GDDKiA – udanych wakacji i bezpiecznej podróży

Za nami zakończenie roku szkolnego, początek pierwszego weekendu wakacyjnego i pierwsze wakacyjne wyjazdy. Chcesz wiedzieć, jak sprawnie dotrzeć do celu i nie utknąć w korkach? Gdzie są utrudnienia na drogach krajowych? Po te i inne ważne informacje wejdź na stronę. 

W podróży najważniejszy jest nie tylko komfort i tempo przemieszczania się do wyznaczonego celu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników dróg. Przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Ponadto wskażemy, gdzie kierowcy pojadą nowymi odcinkami dróg, z których podczas zeszłorocznych wakacji nie mogli jeszcze skorzystać.

Wakacyjne ograniczenia w ruchu dla pojazdów powyżej 12t

Ograniczenia te oznaczają zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton na drogach publicznych na obszarze całego kraju w wakacyjne weekendy, zaczynając od dzisiaj:

  • w piątki od 18:00 do 22:00,
  • w soboty od 8:00 do 14:00,
  • w niedziele od 8:00 do 22:00,

oraz

  • 14 sierpnia 2022 r. od 18:00 do 22:00,
  • 15 sierpnia 2022 r. od 8:00 do 22:00.

Więcej o ograniczeniach i wyjątkach od zakazu ruchu można przeczytać tutaj.

Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku

Korzystne warunki pogodowe nie zwalniają kierowców z zachowania ostrożności na drodze. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przypominamy więc o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zwłaszcza podczas wzmożonego ruchu wakacyjnego.

GDDKiA – kolejne usprawnienia dla kierowców na autostradzie A1

Przed wyjazdem sprawdźmy trasę i ewentualne utrudnienia na drodze. Zwróćmy szczególną uwagę na stan techniczny pojazdu i jego wyposażenie. Apteczka, gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy – oby nie były potrzebne, ale niech na wyposażeniu będą.

Spakowani? Wszyscy gotowi? Przed wyjazdem sprawdzamy często bagaż, zadbajmy również o jego prawidłowe ułożenie w bagażniku i w schowkach pojazdu. Przy zderzeniu z prędkością około 50 km/h 1,5-litrowa butelka wody waży aż 60 kg, a telefon komórkowy nawet 10 kg! Bagaż zabezpieczony. Zapinamy pasy i w drogę!

Prowadząc pojazd, dostosujmy prędkość nie tylko do obowiązujących limitów, ale również do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości przed poprzedzającym pojazdem. W trakcie jazdy pamiętajmy o przerwach i nawadnianiu organizmu.

Wypadki niestety się zdarzają. Jeżeli mijasz miejsce wypadku, gdzie nie ma służb, zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu tak, aby nie stwarzał zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Wezwij pomoc (numer alarmowy 112), poinformuj odpowiednie służby i przystąp do udzielania pomocy poszkodowanym.

Jeżeli przejeżdżasz obok wypadku, gdzie służby rozpoczęły już akcję ratowniczą, skup się na prowadzeniu pojazdu, nie przyglądaj się i nie powoduj utrudnień na swoim pasie ruchu. Wielu kierowców przejeżdżając obok zdarzenia drogowego, które miało miejsce na drugiej jezdni, zwalnia (czasem prawie zatrzymując pojazd), żeby się przyglądać. Każde gwałtowne wytracanie prędkości może stworzyć zagrożenie dla pojazdów nadjeżdżających z tyłu.

Jeżeli wskutek zdarzenia powstanie korek, pamiętaj o utworzeniu korytarza życia dla służb jadących z pomocą. Tworząc korytarz życia, sami pomagamy nie tylko służbom, ale przede wszystkim poszkodowanym w zdarzeniu.

Zachęcamy też do stosowania się do dekalogu rozsądnego kierowcy.

