Nissan LEAF zasila światełka na świątecznej choince

Dzięki Nissanowi LEAF ustawiona przy zakładach Nissana w Sunderland świąteczna choinka rozbłysnęła tysiącem światełek, aby uczcić fakt, że z taśmy produkcyjnej w Wielkiej Brytanii zjechało już 250 tysięcy egzemplarzy tego pionierskiego modelu.

Lampki na mierzącej niemal 10 metrów choince i stojące przy niej figury reniferów są zasilane z akumulatora samochodu dzięki technologii V2X (V2X-MAS TREE), co potwierdza, że LEAF może służyć jako mobilne źródło energii elektrycznej.

Alan Johnson, wiceprezes ds. produkcji w zakładach Nissana w Sunderland, powiedział: „Z taśm produkcyjnych zakładu zjechało ćwierć miliona egzemplarzy modelu Nissan LEAF, co jest ważnym etapem i potwierdza ogromne doświadczenie w produkcji samochodów elektrycznych, które nasza fabryka zdobyła w ciągu minionej dekady”.

Nissan X-Trail – nowy rodzinny SUV już w Polsce

„Ponieważ w pełni zelektryfikowaliśmy w tym roku gamę pojazdów montowanych w naszym zakładzie, wprowadzając do niej nowe wersje Nissana Qashqai i Juke, to zasilenie lampek na choince energią z naszego kultowego elektrycznego modelu jest nie tylko efektownym, ale też odpowiednim akcentem kończącym bieżący rok” – dodał.

Przewodnik e-Podróży Nissana – zaplanuj przygodę w Europie Środkowej

Możliwość wykorzystania w Nissanie LEAF systemu vehicle-to-grid (znanego także jako vehicle-to-building albo vehicle-to-everything – V2X) pozwala właścicielowi pojazdu zarządzać energią. Samochód może służyć za mobilny magazyn, a kierowca może magazynować energię elektryczną w akumulatorze trakcyjnym i w razie potrzeby przesyłać ją do sieci, wykorzystywać w swoim domu lub na przykład zasilać nią lampki na świątecznej choince.

Zastosowana technologia zapewnia nie tylko pełną integrację samochodów elektrycznych z siecią energetyczną, ale dodatkowo zwiększa też jej zdolność do przyjmowania energii z odnawialnych źródeł i podnosi efektywność zarządzania.

Nissan LEAF, montowany w zakładach w Sunderland od ponad 10 lat, był pierwszym na świecie samochodem w pełni elektrycznym przeznaczonym na rynek masowy. Nissan Qashqai, czyli bijący rekordy popularności crossover, jest z kolei pierwszym modelem marki w Europie, w którym wykorzystano unikatową technologię e-POWER. Natomiast miejskiego crossovera Juke wyposażono niedawno w zaawansowany napęd hybrydowy.

W 2021 roku Nissan ogłosił, że w zakładach w Sunderland powstanie hub EV36ZERO. Flagowa inwestycja warta miliard funtów będzie ekosystemem łączącym produkcję samochodów elektrycznych, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i produkcję akumulatorów.

Źródło: Nissan