Moskwicz 3, a w rzeczywistości chiński JAC JS4 odpowiedzią na światowe sankcje

Dzięki pomocy Chińczyków udało się Rosjanom uruchomić produkcję w miarę nowoczesnego samochodu osobowego. W podmoskiewskiej fabryce należącej do niedawna do Renault rozpoczęto w systemie CKD montaż pojazdów z zestawów dostarczanych od chińskiego producenta.

Z punktu widzenia rosyjskiej propagandy wybrano najlepszą nazwę, jaką jest Moskwicz. Nawiązuje to do klasycznej rosyjskiej marki, która zbankrutowała w 2001 roku. Po wycofaniu się Renault i odsprzedaniu fabryki wraz z urządzeniami za symbolicznego 1 rubla definitywnie wstrzymano produkcję. Powstawały tam takie modele jak: Renault Duster, Renault Arkana i Renault Kaptur.

Rosjanie szybko znaleźli partnera w Chinach, a pierwszy egzemplarz SUV-a pod nazwą Moskwicz 3 zjechał z taśmy montażowej 24 listopada 2022 roku. W rzeczywistości jest to oryginalny chiński produkt z rosyjskim logo. Auto to znane jest pod nazwą JAC JS4 lub Sehol X4. Za projekt odpowiada KAMAZ i trzymany w tajemnicy partner. Producent zapowiada, że sukcesywnie będą w nowym samochodzie pojawiać się komponenty pochodzące od rosyjskich firm, ale obecnie auto montowane jest w 100 procentach z zestawów dostarczanych z Chin.

Do końca 2022 roku ma zostać zmontowanych 600 egzemplarzy. Część z nich będzie napędzana silnikiem spalinowym o pojemności skokowej 1.6 l i 1.5 l o mocy 150 KM. Zaplanowano także wersje z elektrycznym napędem JAC iEVS4 z zasięgiem do 410 kilometrów.

Hongqi N701 – chińska limuzyna rządowa już w akcji

Plany na 2023 rok przewidują zmontowanie 50 tys. egzemplarzy, a w 2024 roku wdrożenie procesu produkcyjnego ze zgrzewaniem i lakierowaniem karoserii. Ma być także poszerzona paleta modeli o cztery SUV-y i jeden sedan na bazie Sehol S6. Natomiast za trzy lata ma pojawić się model na nowej platformie zaprojektowany przez specjalistów KAMAZ-a, którzy od lat specjalizują się w projektowaniu samochodów ciężarowych.

Chiński GAC M8 – auto z największym grillem na świecie

Anhui Jianghuai Automobile Group Co., Ltd. (w skrócie JAC Motors lub JAC) to kompleksowe chińskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne, które integruje badania i rozwój, produkcję, sprzedaż pełnej gamy pojazdów użytkowych, osobowych i układów napędowych. JAC rozwija się równolegle nad zaawansowanymi pojazdami energooszczędnymi.

Producent zalicza się do 500 najlepszych chińskich firm i pięciu niezależnych marek samochodowych.
Obecna paleta produkcyjna obejmuje m.in. samochody osobowe, użytkowe, autobusy, podwozia specjalne, przekładnie, silniki oraz inne komponenty. Aktualnie JAC jest właścicielem kilku znanych marek jak m.in. Refine, JAC iEV, Shuailing, Junling, Kangling, Gallop, Heyue, Sunray i GreenJet.

Koncern współpracuje ze 130 krajami, posiada m.in. centra badawczo-rozwojowe w Japonii i we Włoszech oraz spółki zależne w Rosji, Kenii i Wietnamie. Do wielu krajów wyeksportowano już prawie 1 mln pojazdów. Na koncie ma 14 456 patentów i 10 samodzielnie opracowanych silników oraz cenioną automatyczną skrzynię biegów 6DCT.

Przedsiębiorstwo Hefei JAC rozpoczęło działalność 20 maja 1964 roku. Pierwszy użytkowy pojazd wyprodukowano w kwietniu 1968 roku, a pierwszy model MPV zjechał z taśmy 18 marca 2002 roku. Obecnie w ofercie jest 13 pojazdów osobowych i użytkowych z napędem spalinowym i czysto elektrycznym.

Źródło: KAMAZ / JAC