GDDKiA – drugi transport TBM zmierza do Warszawy

Kolejne duże elementy maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine) rozpoczeły swoją drogową podróż. W nocy z 2 na 3 grudnia 2022 r. z opolskiego Portu Famed konwój wyruszył w trasę na plac budowy tunelu na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica (woj. podkarpackie).

Na całej trasie konwój będzie się poruszał z prędkością od 10-30 km/h i zajmie całą szerokość jezdni. Kolejny etap przejazdu rozpocznie się we wtorek (6 grudnia) o godz. 22:00. Konwój pojazdów wyruszy z MOP Stobiecko Szlacheckie Wschód i będzie podążał autostradą A1 w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego. Tej nocy kolumna pojazdów przejedzie przez będący w budowie odcinek A1 Kamieńsk – Piotrków Trybunalski. W tym przypadku nastąpi istotna zmiana w porównaniu z pierwszym transportem. W związku z faktem, że wykonawca robót udostępnił na całej długości jezdnię zachodnią, na czas przejazdu ładunku nie będzie zatrzymywany ruch w kierunku Katowic.

Na czas przejazdu konwoju od MOP-u w Stobiecku Szlacheckim do węzła Kamieńsk, ruch z autostrady A1 w kierunku Łodzi będzie kierowany na węźle Radomsko na DK91 w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego. Zatem jadący z południa, po dotarciu do węzła Piotrków Trybunalski Wschód, będą mogli kontynuować podróż zarówno drogą ekspresową S8 w kierunku Warszawy, jak również do węzła Piotrków Trybunalski Zachód, na którym to mogą zjechać na autostradę A1 w stronę Łodzi i Gdańska.

Tej nocy transport opuści autostradę A1 i wjedzie na drogę ekspresową S8 (na węźle Piotrków Tryb. Zach.) ok. godz. 2:45, którą dotrze na parking ADR – dla pojazdów przewożących ładunki niebezpieczne (km 338 między węzłami Polichno i Wolbórz) ok. godz. 3:00.

Spodziewane utrudnienia

Zespół pojazdów będzie zajmował całą jezdnię w kierunku Piotrkowa. Nie będzie możliwości wyprzedzania. Podobnie jak w przypadku węzła Radomsko, jadący w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego ominą konwój, zjeżdżając na węźle Kamieńsk na DK91.

GDDKiA – pierwszy transport maszyny TBM dotarł do celu. Przed nami dwa kolejne

Data: noc z 7 na 8 grudnia (środa/czwartek) Trasa przejazdu

7 grudnia (środa) o godzinie 22:00 transport wyjedzie na drogę ekspresową S8 z parkingu ADR. W okolicy MOP Czerniewice (km 367), gdzie konwój dotrze ok. godziny 1:00, planowana jest obowiązkowa, 45-minutowa pauza. Po jej zakończeniu przejazd będzie kontynuowany do kolejnego parkingu ADR, który usytuowany za węzłem Rawa Mazowiecka Północ (km 398 – Chrzczonowice), gdzie ładunek jest spodziewany ok. godz. 3:30. Transport dotrze tam 8 grudnia (czwartek) ok. godz. 5:00. Ze względu na obowiązujące przepisy, w tym miejscu konieczny będzie dłuższy postój – do 9 grudnia (piątek) do godz. 23:00.

Spodziewane utrudnienia

Ruch w kierunku Warszawy będzie odbywał się całą szerokością jezdni z prędkością 10-30 km/h i nie będzie możliwości jego wyprzedzania. Należy rozważyć wybór alternatywnej trasy. Jadący ze Śląska w kierunku Warszawy mogą ominąć odcinek trasy S8, po której prowadzony jest transport, jadąc z Piotrkowa Trybunalskiego autostradą A1 w kierunku Łodzi i zjeżdżając na węźle Łódź Północ na autostradę A2 w stronę Warszawy.

Data: noc z 9 na 10 grudnia (piątek/sobota) Trasa przejazdu

Wyjazd z parkingu ADR nastąpi 9 grudnia (piątek) ok. godz. 23:00. Transport skieruje się drogą ekspresową S8 w stronę Warszawy. Przewidujemy, że tuż po północy opuści województwo łódzkie i wjedzie na teren województwa mazowieckiego.

Spodziewane utrudnienia

Ruch w kierunku Warszawy będzie odbywał się całą szerokością jezdni z prędkością 10 – 30 km/h. Brak będzie możliwości jego wyprzedzania. Należy rozważyć wybór trasy alternatywnej. Jadący ze Śląska w kierunku Warszawy mogą ominąć odcinek trasy S8, po której prowadzony jest transport, jadąc z Piotrkowa Trybunalskiego autostradą A1 w kierunku Łodzi i zjeżdżając na węźle Łódź Północ na autostradę A2 w stronę Warszawy.

GDDKiA – dla przejazdu transportu TBM drogowcy obniżą o 36 cm jezdnię w Rzeszowie

Konwoje będą posiadały specjalistyczne zabezpieczenie, m.in. mobilne tablice VMS (znaki zmiennej treści), mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną, pilotów kierujących ruchem oraz ewentualną asystę Policji.

Zachowaj ostrożność!

Pamiętajmy, że to największy transport, jaki pojawił się na polskich drogach. Apelujemy do wszystkich kierowców o ostrożność i stosowanie się do znaków oraz wprowadzanej na czas przejazdu zmienionej organizacji ruchu.

Źródło: GDDKiA