Renault 5 – francuski symbol popkultury skończył 50 lat

Czy pamiętacie Renault 5? Kultowy francuski model skończył 50 lat. Ten prawdziwy symbol popkultury sprzedał się w różnych zakątkach świata w liczbie 5 580 000 egzemplarzy.

Auto szybko uzyskało wśród użytkowników na całym świecie miano kultowego. Podobnie jak angielskie Mini czy włoski Fiat 500. Powstały dwie generacje, które produkowano w 9 fabrykach zlokalizowanych w różnych zakątkach świata.

Renault 5, który powstawał w wersji 3- i 5-drzwiowejm, miał długość 3521 mm (pierwsza generacja) i napędzany był czterocylindrowymi silnikami o pojemności  850 do 1289 cm³, do których w późniejszym okresie dołączyła turbodoładowana jednostka o pojemności 1397 cm³. Auto wciąż modernizowano.

Renault Arkana R.S. Line E-Tech 145 hybryda – SUV coupé skazany na sukces

Poza wersją podstawową dostępne były także atrakcyjne wersje jak m.in. Renault 5 Alpine/Gordini, Renault 5 Alpine Turbo i Renault 5 Turbo. Na rynku USA model ten zadebiutował  w 1976 roku pod nazwą Renault Le Car. Pierwsza generacja, której projektantem był Michel Boue powstawała w latach 1972-1985.

Nowy Renault Megane E-Tech elektryczny – pierwszy model generacji 2.0

Za projekt drugiej generacji odpowiadał Marcello Gandini. Dostępne były trzy wersje nadwozi: 3- i 5-drzwiowy hatchback oraz 2-drzwiowy kabriolet z firmy EBS. Ta generacja nazywana była często Supercinq lub Superfive. Model ten produkowano do 1996 roku.

Na bazie Renault 5 powstała także wersja użytkowa Renault Express, która znana była także pod nazwą Express w Wielkie Brytanii i Rapid w Niemczech.