Mercedes-Benz – specjalna wystawa Moving in stereo z dziełami sztuki fabrycznej kolekcji

Od 27 października 2022 r. do 11 czerwca 2023 r. Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie prezentuje najważniejsze dzieła ze znanej na całym świecie kolekcji sztuki producenta luksusowych samochodów spod znaku gwiazdy.

Wystawa obejmuje 150 dzieł autorstwa 90 krajowych i międzynarodowych artystów z 20 krajów, powstałych w okresie od 1910 r. do dnia dzisiejszego. Większość z nich została włączona do stałej ekspozycji muzeum.

Spektrum wystawy sięga od klasyków południowo-zachodnich Niemiec: Adolfa Hölzela, Williego Baumeistera i Oskara Schlemmera po młodych międzynarodowych artystów współczesnych, takich jak Haris Epaminonda, Alia Farid, Cao Fei oraz Adejoke Tugbiyele. Prezentowane są tu także prace współczesnych twórców mieszkających w Stuttgarcie lub związanych z tym regionem: Dietera Bluma, Floriny Leinß, Tobiasa Rehbergera, Anny Tretter i wielu innych. Dzieła reprezentują szerokie spektrum mediów: od malarstwa, rysunku, rzeźby i obiektów świetlnych po fotografię, instalację oraz wideo.

W atrium muzeum czeka stworzona na zamówienie instalacja autorstwa stuttgarckiej artystki Floriny Leinß: zewnętrzne powierzchnie trzech wind, ich przeciwwagi oraz barierki ochronne są pokryte kolorowymi i przezroczystymi foliami o minimalistycznych kształtach. Ta ruchoma sztuka rozwija się w przestrzeni za pomocą koloru oraz ruchów windy.

Wybrane elementy wystawy stawiają na dialog z publicznością – dotyczy to zarówno prac o charakterze muzycznym, jak i tych związanych z motoryzacją. Uwagę zwraca między innymi monumentalna, ruchoma rzeźba muzyczna „Méta-Maxi” z 1986 r. szwajcarskiego artysty Jeana Tinguely’ego (1925-1991), którą po raz pierwszy można zobaczyć w Stuttgarcie. Wykonana z metalowych elementów instalacja zapewnia teatralny efekt. Zlokalizowano ją w sali nr 5, gdzie muzeum gromadzi prace, które w różny sposób odnoszą się do aspektów muzyki, ruchu, tańca, rytmu i motoryzacji. Z kolei obok pierwszych na świecie samochodów Carla Benza i Gottlieba Daimlera można zobaczyć dwa pionowo zamontowane obok siebie rowery, których kontury wyznaczają świecące niebieskie neonowe rurki. To rzeźba „Riding Bikes” amerykańskiego artysty Roberta Rauschenberga z 1998 r.

W ramach miniretrospektywy ważnych stylów i mediów w zbiorach sztuki Mercedes-Benz znajduje się nabytek, który w 1977 r. dał początek całej kolekcji – to obraz „Ruhe und Bewegung II (auf Blau)” Williego Baumeistera z 1948 r.

Gości żegna neonowa instalacja wideo „Nam Sat”, którą stworzył amerykański artysta koreańskiego pochodzenia Nam June Paika. Pierwotnie prezentowano ją w latach 1997-98 w strefie wejściowej dawnego budynku Daimler Financial Services (obecnie Mercedes-Benz Mobility) na Potsdamer Platz w Berlinie. Geometryczne, neonowe struktury tworzą tu abstrakcyjne kształty oraz konkretne symbole, takie jak serca, otaczając monitory z kompozycjami wideo i rytmicznymi sekwencjami abstrakcyjno-ornamentalnych obrazów. Zmieniające się barwne oświetlenie wywołuje skojarzenia z salonami gier.

Sylwetki artystów, których prace można oglądać na specjalnej wystawie, znajdują się na stronie internetowej kolekcji sztuki Mercedes-Benz.

Wycieczki z przewodnikiem i wspólna oferta biletów z Muzeum Sztuki w Stuttgarcie

W środy o godzinie 16, a także w niedziele (na życzenie) dostępne jest zwiedzanie specjalnej wystawy z przewodnikiem (w języku niemieckim). Chętni mogą zarejestrować. Ponadto Muzeum Mercedes-Benz i Muzeum Sztuki w Stuttgarcie prowadzą wspólną ofertę biletów: odwiedzający jeden obiekt otrzymują zniżkę na wstęp do drugiego muzeum.

