GDDKiA – zdradliwa jesienna aura a bezpieczna jazda. O czym warto pamiętać

Jesień to zmienna aura, a kierowcy powinni wziąć pod uwagę pogarszające się warunki atmosferyczne, które bezpośrednio wpływają na prowadzenie pojazdu. Coraz więcej mglistych dni, opady deszczu, niższa temperatura i mokre liście na drodze to wyraźny sygnał, aby zredukować prędkość.

W takich warunkach droga hamowania znacząco się wydłuża. Pamiętajmy, że znaki ograniczenia prędkości wskazują prędkość maksymalną, jaka obowiązuje na danym odcinku. Na drodze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Dostosujmy prędkość do panujących warunków atmosferycznych, jak również natężenia ruchu.

Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu pojazdu – sprawnych wycieraczkach, czystych reflektorach, a podczas jazdy o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego nas pojazdu. Nie nadużywajmy przednich i tylnych świateł przeciwmgłowych, które przy niewielkim ograniczeniu przejrzystości powietrza lub dobrej widoczności tylko oślepią innych użytkowników drogi.

GDDKiA – koniec remontu autostrady A4 w woj. opolskim

Jeżeli spada temperatura, warto pomyśleć o zmianie opon na zimowe. Optymalne okno pracy opon zimowych zaczyna się, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Ostrożność i zdrowy rozsądek 

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zachęcamy też do stosowania się do dekalogu rozsądnego kierowcy. Przypomnijmy, że od 17 września zwiększono liczbę punktów karnych za najgroźniejsze wykroczenia drogowe, a ponowne popełnienie wykroczenia tego samego typu w ciągu dwóch lat poskutkuje karą grzywny w podwójnej wysokości.

Bezpieczeństwo. Na drodze zawsze jest priorytetem

Podkreślaliśmy to już wielokrotnie. Drogi to nie prywatne tory wyścigowe i muszą być wykorzystywane przez użytkowników zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. Prowadźmy pojazdy płynnie, tak aby podróż była przyjemnością, a nie walką o sekundy. Nie wywierajmy presji na innych uczestnikach ruchu drogowego, nie ponaglajmy ich mrugając światłami czy też jadąc na zderzaku. Pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznego odstępu od poprzedzającego nas pojazdu. Bądźmy uprzejmi dla innych kierowców, ułatwiajmy im wyprzedzenie wolniejszych pojazdów, a na zwężeniach stosujmy jazdę na suwak. To kierowcy mają największy wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

Kierowco – patrz, gdzie jedziesz

Niestety wciąż zdarzają się przypadki poruszania się po drogach szybkiego ruchu pod prąd. Mimo stosownego oznakowania i samego układu jezdni, który wymusza prawidłową jazdę, niektórzy kierujący pojazdami łamią przepisy i stwarzają ogromne zagrożenie w ruchu drogowym – dla innych, jak i samych siebie. Od 17 września br. kierowca za jazdę pod prąd drogą szybkiego ruchu oprócz mandatu otrzyma 15 punktów karnych. Jeszcze raz apelujemy o przestrzeganie przepisów i stosowanie się do oznakowania!

GDDKiA – udostępniono kolejne kilometry szlaku Via Baltica

Tymczasem zwiększamy liczbę tablic STOP Zły kierunek na łącznicach węzłów dróg szybkiego ruchu administrowanych przez GDDKiA, a także MOP-ach. Obecnie mamy zamontowanych ponad 400 takich tablic.

Korytarz życia – obowiązek, który ratuje życie

Na polskich drogach, od 6 grudnia 2019 r., korytarz życia jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Czym jest korytarz życia i jak prawidłowo go utworzyć .

Wejdź na drogi.gddkia.gov.pl lub zadzwoń na 19 111!

Planujesz podróż po drogach krajowych? Koniecznie sprawdź, jakich utrudnień możesz się spodziewać na trasie. Zauważyłeś uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni i chciałbyś to zgłosić do najbliższego oddziału GDDKiA? Te i wiele innych informacji możecie znaleźć pod jednym adresem – drogi.gddkia.gov.pl. Kolejnym źródłem informacji dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych jest numer ogólnopolskiej Informacji Drogowej 19 111. Jest on czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Źródło: GDDKiA