Mazda – dyskretna podpowiedź dla kierowcy

Unikatowy system personalizacji Mazdy sprawia, że każdy może cieszyć się idealną pozycją za kierownicą. Wykorzystując technologię rozpoznawania rysów twarzy i inne zaawansowane inżynieryjne rozwiązania, nowa Mazda CX-60 proponuje ustawienie fotela, lusterek i wyświetlacza head-up tak, aby zmaksymalizować zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo prowadzenia samochodu.

Optymalna pozycja za kierownicą zawsze była kluczowym elementem w rozwoju każdego kolejnego modelu Mazdy. Jednak badania prowadzone ostatnio przez Mazdę wykazały, że mniej niż połowa kierowców ustawia swoją pozycję za kierownicą prawidłowo, aby zapewnić sobie komfort, bezpieczeństwo i kontrolę podczas jazdy.  Rozwiązanie? Nowa Mazda CX-60.Zgodnie z antropocentryczną filozofią Mazdy, która uwzględnia każdy punkt styczności kierowcy z samochodem – od kształtu i sposobu działania klamek drzwiowych po wrażenie haptyczne podczas używania przełączników w kokpicie pojazdu – następnym krokiem było zapewnienie prawidłowej pozycji prowadzącego za kierownicą pojazdu.

Nobuaki Tabata, kierownik programu architektury E/E (elektrycznej/elektronicznej) w Departamencie Rozwoju Zintegrowanych Systemów Kontroli, i jego zespół odkryli, że większość kierowców nie wiedziała, jak ustawić najlepszą dla siebie pozycję za kierownicą. „Podczas prac rozwojowych nad Mazdą CX-60 stwierdziliśmy, że ludzie nie wiedzieli, jak dostosować pozycję fotela kierowcy, aby osiągnąć optymalny poziom komfortu. W rzeczywistości mamy dane z badań, które potwierdzają, że tylko 40 procent kierowców zajmuje  prawidłową pozycję za kierownicą” .

Mazda CX-60 – gorące przyjęcie w Polsce

Aby rozwiązać ten problem, eksperci Mazdy opracowali system, który rozpoznaje parametry budowy sylwetki kierowcy i automatycznie konfiguruje pozycję fotela, ustawienia kierownicy, lusterek i reguluje wysokość wyświetlacza head-up dla optymalnego komfortu i bezpieczeństwa prowadzenia.

Mazda CX-60 – uroczysta ceremonia rozpoczęcia produkcji nowego modelu segmentu SUV

System wykorzystuje kamerę skierowaną na kierowcę, aby aktywować technologię szacowania wielkości sylwetki. Po tym, jak kierowca wprowadzi swój wzrost ręcznie za pomocą pokrętła HMI (trzeba to zrobić tylko przy pierwszym ustawieniu), system oblicza i proponuje najlepsze dopasowanie dla danej osoby na podstawie wysokości jej linii oczu. Oczywiście, kierowca może zmienić ustawienia, jeśli chce, a kiedy po dojechaniu do celu wyłączy silnik i zwolni klamrę pasa bezpieczeństwa, fotel i kierownica automatycznie resetują swoje ustawienia, aby ułatwić wysiadanie z samochodu.

„Opracowaliśmy tę funkcję, korzystając z ogromnej ilości danych” – wyjaśnia Tabata. „Po rozpoznaniu twarzy kierowcy system na podstawie szacunków budowy ciała może zasugerować jak należy dostosować pozycję za kierownicą. To rodzaj nauki dla kierowcy przygotowany w oparciu o doświadczenia producenta samochodu.”

A ustawienie idealnej pozycji za kierownicą to dopiero początek. „Opracowaliśmy łącznie ponad 100 elementów podlegających personalizacji przygotowanych dla tego samochodu z wykorzystaniem systemu rozpoznawania twarzy” – kontynuuje Tabata. „Inne przykłady to indywidualne regulacje ustawień systemu audio, głośności alarmów bezpieczeństwa i oświetlenia nastrojowego, które można dostroić i przypisać do indywidualnych potrzeb kierowców.”

Dzięki innowacyjnej technologii rozpoznawania twarzy, Mazda stara się zmniejszyć napięcie kierowcy, zanim jeszcze rozpocznie się podróż. Dzięki temu jazda Mazda CX-60  jest nie tylko bezpieczniejsza, ale także bardziej relaksująca i przyjemniejsza dla wszystkich korzystających z samochodu. Zarówno kierowca, jak i pasażerowie mogą cieszyć się większym komfortem podróżowania. System wchodzi w skład pakietu Comfort dostępnego opcjonalnie dla nowej Mazdy CX-60 w wersji wyposażenia Exclusive-line i  seryjnego w wersjach Homura i Takumi.

Źródło: Mazda