Dacia – od 1968 roku wyprodukowano 10 mln aut

Dacia świętuje wyprodukowanie od swojego powstania w 1968 roku 10-milionowego pojazdu. Jubileuszowy egzemplarz, który zjechał z taśmy fabryki w Mioveni, to Dacia Duster Extreme SE w kolorze Urban Grey.

Podczas uroczystości Denis Le Vot, dyrektor generalny Dacii, powiedział: „Jesteśmy bardzo dumni, że pokonaliśmy symboliczny kamień milowy w postaci 10 milionów wyprodukowanych pojazdów. Wynik ten nagradza pragmatyczną wizję samochodu, skoncentrowaną na tym, co najważniejsze dla naszych klientów. Bazując na swoim doświadczeniu, Dacia będzie nadal się rozwijać i oferować atrakcyjne pojazdy, które są dostosowane do stylu życia naszych klientów”.

Dacia Spring – The Best Buy Car of Europe 2022

Dacia rozpoczęła montaż swojego pierwszego pojazdu, którym była Dacia 1100, w sierpniu 1968 roku. W następnym roku kultowy model Dacia 1300 zainspirował całą rodzinę pochodnych, takich jak sedan, kombi, sportowe coupe i lekki samochód dostawczy. Model ten przetrwał w różnymi modyfikacjami w produkcji przez 35 lat i w znacznym stopniu zmotoryzował Rumunię.

Dacia – 10 mln aut

2,6 miliona Dacii Sandero i Sandero Stepway, najlepiej sprzedającego się pojazdu dla prywatnych klientów w Europie od 2017 roku

2,1 miliona Dacii Duster, najlepiej sprzedającego się SUV-a wśród klientów prywatnych w Europie od 2018 roku

1,95 mln Dacia Logan i Logan MCV

2,3 mln Dacia 1300 (i warianty)

Nowy rozdział w historii Dacii rozpoczął się po jej przejęciu marki przez Grupę Renault w 1999 roku. Wraz z wprowadzeniem na rynek modelu Logan w 2004 roku Dacia stała się globalnym producentem samochodów, a tempo sprzedaży znacznie przyspieszyło. W 2005 roku Dacia uruchomiła także pierwszą linię produkcyjną poza Rumunią, w zakładzie Somaca w Casablance (Maroko).

Dacia Duster – Mistrz Wartości w rankingu tygodnika Auto Świat

Rozszerzenie gamy modeli, w tym Sandero i Duster, oraz ich bezpośrednie sukcesy sprawiły, że z biegiem lat konieczne było dalsze zwiększanie mocy produkcyjnych. Ekspansja w kolejnych latach objęła budowę nowego zakładu w portowym mieście Tanger w Maroku (2012), otwarcie linii produkcyjnej w Oranie, wyłącznie na rynek algierski (2016) oraz rozpoczęcie produkcji modelu Spring w zakładzie Shyian w Chinach (2020). Obecnie samochody marki Dacia są sprzedawane w 44 krajach, głównie w Europie i basenie Morza Śródziemnego.