GDDKiA – bezpieczne wyjazdy w okresie Wszystkich Świętych

W związku ze spodziewanym wzmożonym ruchem na drogach krajowych podjęto działania, których celem jest ułatwienie kierowcom sprawnego i bezpiecznego podróżowania po sieci dróg zarządzanych przez GDDKiA. Dokonano przeglądu tymczasowej organizacji ruchu, a tam, gdzie to będzie możliwe, ograniczono do minimum utrudnienia związane z prowadzonymi robotami.

Od piątku (28 października) do wtorku (1 listopada) służby drogowe GDDKiA będą działały w stanie podwyższonej gotowości, wspierając w działaniach jednostki Policji. Przyjęta organizacja pracy umożliwia podejmowanie natychmiastowych działań w celu należytego utrzymania przejezdności dróg krajowych.

Ograniczenie dla ciężarówek 

W okresie Wszystkich Świętych ograniczony będzie ruch pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz będzie obowiązywał w całej Polsce 31 października, w godzinach od 18 do 22, oraz 1 listopada od 8 do 22.

Zmieniona organizacja ruchu przy cmentarzach

Na drogach krajowych biegnących przy cmentarzach spodziewać się możemy zmienionej organizacji ruchu, najczęściej związanej z zakazem parkowania. Miejsca przy cmentarzach na drogach krajowych, gdzie pojawią się zmiany w organizacji ruchu: województwo dolnośląskie, województwo lubelskie, województwo lubuskie, województwo opolskie, województwo podkarpackie, województwo świętokrzyskie, województwo warmińsko-mazurskie.

Trudne warunki jesienią 

Opady deszczu, wilgotna nawierzchnia i niższa temperatura – w takich warunkach droga hamowania znacząco się wydłuża. Pamiętajmy, że znaki ograniczenia prędkości wskazują prędkość maksymalną, jaka obowiązuje na danym odcinku. Na drodze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Dostosujmy prędkość do panujących warunków atmosferycznych, jak również natężenia ruchu.

GDDKiA – zmienia się organizacja ruchu na węzłach Lubelska i Opacz

Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu pojazdu – sprawnych wycieraczkach, czystych reflektorach, a podczas jazdy o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego nas pojazdu. Nie nadużywajmy przednich i tylnych świateł przeciwmgłowych, które przy niewielkim ograniczeniu przejrzystości powietrza lub dobrej widoczności tylko oślepią innych użytkowników drogi.

GDDKiA – rozwój infrastruktury dla paliw alternatywnych na drogach krajowych

Jeżeli spada temperatura, warto pomyśleć o zmianie opon na zimowe. Optymalne okno pracy opon zimowych zaczyna się, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Nie tylko GDDKiA

Jak co roku na drogach całego kraju policjanci będą prowadzić akcję Znicz. Funkcjonariusze będą sprawdzać trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów i bacznie przyglądać się, czy podczas jazdy przestrzegamy przepisów ruchu drogowego.

Ostrożność i zdrowy rozsądek 

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zachęcamy też do stosowania się do dekalogu rozsądnego kierowcy.

Bezpieczeństwo na drodze zawsze jest priorytetem

Drogi to nie prywatne tory wyścigowe i muszą być wykorzystywane przez użytkowników zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. To kierowcy mają największy wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

O najważniejszych zasadach dotyczących m.in. bezpiecznego poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych, odczytywania informacji ze znaków o zmiennej treści czy sprawnego włączania się do ruchu.

Warto też wspomnieć, że tak jak jazda na suwak oraz korytarz życia w grudniu 2019 roku stały się obowiązkiem, tak od 1 czerwca 2021 r. weszła w życie kolejna nowelizacja przepisów Prawo o ruchu drogowym. Dzięki niej nastąpiło m.in. uregulowanie kwestii bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych, która powinna być równa połowie prędkości.

Wejdź na drogi.gddkia.gov.pl lub zadzwoń na 19 111!

Planujesz podróż po drogach krajowych? Koniecznie sprawdź, jakich utrudnień możesz się spodziewać na trasie. Zauważyłeś uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni i chciałbyś to zgłosić do najbliższego oddziału GDDKiA? Te i wiele innych informacji możecie znaleźć pod jednym adresem – drogi.gddkia.gov.pl. Kolejnym źródłem informacji dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych jest numer ogólnopolskiej Informacji Drogowej 19 111. Jest on czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Źródło: GDDKiA