Škoda Auto – zwiedzanie fabryki ponownie możliwe

Po przerwie spowodowanej pandemią ŠKODA AUTO ponownie umożliwia zwiedzanie swoich fabryk w Czechach. Wizyta w zakładach produkcyjnych marki to znakomity pomysł na wycieczkę dla fanów motoryzacji, grup szkolnych czy rodzin z dziećmi. Zwiedzanie każdego z trzech zakładów należy zarezerwować z wyprzedzeniem na specjalnie przygotowanej stronie internetowej. Marka oferuje wycieczki w języku czeskim, angielskim oraz niemieckim.

– Cieszymy się, że po ponad dwóch latach w końcu możemy ponownie zaoferować zwiedzanie naszych fabryk. Warto to zrobić, bo nasze zakłady bardzo się w tym czasie zmieniły. W Mladej Boleslav rozpoczęliśmy produkcję całkowicie elektrycznego modelu ENYAQ iV oraz systemów akumulatorów MEB, a w Kvasinach kontynuowaliśmy systematyczną modernizację zakładów produkcyjnych. W tym czasie, pod koniec 2020 r., fabryka w Vrchlabí stała się pierwszym neutralnym pod względem emisji CO2 zakładem produkcyjnym ŠKODY – mówi Andrea Frydlová, dyrektor Muzeum ŠKODA.

Jedynym warunkiem zwiedzania z przewodnikiem głównej fabryki w Mladá Boleslav jest odbiór biletu w Muzeum ŠKODY. Bilet z przewodnikiem w języku czeskim kosztuje 180 CZK (ok. 35 zł), a w innych językach 260 CZK (ok. 50 zł). Zwiedzanie z przewodnikiem po Kvasinach i Vrchlabí jest bezpłatne. W wycieczkach, które trwają około dwóch godzin, często rolę przewodników przejmują byli pracownicy zakładów ŠKODY. Wycieczki skierowane są m.in. do klas szkolnych, pasjonatów technologii oraz rodzin z dziećmi (dzieci muszą mieć ukończone 10 lat).

Škoda City Store – nowoczesny showroom marki otwarty w Szczecinie

 

W głównej fabryce w Mladá Boleslav warto zobaczyć m.in. produkcję elektrycznej ŠKODY ENYAQ iV, która odbywa się na tej samej linii, na której budowana jest bestsellerowa OCTAVIA w wersjach spalinowej, mild hybrid oraz plug-in hybrid. Aby to osiągnąć, ŠKODA AUTO dokonała daleko idącej modernizacji linii produkcyjnej w ostatnich latach. W Mladá Boleslav została również niedawno uruchomiona produkcja systemów akumulatorowych do samochodów elektrycznych ŠKODY oraz innych marek Grupy VW.

Škoda Karoq MY2022 – w nowej odsłonie (polskie ceny)

W Kvasinach około 7000 pracowników produkuje obecnie modele SUPERB i SUPERB iV oraz KAROQ i KODIAQ. ŠKODA w niedalekiej przyszłości przeniesie produkcję nowej generacji modelu SUPERB do Bratysławy, dzięki czemu uwolni w fabryce moce produkcyjne dla dodatkowych 150 000 egzemplarzy SUV-ów z serii KODIAQ i KAROQ.

Fabryka w Vrchlabí odgrywa kluczową rolę w produkcji komponentów dla ŠKODY. To tutaj wytwarzana jest automatyczna skrzynia biegów DQ200. Na początku lutego br. z linii montażowej zjechała czteromilionowa skrzynia biegów DQ200 wytworzona od momentu rozpoczęcia produkcji, czyli od października 2012 roku. Od końca 2020 roku zakład ten jest także pierwszą fabryką ŠKODY, która jest neutralna pod względem emisji CO2.

Aby wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem po fabryce w Mladá Boleslav, należy mieć własny pojazd z wolnym miejscem dla przewodnika. Muzeum ŠKODY może zorganizować do przejazdu również minibus dla grup do siedmiu osób po wcześniejszym uzgodnieniu. W każdym z trzech zakładów produkcyjnych wycieczki można rezerwować z wyprzedzeniem na specjalnej stronie internetowej. Tutaj zwiedzający mogą zapoznać się z zasadami obowiązującymi na terenach fabryk.

Źródło: ŠKODA Auto