Ford upamiętnia pierwszego Bronco z 1966 roku wersjami jubileuszowymi Bronco i Bronco Sport

Marka Bronco przybliży amatorom jazdy po bezdrożach swoje off-roadowe korzenie, wprowadzając w roczniku 2023 wersje jubileuszowe Heritage oraz Heritage Limited Edition dla modeli Bronco i Bronco Sport.

Wersje specjalne będą dostępne dla wszystkich odmian linii Bronco – Bronco dwudrzwiowego, czterodrzwiowego i Bronco Sport. Powstanie zaledwie 1966 egzemplarzy w wersji jubileuszowej Heritage Limited Edition, co będzie nawiązaniem do roku debiutu pierwszego Bronco.

„Bronco urzekł Amerykę w połowie lat 60-tych swoim surowym stylem i dzielnością terenową, które jako dziedzictwo modelu zachowaliśmy do dziś” – powiedział Mark Grueber, szef marketingu Bronco. Nowymi edycjami Heritage i Heritage Limited, upamiętniamy historię Bronco, nawiązując do niektórych charakterystycznych elementów stylistycznych z jego pierwszej generacji, a jednocześnie staramy się rozwijać markę Bronco, dzięki kolejnym wersjom specjalnym, których oczekują nasi klienci.”

Klienci w USA mogą już dziś zamawiać egzemplarze rocznika modelowego 2023 Bronco Sport w wersjach Heritage i Heritage Limited Edition. Dwu- i czterodrzwiowe modele Bronco trafią do sprzedaży jeszcze w tym roku, a priorytetowo traktowane będą zamówienia od obecnych właścicieli Bronco. W przyszłym roku zostaną otwarte listy zamówień dla wszystkich klientów, niezależnie od aktualnego statusu rezerwacji.

Cechy stylizacji Bronco z lat 60. idą w parze z nowymi parametrami

Dwu- i czterodrzwiowe modele Bronco Heritage wyróżniają się dwutonowym lakierem, z charakterystycznymi akcentami Oxford White, m.in. białym modułowym hardtopem. Na osłonie chłodnicy, wyróżniającej się lakierowaniem Oxford White, umieszczono napis „FORD” w kolorze Race Red. Oxford White zastosowano także na 17-calowych aluminiowych felgach oraz listwach bocznych nadwozia.

Ford Puma ST-Line X Gold – nowa limitowana edycja (polskie ceny)

Nawiązujące do stylistyki lat 60-tych poligonalne błotniki z poszerzeniami Sasquatch podkreślają szerszy o prawie dwa cale rozstaw kół. Malowany proszkowo stalowy przedni zderzak, z wbudowanymi zaczepami haka wyciągarki i zintegrowanymi światłami przeciwmgielnymi jest elementem wyposażenia standardowego.

Ford – wygodny namiot dachowy to dach nad głową w każdych warunkach

Lakierowane na czarno, 17-calowe felgi, z klasycznym kołpakiem zwanym „psią miską”, a także lakierowana w kolorze Oxford White listwa, dodają wersji Heritage Limited stylu retro.

We wnętrzu Bronco Heritage Edition rzucają się w oczy kraciaste obicia siedzeń i unikatowe dodatki, takie jak deska rozdzielcza w kolorze Oxford White, emblematy na konsoli środkowej oraz niespotykane w innych wersjach dywaniki podłogowe, zarówno z przodu i z tyłu.

Modele Heritage Edition oferowane są z wyposażeniem i podzespołami serii Big Bend® w standardzie – 2,3-litrowym silnikiem EcoBoost®, współpracującym z 7-biegową skrzynią manualną lub opcjonalnie z 10-biegową skrzynią automatyczną SelectShift. Silnik dostarcza 300 KM mocy maksymalnej i 441 Nm momentu obrotowego*. Standardem jest pakiet Sasquatch® z zawieszeniem H.O.S.S. 2.0 (High-Performance Off-Road Stability Suspension), dysponującym amortyzatorami Bilstein® o dużym skoku, z funkcją tłumienia zależnego od pozycji amortyzatora i zaworami kontroli dobicia. W wyposażeniu standardowym są także 35-calowe opony terenowe Goodyear® oraz przednia i tylna oś zespołu napędowego Dana z elektroniczną blokadą i przełożeniem głównym 4,7:1.

Bronco Heritage Edition jest dostępny w pięciu wariantach kolorystycznych, podczas gdy Bronco Heritage Limited Edition w momencie premiery jest dostępny wyłącznie w kolorze Robin’s Egg Blue (barwa jaj rudzika), będącego nawiązaniem do lakieru Arcadian Blue, który w 1966 roku otrzymywali właściciele pierwszego legendarnego Bronco. Żółty lakier Yellowstone Metallic, który wzorowany jest na barwie Prairie Yellow Forda z 1971 roku, ma być dostępny w późnym etapie sprzedaży rocznika modelowego 2023. Lakier Peak Blue zaplanowano na rok modelowy 2024.

Modele Heritage Limited Edition oferują dłuższą listę wyposażenia seryjnego i układy znane z serii Badlands – 2,7-litrowy silnik EcoBoost V6 o mocy do 330 KM i momencie obrotowym 562 Nm*, współpracujący z 10-biegową automatyczną skrzynią SelectShift. Edycja zyskała też ekskluzywne atrybuty, takie jak metalowe emblematy «Bronco» na przednich błotnikach, fotele pokryte skórą łączoną ze sztucznym tworzywem, z białymi i czerwonymi szwami oraz unikatowa tabliczkę znamionową Heritage Limited na konsoli centralnej.

