Jubileusze 2023 – samochody, które obchodzą urodziny

W 2023 roku legendarne modele samochodów obchodzą jubileusze. Wśród nich należy wymienić m.in. Porsche 911, Chevrolet Corvette i Land Rover 90/110.

Zaczynamy od 70-latka, którym jest Chevrolet Corvette pierwszej generacji. Był moment, gdy koncern General Motors rozważał rezygnację z kontynuacji legendarnej nazwy, ale ósma generacja potwierdziła, że Corvette wciąż może odnosić sukcesy.

Kolejnym 70-latkiem jest Isette. Mały model z jedno- lub dwucylindrowym silnikiem, z centralnymi drzwiami, oferował miejsce dla dwóch dorosłych osób. W pierwszym okresie produkowała go spółka Iso, a od 1955 roku BMW z własną jednostką napędową pochodzącą z motocykla.

Sześćdziesięciolecie będzie świętować kilka kluczowych modeli. To Porsche 911, które co prawda do sprzedaży trafiło w 1965 roku, ale już w 1963 roku odbyła się jego premiera pod oznaczeniem 901, ale ze względu na protest firmy Peugeot, która wcześniej zastrzegła takie oznaczenie, musiano zmienić.

W 1963 roku na drogi wyjechał jeden z najsłynniejszych modeli filmowych – Aston Martin DB5, ktory doskonale zapamiętaliśmy z Jamesa Bonda. W tym samym roku zadebiutował legendarny francuski sportowiec Alpine A110 oraz druga generacja Forda Mustanga. Podobny jubileusz obchodzą dwa modele Fiata – Regata i Uno oraz mały japoński pick-up T360, który przyczynił się do sukcesu marki Honda na rynku japońskim.

Auto Świat Katalog NOWOŚCI 2023 z kalendarzem już w sprzedaży

O dziesięć lat młodszy jest Peugeot 205 i Toyota AE86. Podobny jubileusz będzie świętował Land Rover 90/110 oraz Caterham Seven.

Project Hutton – jak zmienił się Land Rover Defender 110 (restmod)

Trzydziestolatków reprezentuje Fiat Coupé, który nazywany był Ferrari dla biednych. Jego design stworzył legendarny Chris Bangle. Wraz z nim 30 urodziny obchodzi pierwsza generacja Fiata Punto.

Nie wymieniliśmy tutaj wszystkich modeli, które w 2023 roku doczekają się okrągłych urodzin.