Mazda wprowadza nowy, unikatowy kolor nadwozia Rhodium White

Mazda Motor Corporation wprowadza nowy, specjalny kolor nadwozia Rhodium White, opracowany w unikatowej technologii lakierowania TAKUMINURI[1]. Nowy lakier będzie dostępny od lata 2022 roku, początkowo dla modeli opracowanych w oparciu o dużą platformę, debiutując we flagowym SUV-ie marki w Europie – nowej Maździe CX-60[2].

Mazda wierzy, że lakier jest kluczowym elementem kształtującym sylwetkę pojazdu, dlatego też firma koncentruje swoje wysiłki na opracowaniu kolorów, które podkreślają dynamiczną i subtelną zarazem formę wyrażoną poprzez stylistykę Kodo – Dusza Ruchu. Rhodium White to czysta biel inspirowana estetyką japońską, która odnajduje piękno w prostocie i eliminacji zbędnych detali. Ponadto, drobne ziarno lakieru podkreśla cienie na powierzchni pojazdu, dopełniając metaliczną fakturę Rhodium White.

Opracowując powłokę Rhodium White, Mazda zdołała wznieść technologię TAKUMINURI na nowy poziom, z powodzeniem produkując na masową skalę wyrazisty lakier nadwozia przy użyciu tylko trzech warstw: warstwy bezbarwnej, warstwy odbijającej światło i warstwy z pigmentem. Zabarwiona warstwa zawiera na nowo opracowany biały pigment, który pozwala na uzyskanie jedwabiście gładkiej, drobnoziarnistej bieli. Standardowo, w przypadku białych lakierów, podkład ma tendencję do prześwitywania, a warstwa bezbarwna jest zazwyczaj grubsza niż w przypadku innych odcieni. W lakierze Rhodium White zastosowano jednak nowo opracowany pigment, który przyczynia się do bardziej efektywnego wykorzystania zasobów i zmniejszenia emisji CO₂ w procesie produkcji.

Mazda Online Service Booking – system rezerwacji usług we wszystkich serwisach marki w Polsce

Mazda stosuje metodę, w której lakier zawierający ultra cienkie płatki aluminium o wysokim współczynniku odbijania światła jest nakładany bardzo starannie w celu uzyskania jednolitej warstwy, a następnie zmniejsza swoją objętość podczas procesu schnięcia powłoki bezbarwnej.

Mazda MX-30 z rocznika modelowego 2022 – bardziej wyrafinowana i stylowa

Co więcej, firmie z Hiroszimy udało się uzyskać wykończenie przypominające ręczne malowanie, przy czym płatki aluminium zostały gładko ułożone w regularnych odstępach w warstwie odblaskowej[3]. Cała powierzchnia błyszczy się pod wpływem światła i ma realistyczną, metaliczną fakturę. Poszczególne płatki aluminium są rozmieszczone równomiernie i równolegle do pofałdowań powierzchni karoserii, co w kontakcie ze światłem daje błyszczący i cieniowany efekt, pomimo jasności lakieru Rhodium White.

Mazda uważa, że lakier nadwozia jest kluczowym elementem każdego pojazdu i dlatego będzie nadal poszukiwać nowych form ekspresji kolorów i technologii lakierowania, aby zwiększyć atrakcyjność swoich samochodów.

———

[1] Technologia lakierowania Mazdy, która odtwarza precyzyjne, wysokiej jakości wykończenie lakieru, tak jakby zostało ono wykonane rękami wykwalifikowanego rzemieślnika bezpośrednio na fabrycznej linii produkcyjnej samochodów. Nowy kolor jest trzecim takim kolorem, po Soul Red Crystal i Machine Grey.

[2] Dostępny w Europie latem tego roku i na początku jesieni w Japonii.

[3] Ta sama technika została zastosowana w kolorze Machine Grey.

Źródło: Mazda