Audi – 90 lat temu zawiązano Auto Union AG

Firmowy znak Audi – cztery zazębiające się pierścienie, symbolizuje połączenie czterech niezależnych dotąd marek producentów samochodów: Audi, DKW, Horch i Wanderer. Nastąpiło to 29 czerwca 1932 roku i dało podstawy dzisiejszemu koncernowi AUDI AG.

29 czerwca 1932 r. z inicjatywy Banku Krajowego Saksonii działające dotąd niezależnie spółki: Audiwerke AG, Horchwerke AG i Zschopauer Motorenwerke J. S. Rasmussen AG (DKW) połączyły się, tworząc Auto Union AG. Nowy podmiot zawarł jednocześnie umowę z firmą Wanderer Werke AG dotyczącą zakupu działu samochodowego marki Wanderer. Siedzibą nowej grupy zostało miasto Chemnitz w Saksonii, a do 1936 r. administracja grupy znajdowała się w zakładzie DKW w Zschopau. W momencie swojego zawiązania, Auto Union AG zostało drugą co do wielkości grupą motoryzacyjną w Niemczech.

SAIC Audi otwiera w największy na świecie salon Audi

Logo firmy przedstawia cztery zazębiające się pierścienie, które symbolizują nierozerwalną jedność czterech firm założycielskich. Nazwy marek Audi, DKW, Horch i Wanderer zostały zachowane. Każdej z czterech marek grupy przypisany został określony segment rynku: Podczas gdy DKW działa w segmencie motocykli i małych samochodów, a Wanderer buduje i sprzedaje samochody średniej wielkości, Audi sprzedaje pojazdy w segmencie luksusowych samochodów średniej wielkości, a Horch oznacza auta luksusowe z najwyższej półki.

Klasyk tygodnia – 50 lat temu zaprezentowano pierwsze Audi 80

Dziś miłośnicy Audi i dawnej motoryzacji mogą poznawać historię marki w Muzeum Augusta Horcha w Zwickau, a także w Audi museum mobile w Ingolstadt. Do 24 września 2022 roku goście tego ostatniego mogą oglądać specjalną wystawę „Piąty pierścień”, która opowiada historię NSU, najstarszej marki będącej również poprzedniczką dzisiejszego AUDI AG. Ci, którzy chcą odwiedzić Audi museum mobile bez konieczności ruszania się z domu, albo podczas podróży, mogą to zrobić w każdej chwili – za pomocą aplikacji Audi Tradition. Jest ona dostępna do pobrania we wszystkich popularnych sklepach z aplikacjami na smartfony z systemem iOS i Android.

 

Źródło: Audi