Wstęp na specjalną wystawę jest wliczony w zwykły bilet dzienny do muzeum. Bezpłatny przewodnik po zawartości wystawy można otrzymać w muzealnej kasie.

 „Moving in Stereo” pokazuje najważniejsze elementy kolekcji sztuki Mercedes-Benz reprezentujące ponad 100-letnią historię sztuki w specjalnej oprawie Muzeum Mercedes-Benz. Fascynujące dzieła, od pionierów modernizmu po współczesną sztukę międzynarodową, towarzyszą podróży w czasie od czasu wynalezienia samochodu: od Carla Benza i Gottlieba Daimlera po najbardziej innowacyjne współczesne technologie. Dzieła są częścią naszej kolekcji sztuki najwyższej klasy, co świadczy również o szerokim społecznym zaangażowaniu naszej firmy w kulturę i edukację. Mam nadzieję, że to spotkanie sztuki i mobilności zapewni odwiedzającym wiele zaskakujących doświadczeń” – powiedziała Renata Jungo Brüngger, członek zarządu Mercedes-Benz Group AG ds. integralności i kwestii prawnych.

Mercedes EQS SUV – interesujące fakty i liczby

„Wystawa „Moving in Stereo” to spojrzenie na rozwój, teraźniejszość i przyszłość koncepcji zawartych w naszej kolekcji na tle szerokiego horyzontu historii sztuki, architektury, designu, muzyki i mobilności, także w odniesieniu do aktualnych dyskusji społeczno-politycznych. Wybraliśmy 150 prac 90 artystów z 20 krajów. Fakt, że jesteśmy w stanie zaprezentować prace 40 kobiet z czterech pokoleń, to wynik reorientacji kolekcji sztuki Mercedes-Benz rozpoczętej około 2000 r., z większym naciskiem na wkład kobiet w sztukę XX i XXI wieku” – dodała dr Renate Wiehager, szefowa kolekcji sztuki Mercedes-Benz.

Futurystyczny Mercedes F 015 niezmienną atrakcją wystawy w Centrum Nauki Kopernik

„160 pojazdów z całej historii naszej marki – oto główni bohaterowie Muzeum Mercedes-Benz. Dzieła sztuki z kolekcji Mercedesa zawsze były częścią koncepcji muzeum jako równie ważne źródło inspiracji dla społeczeństwa. Po pierwszej dużej wystawie specjalnej „Art & Stars & Cars” w 2011 r. z niecierpliwością czekałam na kolejne takie wydarzenie – tym razem naszą ekspozycję wzbogaciło 150 dzieł sztuki w ramach wystawy „Moving in Stereo”. Wzajemne przenikanie sztuki i klasycznych samochodów w kontekście naszej wyjątkowej architektury otwiera zupełnie nowe perspektywy i daje do myślenia. Mam nadzieję, że wystawa zainspiruje odbiorców w tym kontekście” – powiedziała Bettina Haussmann, dyrektor Muzeum Mercedes-Benz.

Kolekcja sztuki Mercedes-Benz (ang. Mercedes-Benz Art Collection)

Kolekcja sztuki Mercedes-Benz została założona w 1977 r., a dziś jest jedną z najważniejszych europejskich kolekcji korporacyjnych o jakości na poziomie muzealnym i międzynarodowej renomie. Obejmuje około 3000 dzieł około 800 artystów i koncentruje się na abstrakcyjno-konstruktywnych koncepcjach wizualnych oraz sztuce krytycznie zaangażowanej, a także na pracach reprezentacyjnych i zamawianych, odnoszących się do motoryzacji, designu oraz konstrukcji. Kolekcja ucieleśnia szeroko zakrojone społeczne zaangażowanie Mercedes-Benz w kulturę i edukację. W ten sposób firma chce tworzyć rozpoznawalną korzyść dla wspólnego dobra – odpowiedzialne reagowanie na problemy i zmiany społeczne postrzega bowiem jako coś oczywistego.

Ekspozycje prac w firmie oraz w międzynarodowych muzeach umożliwiają zapoznanie się z kolekcją szerokiemu gronu odbiorców zainteresowanych sztuką. Mercedes-Benz kładzie przy tym duży nacisk na pozyskiwanie młodej sztuki – z myślą o wspieraniu nowych talentów. Praktyka kolekcjonerska jest konsekwentnie ukierunkowana na różnorodność, a także na promocję międzynarodowych artystów, różnorodność kultur, orientacji i poglądów, szerokie spektrum mediów oraz dalsze wzmacnianie reprezentacji kobiet.

Źródło Mercedes-Benz