Škoda Vision 7S – największy model w historii marki zapowiada nowy design

W Pradze został zaprezentowany elektryczny model studyjny Škoda Vision 7S, który stanowi zapowiedź przyszłości designu marki. Jest on co prawda nieco futurystyczny, ale można oczekiwać, iż jego niektóre elementy znajdą się w przygotowywanych modelach z napędem czysto elektrycznym.

To największy model marki Škoda, którego długość przekracza 5 metrów. Dla porównania, obecnie produkowany Kodiaq ma 4697 mm. Na tym etapie nie są aż tak ważne parametry techniczne konceptu. Wiemy, że zastosowano akumulator o pojemności 89 kWh i możliwości ładowania siegającej aż 200 kW. Według metodyki WLTP dzięki temu auta miałoby przy pełnym naładowaniu zasięg ponad 600 km.

Vision 7S zapowiada kierunek nowego designu z maską Tech-Deck Face. Tradycyjne logo zostało zastąpione napisem Škoda. Zmieniły się również punkty świetlne w przedniej i tylnej części pojazdu, które obecnie znalazły inspirację w literze T.

Zderzaki i nadkola konceptu zostały wykonane z poddanych procesowi recyklingu zużytymi oponami. Koła mają średnice 22-cali.

Škoda Karoq MY2022 – w nowej odsłonie (polskie ceny)

Również materiały wnętrza powstały w procesie recyklingu. Zamontowano sześć siedzeń, a w miejscu siódmego zamontowano fotelik dla dziecka. W tylnej części pojazdu zamontowano kamerę, które go monitoruje.

Škoda City Store – nowoczesny showroom marki otwarty w Szczecinie

Kierowca ma przed sobą wirtualny kokpit z 8,8-calowym ekranem oraz 14,6-calowy ekran systemu multimedialnego. Do dyspozycji są też trzy pokrętła, które służą do zmiany ustawień klimatyzacji oraz ulubionych funkcji. To może oznaczać, że Škoda nie podda się całkowitej cyfryzacji i także w swoich przyszłych modelach zachowa te praktyczne pokrętła. Do wyboru mamy dwie możliwości ustawień – Jazda i Relax. W pierwszym przypadku wyświetlacz multimedialny ustawiony jest wertykalnie. Natomiast z funkcji Relax skorzystamy podczas m.in. ładowania akumulatora. Po naciśnięciu pokrętła znajdującego się na konsoli odsunie się od nas kierownica oraz deska rozdzielcza, dzięki czemu uzyskamy więcej miejsca przed sobą. Nastąpi także zmiana ustawienia przednich foteli. Jednocześnie nastąpi zmiana ustawienia wyświetlacza.

– To ważny dzień w historii naszej marki. Prezentujemy nową identyfikację i nowe logo. Za pośrednictwem konceptu Vision 7S ukazujemy wizję nowego modelu, którym zamierzamy poszerzyć nasze portfolio. Przyspieszamy naszą elektryczną ofensywę. Do 2026 roku zamierzamy wprowadzić na rynek trzy nowe modele z napędem elektrycznym. W ciągu najbliższych pięciu lat marka ma zainwestować 5,6 mln euro w elektromobilność i kolejnych 700 mln euro w digitalizację. – powiedział Klaus Zellmer, prezes zarządu  Škoda Auto.

Škoda zapowiada mały model i 7-osobowy SUV z napędem elektrycznym. W drugiej połowie 2023 roku poznamy nowa generację modeli Superb i Kodiaq, a rok później dołączy do nich nowa Octavia.