Slow Road by Mazda, czyli długi weekend last minute

Tegoroczny, czerwcowy długi weekend zachęca do refleksji, jak zatrzymać piękno podróżowania samochodem w czasach, gdy ceny paliw zaskakują z dnia na dzień, a docierające zewsząd wiadomości nie sprzyjają beztroskiemu relaksowi na łonie natury.

Odpowiedź przynoszą rekomendacje tras i miejsc wartych odwiedzenia w ramach projektu Slow Road, który prowadzony jest przez Mazda Motor Poland. To propozycje, które można zrealizować spontanicznie, nawet w jeden dzień i bez konieczności rezerwowania noclegów.

Slow Road by Mazda dostarcza inspiracji do wyjazdu w poszukiwaniu nowych wrażeń i doświadczeń w trakcie jednodniowych lub weekendowych wycieczek samochodem. Autorzy strony www.slowroad.pl wierzą, że aby odpocząć, zobaczyć i doświadczyć czegoś nowego nie trzeba przemierzać setek kilometrów na drugi koniec kraju. Tym bardziej, gdy koszty dalekich samochodowych podróży zachęcają do uważniejszego spojrzenia na mapę najbliższej okolicy.

Mazda Online Service Booking – system rezerwacji usług we wszystkich serwisach marki w Polsce

Pragnienie podróżowania może czerpać inspirację z pasji sportowych, historycznych lub lektur. Podążanie za sportowymi wyzwaniami nie dotyczy tylko amatorów turystyki wyczynowej. Wyprawy kajakowe także mogą być w duchu slow. W czerwcu mieszkańcy Mazowsza jeszcze mogą zaplanować spływ po Bugu, gdzie w pakiecie z wypożyczonym kajakiem dostaną niezmierzone połacie pięknych krajobrazów i królującą dookoła, wszechogarniającą ciszę. Bug odważnie wydarł mazowieckiej ziemi swoje koryto, dlatego tylko od czasu do czasu widać przy samej rzece jakieś zabudowania. Płynąc z nurtem, można podziwiać rozlewiska ciągnące się aż po horyzont.

Mazda wprowadza nowy, unikatowy kolor nadwozia Rhodium White

Do wypraw w skałki Jury Krakowsko-Częstochowskiej czy w Góry Stołowe nie trzeba zachęcać miłośników wspinaczki, ale to także idealne miejsca na piesze wycieczki na trasach o różnych stopniach trudności i długości. Każdą wycieczkę należy dobrze zaplanować, ale najważniejsze, szczególnie w okresach intensywnego ruchu turystycznego, jest umiejętne dobranie pory dnia do zwiedzania atrakcji. Jeśli chce się bez pośpiechu i we względnym spokoju zobaczyć najciekawsze miejsca, warto wstać trochę wcześniej i pojawić się o świcie w wybranym miejscu. Można z takiej porannej wędrówki na śniadanie w plenerze zrobić rodzinne wyzwanie i atrakcję, którą z pewnością zapamiętają wszyscy jej uczestnicy. Błędne Skały czy Szczeliniec tuż po wschodzie słońca roztaczają niezwykłą aurę, a niemal puste szlaki oferują pełną magię obcowania z Górami Stołowymi, a dotarcie w te miejsca samochodem z Legnicy, Wrocławia czy Opola zajmie zaledwie dwie godziny.

Podobne doznania czekają na wszystkich, którzy zdecydują się na wyjazd w Pieniny. Zdaniem wielu podróżników to jedne z najpiękniejszych gór w Polsce. Są niezwykle malownicze i wyróżniają się na tle innych pasm. Trzy Korony i Sokolica to miejsca, w których czas naprawdę płynie wolniej. Pieniny są również idealne dla miłośników Slow Road’owego podróżowania, a przy umiejętnym planowaniu i długim dniu można się wybrać z Krakowa na jednodniową wycieczkę. Rozbudowana sieć dróg pozwala do woli cieszyć się jazdą po malowniczych okolicach. Takie podróże bez pośpiechu można co jakiś czas przerywać, by zrobić sobie krótki lub dłuższy spacer. Poza tymi najpopularniejszymi ścieżkami istnieje tutaj mnóstwo szlaków, na których nawet w środku sezonu nie ma ludzi.

