Volkswagen Samochody Dostawcze i Wydawnictwo Pascal – popularność hitowych przewodników – Na czterech kółkach

Zmieniające się od kilku lat zwyczaje dotyczące spędzania wakacji przez Polaków wskazują, że coraz większy odsetek osób wybierających się na urlop organizuje go na własną rękę szukając miejsc, w których nie tylko będzie można zobaczyć coś ciekawego, ale również choć na krótki czas uciec od zgiełku.

Rośnie popularność turystyki samochodowej i coraz bardziej widoczne jest zainteresowanie dłuższymi, krajowymi i zagranicznymi podróżami kamperem. Osoby spędzające wakacje w taki właśnie indywidualny sposób, przy planowaniu tras i przebiegu podróży często sięgają po niestandardowe przewodniki, takie jak seria „… na czterech kółkach”, przygotowana przez Wydawnictwo Pascal i markę Volkswagen Samochody Dostawcze.

Seria ta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem na rynku i odniosła wydawniczy sukces – od roku 2018 na rynek trafiło 80 000 egzemplarzy przewodników po różnych częściach Europy pod wspólnym tytułem „Na czterech kółkach” oraz „Polska na weekend”:

Polska na czterech kółkach
Chorwacja na czterech kółkach
Włochy na czterech kółkach
Bałkany na czterech kółkach
Europa na czterech kółkach
Polska na weekend

„Od kilku lat wyraźnie widać zmianę w formie spędzania wolnego czasu przez Polaków. Z roku na rok coraz więcej osób samodzielnie planuje i organizuje wakacje, wyruszając na urlop w gronie najbliższych, własnym samochodem. Jednocześnie coraz bardziej popularny staje się tzw. vanlife, czyli spędzanie wakacji w kamperze oferującym niemal nieograniczoną wolność podróżowania, zapewniającym bliski kontakt z naturą i możliwość poznawania wielu nowych miejsc. A wszystko we własnym tempie i niemal nieograniczonej niezależności. To wszystko sprawia, że coraz bardziej poszukiwane są przewodniki pomagające dobrze zaplanować wypoczynek. Zgromadzone w nich informacje inspirują także w trakcie podróży i pozwalają dostosowywać pogram wyprawy np. do pogody lub nagły impuls zmienić w dopracowany pomysł. Stąd tak dużą popularnością cieszą się przewodniki z serii „Na czterech kółkach”” – mówi Agnieszka Hetnał, prezes Wydawnictwa Pascal.

Volkswagen w podróży – wyjątkowy przewodnik – Bałkany na czterech kółkach

Wydany jeszcze w roku 2018 przewodnik Pascala „Polska na weekend” był pierwszym z całej serii, któremu patronowała marka Volkswagen Samochody Dostawcze. Zamieszczono w nim starannie dobrane 52 trasy – po jednej na każdy weekend roku – które można przemierzyć samochodem. To gotowe pomysły na krótkie weekendowe wypady własnym autem.

Volkswagen Multivan – swoboda i elastyczność aranżacji wnętrza

„Pierwsze wydanie rozeszło się w kilka tygodni i musieliśmy wykonać szybki dodruk by zdążyć jeszcze na sezon. Polska na weekend to od lat ulubiony przewodnik Polaków, którzy doceniają jego przemyślaną formę. Wystarczy zatankować i w drogę” – opowiada Agnieszka Hetnał.

Ten sukces sprawił, że w roku 2019, partnerzy podjęli decyzję o wspólnym wydaniu całej serii przewodników, pod wspólnym tytułem „Na czterech kółkach”.

Jeszcze w tym samym roku ukazała się „Europa na czterech kółkach”, a w 2020 r. „Polska na czterech kółkach” – opis 22 najciekawszych tras turystycznych w Polsce, polecanych bezpośrednio z pokładu Volkswagena Californii, którym podróżował Mikołaj Gospodarek – globtroter i znany z tworzenia pejzaży fotograf. Autor, jeżdżąc po całym kraju najpopularniejszym z gamy kamperów marki Volkswagen Samochody Dostawcze, pokazał w przewodniku najpiękniejsze jego zdaniem zakątki naszego kraju. Jednocześnie na kartach przewodnika wskazał miejsca, w których zatrzymać się można kamperem i udzielił praktycznych porad dotyczących podróżowania i spędzania wakacji w tego typu samochodzie.

„Oba tytuły okazały się strzałem w dziesiątkę. Wskazały one alternatywę spędzania wakacji w postaci bezpiecznego podróżowania kamperem w trudnej rzeczywistości roku 2020, czyli czasu pandemii” – kontynuuje Agnieszka Hetnał.

Kontynuując ten sukces, Volkswagen Samochody Dostawcze oraz Wydawnictwo Pascal w roku 2021 wydały wspólnie „Bałkany na czterech kółkach”, a w 2022 „Włochy na czterech kółkach” oraz „Chorwację na czterech kółkach”. One również spotkały się z ogromnym zainteresowaniem czytelników. Badania opinii publicznej wskazują jasno, że wśród indywidualnych turystów, to właśnie Włochy, Chorwacja, czy szerzej Bałkany, cieszą się największą popularnością.1 Przewodniki te nie tylko dostarczają gotowych wakacyjno-weekendowych tras dla zmotoryzowanych na cenionym przez Polaków południu Europy, ale także pokazują wszystkie korzyści płynące ze spędzania wakacji w nieśpiesznym i niezależnym, kamperowym stylu.

Obecnie Wydawnictwo Pascal i Volkswagen Samochody Dostawcze pracują nad kolejnymi pozycjami z serii „Na czterech kółkach”. Pierwsza z nich ukaże się już na przełomie wiosny i lata 2023 roku.

Źródło: Volkswagen