Firma Goodyear & Rubber musi zapłacić czeskiemu wynalazcy 65 mln dolarów odszkodowania

Kilka lat trwał proces sądowy w wyniku którego czeski wynalazca  František Hrabal otrzyma od firmy Goodyear & Rubber aż 65 mln dolarów odszkodowania za bezprawne wykorzystanie jego patentów samopompujących się opon.

Goodyear w 2011 roku zaprezentował system Air Maintenance Control, który automatycznie kontrolował ciśnienie w oponach i dzięki temu zapewniał utrzymanie odpowiedniego stanu podczas jazdy. W każdej oponie zainstalowano mniaturową pompkę.

Jednak okazało się, że podobne rozwiązanie kilka lat wcześniej zaprezentowała czeska firma Coda Development pod nazwą SelfInflating Tire. Nikomu licencji na ten system nie sprzedano, tym bardziej nie otrzymał go Goodyear.

Opony – nowe etykiety. Co się zmieniło i jak wpłynie na kierowców

Czeski wynalazca  František Hrabal pierwsze testy nowego systemu rozpoczął już w 2008 roku, a więc znacznie wcześniej niż system ten wdrożył Goodyear. System SelfInflating Tire firma Coda Development opatentowała w 2009 roku na całym świecie, włącznie z USA. Natomiast Goodyear mający siedzibę w Ohio swoją Air Maintenance Technology (AMT) zastrzegł dopiero w 2012 roku.

PZPO – ubezpieczyciel musi zapłacić za 2 opony, nie jedną

W 2009 roku odbyły się rozmowy obu partnerów w sprawie podjęcia współpracy i udoskonalenia systemów. Jednak Goodyear nieoczekiwanie odstąpił od współpracy.

Prawny spór dotyczący patentu rozpoczął się w 2015 roku, by zakończyć się w 2022 roku sukcesem czeskiej firmy.