Pragnienie podróżowania może również pochodzić z zainteresowania historią. Szczególnie w południowej Polsce, wielbiciele zwiedzania obiektów wyjątkowych znajdą istne perły wśród zabytków wpisanych na listę UNESCO. Od chwili uchwalenia Konwencji w 1972 roku do dziś na liście zabytków wpisano 1154 obiekty z 167 państw świata, w tym 17 z Polski.

Pierwszy rzut oka na mapę Polski i widać, że niemal 90% zabytków i miejsc z tej listy znajduje się na południu Polski, natomiast Zamek w Malborku, Stare Miasto w Toruniu, Puszcza Białowieska i Stare Miasto w Warszawie stanowią północno-wschodni zbiór. Rodzynkiem na zachodniej granicy jest Park Mużakowski, a największe zagęszczenie obiektów znajduje się w Małopolsce i na Podkarpaciu. Na liście wyróżniono cztery trasy podziemne – kopalnię w Tarnowskich Górach, Krzemionki Opatowskie i dawne żupy w Wieliczce i Bochni. Trafiło na nią także Stare Miasto w Krakowie i Zamościu, co razem z Warszawą i Toruniem tworzy piękny przekrój architektoniczny naszego kraju. Większość obiektów z listy to obiekty sakralne. Przepiękne ewangelickie Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, klasztor w Kalwarii Zebrzydowskiej i bogaty zbiór cerkwi i kościołów drewnianych rozsianych po Karpatach. Obiektami, które trudno zaklasyfikować jest Hala Stulecia we Wrocławiu i „Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940–1945)” w Oświęcimiu. Lista choć z pozoru wydaje się chaotyczna i niekonsekwentna, bo jak przyrównać Stare Miasto w Warszawie do kościoła w Sękowej, to przy dłuższym zastanowieniu okazuje się, że bardzo trafnie i klarownie prezentuje to co w Polsce mamy najcenniejsze i unikatowe – https://slowroad.pl/inspiracje/zabytki-unesco-w-polsce/

Śledząc historię tych miejsc można odbyć wspaniałą lekcję historii, geografii, biologii, a nawet geologii. Każdy z tych obiektów zachwyca i jest niezwykle interesujący. Planując weekendowy czy wakacyjny odpoczynek w dowolnym regionie Polski warto sprawdzić czy w okolicy nie znajduje się właśnie jedno z miejsc z listy zabytków UNESCO. Czasami może dzielić nas kilka kilometrów od danego miejsca i może nie warto ich wtedy pomijać.

Innym pomysłem na historyczny motyw zwiedzania są trasy tematyczne np.: Śladami Mikołaja Kopernika.Warto samemu poznać ten skrawek ziemi, który Kopernik oglądał za życia. Znalazł się w naprawdę ciekawym miejscu świata, z którego nie tylko obserwował niebo, ale też… wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię! A podróżując śladami Kopernika po Warmii i Mazurach można wspólnie z dziećmi odkrywać miejsca znane z kultowej serii o przygodach Pana Samochodzika.

Rozmaite pod względem turystycznym trasy w przewodniku Slow Road potwierdzają, że wybór oczywisty nie istnieje i dla każdego weekend w duchu slow może oznaczać coś innego. Szymon Sołtysik, PR Manager Mazda Motor Poland dodaje: „Projekt Slow Road zachęca do wspólnego spędzania czasu i odkrywania uroków podróżowania w duchu slow, czyli wolniej, spokojniej, uważniej i bardziej świadomie, zarówno ekologicznie jak i ekonomicznie. Chcemy inspirować do podróży, które pozostają w pamięci, bo wierzymy, że to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu w gronie rodziny czy znajomych.”

Źródło: Mazda