Aston Martin inauguruje obchody 110 rocznicy, które potrwają cały 2023 rok

W niedzielę 15 stycznia minie dokładnie 110 lat od dnia, w którym założyciele, Lionel Martin and Robert Bamford, oficjalnie weszli we współpracę, by stworzyć pierwszy samochód Aston Martin, co dało napęd trwającej od ponad wieku nieposkromionej motoryzacyjnej sile, przełomowym brytyjskim innowacjom technologicznym oraz nasyconym oktanami sukcesom wyścigowym.

Skromny początek Astona Martina zrodzonego na torze i inspirowanego wyścigową pasją swoich założycieli, to skromny londyński warsztat Hennikera Mewsa. To z tego miejsca marka wyrosła na jedną z najbardziej uznanych na świecie stając się synonimem innowacyjnego designu, luksusowego rzemiosła, osiągów przyprawiających o dreszcze i ekskluzywności.

Na zdjęciach opublikowanych z okazji rocznicy Aston Martin zgromadził dwa najbardziej ikoniczne i innowacyjne modele ze swojej 110-letniej rodowego portfolio pokazując w ten sposób, jak marka realizuje swoją obietnicę przesuwania granic możliwości motoryzacji i wykorzystania na drogach rozwiązań inżynieryjnych tworzonych z myślą o wyścigach Grand Prix.

Jeden z najstarszych wyścigowych samochodów marki, który wciąż istnieje, bijący rekordy Razor Blade z 1923 roku, jest sfotografowany obok bezkompromisowego hipersamochodu Aston Martin Valkyrie.

Roger Duddling – największy europejski kolekcjoner samochodów i jego 25 wyjątkowych egzemplarzy modelu Aston Martin Lagonda

Pionierski model Razor Blade, jeden z pierwszych zaprojektowanych z myślą o aerodynamice i napędzany silnikiem specyficznym dla Astonów Martinów startujących w Grand Prix, ustanowił wiele rekordów w swojej klasie podczas wyścigów na torze Brooklands w 1923 r., rok po debiucie Astona Martina w Grand Prix z TT1 – samochodem o przydomku „Green Pea”. Wiek później Aston Martin wciąż pozostaje innowacyjną marką ze swoimi ekscytującymi samochodami wyposażonymi w rozwiązania technologiczne ze współczesnej Formula One™, czego dowodem jest definiujący swoją erę model Aston Martin Valkyrie.

Historyczne 110 urodziny marki uświetni prezentacja nowego, ściśle limitowanego, ekskluzywnego modelu Astona Martina. Rocznica będzie również wątkiem obecnym podczas brytyjskiego Grand Prix na Silverstone, Goodwood Festival of Speed, Pebble Beach Concours d’Elegance oraz na innych najważniejszych wydarzeniach w kluczowych regionach dla marki. Wszystko w ramach ogólnoświatowej kampanii marketingowej pt.: „Intensity: 110 Years in the Making”.

Auto Świat Katalog NOWOŚCI 2023 z kalendarzem już w sprzedaży

2023 rok będzie doniosły również dlatego, że Aston Martin przygotowuje prezentację pierwszego samochodu z oczekiwanej nowej generacji sportowych aut podkreślających wartości marki – ultra-luksus, wysokie osiągi i intensywne doznania z jazdy.

Amedeo Felisa , Chief Executive Officer Aston Martin Lagonda powiedział: “W 1913 roku Lionela Martina i Roberta Bamforta połączyła wspólna wizja tworzenia samochodów wyścigowych i wykorzystania wiedzy zdobytej na torze by pokonać ograniczenia w rozwoju motoryzacji. 110 lat i nieco ponad 110 000 samochodów później, wciąż działamy w tym duchu. 110 rok będzie tak ekscytujący jak nasz pierwszy, jako że wraz z wprowadzeniem nowej generacji samochodów sportowych i prezentacją wyjątkowego specjalnego modelu, rozpoczynamy nowy rozdział w historii Astona Marina i świętujemy te wyjątkowe urodziny.”

110. rocznica jest jedną z kilku ważnych rocznic, które Aston Martin będzie obchodził w 2023 r. W tym roku minie także 75 lat od wprowadzenia linii DB, 60 lat od premiery ikonicznego modelu DB5 oraz 20 lat od otwarcia siedziby firmy w Gaydon, specjalnie wybudowanego kompleksu – centrum doskonałości w projektowaniu i budowie najwyższej światowej klasy samochodów sportowych.

Źródło: Aston Martin / Auto Fus