Retro Motor Show Poznań 2022 – legendy światowej motoryzacji (galeria)

Ponad 100-letnie samochody, egzemplarze sprowadzane prosto z magazynów Porsche Museum w Stuttgarcie, unikalne perły motoryzacji. To wszystko już 28-30 października 2022 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dla jednych będą to wspomnienia, dla innych lekcja historii.

Wśród wystawców są Automobilkluby z całej Polski, muzea motoryzacyjne, kluby i stowarzyszenia miłośników motoryzacji czy też organizatorzy rajdów samochodowych. Dodatkowo ekspozycję dopełnia strefa Retro Tuningu oraz producenci części i akcesoriów samochodowych. Bogatą ofertę prezentują firmy sprzedające i skupujące samochody. Akademia Renowacji natomiast prowadzi cykl szkoleń i prelekcji o najlepszych technikach odnawiania pojazdów. Do tego indywidualni kolekcjonerzy prezentują na co dzień skrywane w swoich garażach samochody i motocykle, często mające blisko 100 lat!

Najstarszym pojazdem, jaki został zaprezentowany jest Renault AX z 1906 roku, posiadający
w 75% oryginalne części. Niewątpliwą atrakcją jest wystawa Porsche Club Poland z ikoną segmentu grand tourismo, model Porsche 928. Na ponad 200 m2 w hali nr 5 w postaci sześciu egzemplarzy możemy zobaczyć przegląd gamy modelowej, od wersji 928 S2 (wersja przedliftowa) do 928 S4 (wersja poliftowa) przez absolutnie unikatowe modele koncepcyjne 928 H21 (cabrio), zaskakujący 928 H50 (model czteromiejscowy), które przyjechały do Poznania prosto z magazynów Porsche Museum w Stuttgarcie. Uzupełnieniem jest egzemplarz przygotowany do sportu, zwycięzca wyścigu wielogodzinnego na torze Nurburgring oraz prezentowany poza stoiskiem, we wschodnim holu wejściowym na terem Międzynarodowych Targów Poznańskich, egzemplarz przeznaczony do badań.

Kolekcja AMG Heritage – hołd dla wyścigowej legendy

Nie sposób przejść obojętnie obok  Armstronga Siddley z 1927 roku, z historią w angielskiej rodzinie królewskiej. To prawdopodobnie jedyny egzemplarz w Polsce. W Poznaniu nie mogło zabraknąć Klubu Zabytkowych Mercedesów Polska. Tym razem do ekspozycji wybrano wyjątkowo atrakcyjne i cenne modele. Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się kabriolety.

Fachowe prelekcje

Chwała organizatorom za zorganizowanie sceny z prelekcjami kolekcjonerów i dziennikarzy motoryzacyjnych. Jednym z nich był red. Roman Dębecki z tygodnika Auto Świat i magazyny Auto Świat Classic, który jest również wielkim fanem i kolekcjonerem zabytkowych Mercedesów. Ta marka była tematyką jego interesującej prelekcji.

Klasyk tygodnia – Słowacy mają Patak Roadster, który nie wymaga prawa jazdy

Filmowe kadry u Automobilklubu Wielkopolskiego

Na plan filmowy takich produkcji jak “Vabank”, “Zmiennicy”, “07 zgłoś się”, “Sensacje XX Wieku – Chwała zwycięzcom” czy “Jack Strong” zabierze wszystkich Automobilklub Wielkopolski. Scenografie nawiązujące do kadrów oraz dopasowane do nich samochody – tam każdy się poczuje jak w innym świecie!

Wróć do domu własnym klasykiem!

Bogatą ofertę zaprezentowały firmy sprzedające używane pojazdy. To doskonała okazja by w jednym miejscu zobaczyć dziesiątki samochodów i motocykli na sprzedaż, poznać ich historię, a także porozmawiać z właścicielami. W czasach galopującej inflacji to świetny sposób na zamrożenie kapitału.

Akademia Renowacji i Retro Tunning

Fachowców zainteresuje na pewno program warsztatów, szkoleń i rozmów prowadzonych przez Akademię Renowacji. Pokazują najciekawsze techniki na przywrócenie blasku zabytkowym pojazdom. Ciekawe prace zobaczyć można też w sekcji Retro Tuningu. Przekonać się można, że nawet i starsze samochody mogą nabrać pazura i nowego charakteru, jeśli się je odpowiednio udoskonali.