Dacia Manifesto Concept – laboratorium pomysłów

MANIFESTO Concept to kolejny etap realizacji wyjątkowej wizji marki, która zakłada tworzenie samochodów przyjaznych dla środowiska oraz przystępnych cenowo, wyróżniających się solidnością, wytrzymałością i efektowną stylistyką. Stanowi prawdziwe laboratorium do testowania nowych pomysłów. To auto, dla osób, które chcą żyć jak najbliżej natury, bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Zastosowano w nim wiele przełomowych rozwiązań, z których część będzie dostępna w przyszłych modelach z gamy Dacii. MANIFESTO Concept nie jest zapowiedzią przyszłego modelu – to deklaracja marki, która pragnie wspierać swoich klientów coraz chętniej korzystających z różnych form aktywności na świeżym powietrzu, stawiających na wartości i zalety, które zadecydowały o sukcesie samochodów marki Dacia. Dacia teraz idzie jeszcze o krok dalej – tworzy auto do „zadań specjalnych”, takich jak ochrona środowiska naturalnego, czy wypady rekreacyjne poza miasto.

Bez zbędnych dodatków, lecz z pazurem

MANIFESTO Concept na nowo definiuje to, co niezbędne, aby zapewnić jeszcze prostsze i bardziej autentyczne doświadczenia za kierownicą. Nic nie oddziela pasażerów od otoczenia – żadne drzwi, okna czy przednia szyba. Użytkownik ma poczucie jedności z naturą. Podczas aktywności na świeżym powietrzu nie ma nic bardziej przydatnego niż wygodna powierzchnia użytkowa zamiast tylnej klapy, która może być wykorzystana do wielu różnych celów. Bez rezygnowania z bliskości z naturą pasażerowie mogą przez cały czas podróży korzystać z usług dostępnych w swoich smartfonach. Dzięki prostemu, efektywnemu i ekonomicznemu podejściu marki Dacia opartemu na koncepcji BYOD (ang. Bring-Your-Own-Device – „przynieś własne urządzenie") możliwa jest pełna integracja smartfona z deską
rozdzielczą oraz komputerem pokładowym. System ten jest już dostępny w kilku modelach marki i będzie dalej rozwijany w przyszłości.

Dacia – od 1968 roku wyprodukowano 10 mln aut

MANIFESTO Concept zapowiada również inne przełomowe rozwiązanie, które zostanie zastosowane w przyszłych modelach marki – YouClip – bardzo prosty system mocowania różnych podręcznych i modułowych akcesoriów. Stosowane w samochodach marki Dacia rozwiązania są często nie tylko funkcjonalne, lecz także nowatorskie i pomysłowe. Pojedynczy reflektor (po co używać dwóch, skoro jeden zapewnia potrzebne oświetlenie?) – można odłączyć i używać jako mocnej latarki!

Solidny i wymarzony kompan aktywności na świeżym powietrzu

Samochody Dacii są znane ze swojej wytrzymałości i niezawodności. Przykładowo: modele takie jak Duster, Jogger i Sandero Stepway doskonale sprawdzają się jako samochody dla fanów spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. MANIFESTO Concept idzie jeszcze o krok dalej i staje się swoistym łącznikiem między człowiekiem a naturą. Posiada wszystkie cechy charakterystyczne dla samochodów terenowych, w tym napęd na cztery koła, duży prześwit, imponującej wielkości koła oraz wytrzymałe nadwozie, doskonale przystosowane do jazdy w najtrudniejszym terenie. Concept jest całkowicie wodoszczelny – wnętrze można czyścić strumieniem wody, prosto z węża.

Dacia – już z nowym logo

Zdejmowane pokrowce foteli w mgnieniu oka zamieniają się w praktyczny śpiwór. Możliwe do ustawienia w różnych konfiguracjach relingi dachowe pozwalają na przewóz różnego rodzaju ładunków na dachu. Dacia wprowadziła już innowacyjne modułowe relingi dachowe w modelach Sandero Stepway i
Jogger. Rozwiązanie to ma również pojawić się wkrótce w modelu Duster.

Ładowany z gniazdka domowego wyjmowany akumulator, specjalnie zaprojektowany do tego modelu, w prosty sposób zamienia MANIFESTO w źródło energii dla urządzeń wykorzystywanych podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu.

ECO-SMART

MANIFESTO Concept to realizacja wizji samochodu pozostawiającego minimalny ślad węglowy w środowisku. Auto jest kompaktowe i lekkie, co przekłada się na zużycie mniejszej ilości energii. Dążenie do efektywności energetycznej jest głęboko zakorzenione w DNA marki Dacia, czego przykładem jest model Jogger, którego masa jest aż o 300 kg mniejsza w porównaniu z konkurencją.

Dacia Manifesto Concept – Fot. Roman Debecki

Najważniejsze części nadwozia MANIFESTO Concept są wykonane w znaczniej mierze z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Materiał o nazwie Starkle®, uzyskany w wyniku przetwarzania zużytych polimerów, wyróżnia się melanżowym kolorem.

Również we wnętrzu zastosowano naturalne materiały, takie jak korek, którym pokryto deskę rozdzielczą. Podobnie jak w najnowszych modelach Dacii, zniknęły ozdobne chromowane elementy.
Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem zastosowanym w samochodzie koncepcyjnym w trosce o środowisko i z myślą o osiągnięciu jak największych oszczędności są opony typu airless. Ich podstawową zaletą jest trwałość – są odporne na przebicie, a okres ich użytkowania pokrywa się z cyklem życia pojazdu.

Dacia Manifesto Concept – Fot. Roman Debecki

„W Dacii lubimy konkretne wyniki. Podczas prac nad nowymi pomysłami czuliśmy, że musimy wyjść poza symulacje 3D i sprawdzić, jak nasze rozwiązania prezentują się w rzeczywistości! MANIFESTO Concept to nie tylko designerski model. Stanowi uosobienie naszej wizji i wykorzystuje szeroką gamę innowacji. Niektóre wymagają ekstremalnych realizacji, ale nadal są przystępne dla klienta. Kilka z nich wykorzystamy w przyszłych modelach Dacii.” powiedział  David Durand, dyrektor ds. designu Dacii.

„Chcemy stworzyć gamę produktów, która doskonale wpisuje się w obietnicę naszej marki, skupiamy się na tym, co najistotniejsze i dostosowujemy nasze samochody do potrzeb użytkowników chętnie korzystających z aktywności na świeżym powietrzu. Poza samymi modelami koncentrujemy się również nad rozwojem innowacyjnych rozwiązań, które będą jeszcze lepiej dopasowane do zmieniających się potrzeb i stylu życia naszych klientów. MANIFESTO Concept to «laboratorium», w którym można przetestować i wykreować nowe pomysły. Aktualnie prezentowana wersja będzie nadal ewoluować, ponieważ cały czas poszukujemy nowych rozwiązań! Nie przegapcie więc kolejnych modeli: będą coraz inteligentniejsze, coraz lepiej dostosowane do potrzeb miłośników aktywności na świeżym powietrzu i coraz bardziej zgodne z duchem Dacii!” – powiedział Lionel Jaillet, dyrektor ds. produktów Dacii.

Źródło: Dacia