiekt inżynieryjny. Ma 2058 metrów długości i zainstalowano w nim 170 kamer, które stale monitorują to, co dzieje się w środku. Obraz z kamer jest przekazywany do Centrum Zarządzania Tunelem, gdzie przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, pracownicy czuwają nad bezpieczeństwem kierowców i reagują na każde nietypowe zachowanie.

Nowoczesna technika nikogo nie zwalnia z odpowiedzialności

Bezpieczeństwo w tunelu zależy jednak nie tylko od nowoczesnych rozwiązań, ale przede wszystkim od odpowiedzialnego zachowania samych kierowców. Miesiąc temu pokazaliśmy, że niektórzy wykorzystują tunel jako plener do zdjęć.

Przypominamy – w tunelu nie wolno się zatrzymywać. Przepisy prawa o ruchu drogowym zabraniają tego jednoznacznie.

Niestety, nieodpowiedzialne i skrajnie niebezpieczne zachowania kierowców się nie skończyły. Jeden z nich jadąc tunelem nagle zatrzymał się, zawrócił i pojechał pod prąd.

Takie zachowanie mogło skończyć się tragicznie. Zawracanie w tunelu jest kategorycznie zabronione. 

Wszystkie tego typu materiały przekazywane są Policji, a ich sprawcy będą odpowiadać za łamanie przepisów. Wyposażenie tunelu pozwala m.in. na nagrywanie takich zdarzeń. Niestety, nie można im zapobiec. Tego nie zrobi żadna technika. To przede wszystkim od kierowców zależy, czy jazda po polskich drogach będzie bezpieczna dla wszystkich użytkowników.

Auto Świat Katalog NOWOŚCI 2023 z kalendarzem już w sprzedaży

Pokazujemy te filmy ku przestrodze. Mamy nadzieję, że kamery w tunelach nie będą musiały więcej nagrywać tego rodzaju „historii” i „bohaterów”.

GDDKiA – bliżej do budowy drogi ekspresowej S17 z Tomaszowa Lubelskiego do Hrebennego

A jak bezpiecznie korzystać z tunelu drogowego? Proszę zobaczyć.

Źródło: GDDKiA