 

Co się zmieniło od wakacji 2021? Krótki przewodnik po nowych odcinkach dróg

Na początek autostrada A1, czyli jedno z kluczowych połączeń drogowych na kierunku północ – południe. To jedna z dróg wykorzystywana przez Polaków w wakacje na dojazdy na wybrzeże, jak również na południe naszego kraju. Od grudnia 2021 r. kierowcy mogą skorzystać z nowych odcinków o łącznej długości 56,5 km. Są to odcinki w woj. śląskim i łódzkim – od Częstochowy do Radomska i od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego.

Dla jadących nad morze lub w góry czekają również w tym roku nowe cztery odcinki w ciągu drogi ekspresowej S7. Są to dwa odcinki w woj. mazowieckim o łącznej długości ponad 43 km oddane w grudniu 2021 r. – Mława – Strzegowo i Strzegowo – Pieńki. Z kolei w woj. małopolskim udostępniliśmy nieco ponad 20 km w ramach dwóch odcinków: Szczepanowice – Widoma i Lubień – Naprawa (tutaj kierowcy zyskali drugą jezdnię).

Pod koniec ubiegłego roku domknęliśmy połączenie w ciągu S3, oddając do ruchu ponad 14-kilometrowy odcinek Polkowice Północ – Lubin Północ. Dlatego w tym roku podczas wakacyjnych podróży kierowcy mają do dyspozycji ekspresowe połączenie S3 od Bolkowa, przez Legnicę (autostrada A4) w woj. dolnośląskim, aż do Szczecina w woj. zachodniopomorskim.

Tegoroczne podróże wakacyjne dla jadących z północnej i centralnej Polski np. w Bieszczady, to okazja do skorzystania z blisko 120 km nowych odcinków S19 między Lublinem a Rzeszowem. Od października 2021 r. do maja br. oddawaliśmy sukcesywnie 11 odcinków tej drogi. Dzięki temu podróż samochodem pomiędzy granicami Lublina i Rzeszowa jest bezpieczniejsza, bardziej komfortowa i skróciła się do ok. 90 minut. Przed rozpoczęciem budowy S19 podróż ta, przy zwiększonym ruchu, trwała nawet dwukrotnie dłużej.

Jadąc na tegoroczne wakacje, kierowcy będą mogli również skorzystać z obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu S17, odcinka S5 Bydgoszcz Błonie – Szubin Północ czy S61 Wysokie – Raczki. Dla przejeżdżających przez Warszawę znacznym ułatwieniem będzie nowy fragment obwodnicy Warszawy w ciągu S2 od Puławskiej do Warszawy Wilanów z tunelem pod Ursynowem.

23 czerwca br. na węźle drogowym Szczecin Kijewo zostały otwarte łącznice relacji Stargard – Kołbaskowo i Gdańsk – Stargard. Przejezdna jest również na całej długości zachodnia jezdnia zbiorczo-rozprowadzająca. Były to dwie ostatnie zamknięte łącznice. Teraz już funkcjonuje cały układ drogowy przebudowanego węzła. Kierowcy mogą też już korzystać z nowej łącznicy Warszawa – Łódź na węźle Piotrków Trybunalski Zachód (A1). Wcześniej taka relacja na tym węźle nie istniała.

Tegoroczne wakacje i… kolejne kilometry nowych dróg

Już wiemy, ile kilometrów przybyło od ostatnich wakacji. Ale budowy wciąż trwają – jedne się rozpoczynają, a inne zaraz będą się kończyć. To dobra informacja dla kierowców, bo oznacza kolejne kilometry nowych dróg. Sprawdźmy zatem, co przyniosą nam wakacyjne miesiące.

W trakcie wakacji kierowcy skorzystają z kilku, atrakcyjnych również pod kątem turystycznym, odcinków dróg ekspresowych:

  • S5 Nowe Marzy (A1) – Świecie Południe – Bydgoszcz Południe (ok. 45 km),
  • S7 Napierki – Mława i Pieńki – Płońsk (ok. 28 km),
  • S7 Warszawa Lotnisko – Lesznowola (ok. 7 km),
  • S61 Szczuczyn – Ełk Południe (ok. 23 km).