Bronco Sport dumnie reprezentuje dziedzictwo modelu

Choć Bronco Sport nie należał jeszcze do rodziny Bronco w latach 60-tych, również daje klientom okazję do czerpania radości z bogatej tradycji, dzięki ekskluzywnym wersjom Heritage i Heritage Limited Edition.

„Bronco Sport jest hitem wśród nabywców kompaktowych SUV-ów, odkąd pojawił się w ofercie dwa lata temu, uznaliśmy, że powinniśmy dać naszym klientom specjalne edycje analogiczne do tych, które stworzyliśmy dla dwu- i czterodrzwiowego Bronco” – powiedział Grueber. „Jubileuszowe edycje są dla modelu Sport równie ważne jak dla reszty rodziny Bronco i uważamy, że kultowe motywy stylistyczne z lat 60. doskonale wpisały się w jego charakter.”

Wszystkie jubileuszowe wersje wyróżniają charakterystyczne akcenty w kolorze Oxford White, m.in lakierowany na biało dach, przypominający styl pierwszego Bronco. Na osłonie chłodnicy, zwracającej uwagę lakierowaniem Oxford White, umieszczono napis „FORD” w kolorze Race Red. Lakier Oxford White zastosowano także na 17-calowych aluminiowych felgach oraz listwach bocznych nadwozia.

Wnętrza obu wersji wzbogacono o takie akcenty jak kraciasta tapicerka z tkaniny, tablica rozdzielcza w kolorystyce Navy Pier, a także elementy w kolorze Oxford White na obramowaniach centralnej konsoli i paneli klamek drzwi. Tapicerkę siedzeń w szaro-błękitnym odcieniu Navy Pier ożywiają kraciaste wstawki oraz szwy w kolorach: czerwonym Race Red i niebieskim Robin’s Egg Blue. Konsolę środkową i podłokietniki, pokryte mikrozamszem w kolorze Navy Pier, ożywiają w edycjach jubileuszowych jaskrawe przeszycia Race Red. System schowków i uchwytów Bronco Sport MOLLE, montowanych na plecach oparć przednich foteli, ma również paski w kolorze Navy Pier i klamry zamków błyskawicznych w kolorze Race Red. Kolor Navy Pier nawiązuje do barwy tkaniny tapicerki, dostępnej w ofercie Bronco w latach 80.

Podobnie jak pełnowymiarowe SUV-y rodziny Bronco, Bronco Sport Heritage Edition na rok 2023 powstał na bazie serii Big Bend, napędzanej sprawdzonym 1,5-litrowym silnikiem EcoBoost, który generuje moc 181 KM i 257 Nm momentu obrotowego*.

Samochody wyposażone są w system podwyższonego zawieszenia H.O.S.S. („High-performance Off-road Stability Suspension”), przednie amortyzatory z hydraulicznymi ogranicznikami i charakterystyką opracowaną wyłącznie dla tego modelu zaprojektowano tak, aby podczas jazdy w terenie pasażerowie odczuwali jak najmniej wstrząsów i hałasu. Ponadto, komfort na bezdrożach pomagają zapewnić jednorurowe amortyzatory o średnicy 46 milimetrów z tyłu oraz stabilizatory przechyłów i sprężyny o charakterystyce dopasowanej dla tego modelu.

System Terrain Management System oferuje pięć trybów oznaczonych jako G.O.A.T., co jest skrótem od «Goes Over Any Type of Terrain», ponieważ Bronco radzi sobie w każdym terenie i w różnych warunkach. Tryby jazdy, które może wybrać kierowca to: Normal, Eco, Sport, Slippery i Sand.

Bronco Sport Heritage Edition jest dostępny w siedmiu wariantach kolorystycznych, w tym Robin’s Egg Blue, natomiast Heritage Limited Edition jest dostępny wyłącznie w kolorach Robin’s Egg Blue, Yellowstone Metallic i Peak Blue.

Modele Heritage Limited Edition wyróżniają się metalowym emblematem «Bronco» na przednim błotniku oraz większymi, 29-calowymi oponami terenowymi o bardziej agresywnym, głębszym bieżniku, sięgającym aż na bark opony, dla uzyskania lepszej przyczepności w terenie. Limitowaną wersję Heritage Limited Edition wyposażono w skórzane fotele, wstawki na drzwiach w kolorze Oxford White oraz unikatową tabliczkę znamionową na konsoli środkowej.

Pod maską znajdziemy podzespoły serii Badlands, w tym mocniejszy 2,0-litrowy silnik EcoBoost o mocy 250 KM, generujący 375 Nm momentu obrotowego*, który pozwala na szybkie pokonywanie bezdroży.

Zaawansowany system napędu na wszystkie koła, z dwusprzęgłowym przeniesieniem na tylną oś i blokadą mechanizmu różnicowego, może przekierować praktycznie cały moment obrotowy tylnej osi na dowolne koło, a system wybieranych trybów jazdy G.O.A.T. dysponuje w tym modelu siedmioma trybami, z dwoma dodatkowymi Mud/Ruts (błoto/koleiny) i Rock Crawl (pełzanie po skałach).

Bronco Sport Heritage Edition w sugerowanej przez producenta cenie+ będzie w wersji bazowej kosztował 34 245 dolarów, a Heritage Limited 44 655 dolarów. Bronco Heritage będzie w wersji bazowej kosztował od 44 305 dolarów, a Heritage Limited 66 895 dolarów. Więcej informacji na temat Bronco oraz Bronco Sport Heritage i Heritage Limited Edition.

Źródło: Ford