Jeszcze w czerwcu kierowcy skorzystają również z drogi ekspresowej S14 Łódź Lublinek – Aleksandrów Łódzki (12,2 km). Zaczną również znikać dodatkowe ograniczenia prędkości na A1 między Tuszynem a Częstochową. Oznacza to wprowadzenie organizacji ruchu z dopuszczalną prędkością 140 km/h. Zmiany te będą wprowadzane stopniowo do końca lipca. Łącznie obejmą ponad 50 km autostrady A1.

A gdzie remonty i utrudnienia?

Okres wakacyjny to czas wypoczynku i przerwy od pracy. Jednak z uwagi na warunki atmosferyczne, dla drogowców to szczyt sezonu budowlanego, dlatego prace idą pełną parą. Wiele nowych dróg budowanych jest po nowym śladzie i tam roboty budowlane wykonywane są z dala od istniejących dróg. Część prac jest jednak wykonywana na istniejącej sieci. To wiąże się z czasową organizacją ruchu, pewnymi ograniczeniami i utrudnieniami dla kierowców.

Największe prace remontowe zaplanowane w okresie wakacyjnym będą się odbywały m.in. na autostradzie A2 w woj. łódzkim między węzłami Emilia oraz Stryków. To blisko 40-kilometrowy odcinek tej trasy. Prace remontowe będą wykonywane również na autostradzie A4 w woj. opolskim na odcinku od granicy woj. opolskiego i śląskiego do Góry Św. Anny oraz w woj. dolnośląskim na odcinku Krzyżowa – Krzywa. W sumie to ponad 30 km.

Z czasowymi utrudnieniami można też będzie się spotkać na wybranych odcinkach dróg ekspresowych. Będzie to m.in. ponad 2-kilometrowy odcinek na S8 między Radzyminem a Wolą Rasztowską w woj. mazowieckim. W woj. małopolskim na S7 na północ od Krakowa utrudnień można się spodziewać na 3-kilometrowym odcinku Stróża – Pcim oraz w miejscowości Lubień. W woj. śląskim na S86 między Katowicami a Sosnowcem zaplanowany jest blisko 6-kilometrowy odcinek tej drogi.

Utrudnienia mogą też napotkać kierowcy podróżujący S1 między Kamesznicą a Lalikami. Z kolei w woj. pomorskim przewidziane są prace na S6 między Straszynem a Rusocinem. Tam zaplanowany jest remont ponad 2,5-kilometowego odcinka.

Wykonawcy zostali zobowiązani przez GDDKiA do minimalizacji utrudnień w weekendowych szczytach komunikacyjnych. Dotyczy to również działań związanych z bieżącym utrzymaniem sieci. Szczegółowa lista utrudnień znajduje się w serwisie.

Zwracamy się z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do oznakowania na drodze.

Nie śmieć! Drogi to nie wysypisko

Podróżując autem, również „produkujemy” śmieci. Niestety użytkownicy dróg często pozbywają się ich, wyrzucając je przez okna swoich samochodów lub pozostawiają je na poboczu drogi. W ten sposób odpady „lądują” na jezdni oraz w pasie drogowym. Śmieci na drodze to nie tylko kwestia estetyki i kosztów ich sprzątania, ale również bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Wejdź na stronę lub zadzwoń na 19 111!

Planujesz wakacyjną podróż samochodem lub motocyklem po drogach krajowych? Koniecznie sprawdź, jakich utrudnień możesz się spodziewać na trasie? Interesują Cię warunki pogodowe? Zauważyłeś uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni i chciałbyś to zgłosić do najbliższego oddziału GDDKiA? Te i wiele innych informacji możecie znaleźć pod jednym adresem. Kolejnym źródłem informacji dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych jest numer ogólnopolskiej Informacji Drogowej 19111. Jest on czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Bezpiecznych wakacji i szerokiej drogi życzy GDDKiA!

Źródło: GDDKiA