GDDKiA – bezpieczny długi czerwcowy weekend

Czerwcowy weekend, to nie tylko z kilka dni odpoczynku, ale również wzmożony ruch drogowy w całej Polsce. Pamiętajmy o bezpiecznej prędkości i odpowiednim odstępie pomiędzy pojazdami. Jak zawsze przyda się rozwaga i rozsądek na drodze.

W okresie długiego czerwcowego weekendu ograniczony będzie ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz będzie obowiązuje w całej Polsce 15 czerwca w godzinach od 18 do 22, a 16 czerwca w godzinach od 8 do 22.

Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku

Choć prognozy na długi weekend przewidują korzystne warunki pogodowe dla kierowców, nie zwalnia nas to z zachowania ostrożności na drodze. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przypominamy więc o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach.

Przed wyjazdem sprawdźmy trasę i ewentualne utrudnienia na drodze. Zwróćmy szczególną uwagę na stan techniczny pojazdu i jego wyposażenie. Apteczka, gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy – oby nie były potrzebne, ale niech na wyposażeniu będą.

Spakowani? Wszyscy gotowi? Przed wyjazdem sprawdzamy często bagaż, zadbajmy również o jego prawidłowe ułożenie w bagażniku i w schowkach pojazdu. Przy zderzeniu z prędkością około 50 km/h 1,5 litrowa butelka wody waży 60 kg, a telefon komórkowy nawet 10 kg! Bagaż zabezpieczony. Zapinamy pasy i w drogę!

Prowadząc pojazd, dostosujmy prędkość nie tylko do obowiązujących limitów, ale również do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości przed poprzedzającym pojazdem. W trakcie jazdy pamiętajmy o przerwach i nawadnianiu organizmu.

Wypadki niestety się zdarzają. Jeżeli będziemy świadkiem zdarzenia na drodze, wezwijmy odpowiednie służby. Jeżeli zaś stoimy w korku, pamiętajmy o utworzeniu korytarza życia właśnie dla służb jadących z pomocą. Tworząc korytarz życia, sami pomagamy nie tylko służbom, ale przede wszystkim poszkodowanym w zdarzeniu.

Zachęcamy też do stosowania się do dekalogu rozsądnego kierowcy.

Nowy taryfikator dla kierowców od stycznia 2022 r.

Przypominamy, że od stycznia br. obowiązuje zmieniony taryfikator wykroczeń w ruchu drogowym. Dotkliwsze kary czekają na kierowców, którzy nie przestrzegają limitów prędkości, a wysokość mandatów szybuje od przekroczenia prędkości o ponad 30 km/h niezależnie od rodzaju drogi, zarówno w obszarze zabudowanym, jak i poza nim. Przypomnijmy, przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h to mandat w wysokości 800 zł i 6 punktów karnych, o ponad 40 km/h to 1000 zł i 8 punktów, o ponad 50 km/h to 1500 zł i 10 punktów, o ponad 60 km/h to 2000 zł i 10 punktów, a o ponad 70 km/h to 2500 zł i 10 punktów.

GDDKiA – limity prędkości na autostradach i drogach ekspresowych

Nadal w przypadku przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym kierowca automatycznie traci prawo jazdy na trzy miesiące. Zmiany też dotyczą naruszenia przepisów o bezpieczeństwie pieszych przez kierującego pojazdem mechanicznym, a minimalna grzywna to 1,5 tys. zł. Dodajmy, że od 17 września 2022 r. ponowne wykroczenie tego samego typu w ciągu dwóch lat od ostatniego ukarania będzie skutkowało dwukrotnością kary.

GDDKiA – nie bądź obojętny na kradzieże elementów infrastruktury drogowej

To tylko niektóre kary, jakie czekają na tych, którzy łamią przepisy. Jest bardzo prosty sposób, aby tych kar uniknąć… Wystarczy stosować się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Kierowco jedź bezpiecznie, przestrzegaj ograniczeń prędkości, patrz na znaki i zachowaj ostrożność. Takie podejście pozwoli uniknąć nie tylko kar, ale przede wszystkim dojechać bezpiecznie do celu!

Niebezpieczna jazda = droższe OC! Od 17 czerwca nowe przepisy

Przed nami kolejne zmiany w przepisach w zakresie karania kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. Nadchodzące zmiany w Kodeksie drogowym dadzą ubezpieczycielom dostęp do informacji o punktach karnych i mandatach nakładanych na kierowców. Im więcej przewinień na koncie kierowcy, tym większa stawka ubezpieczenia OC.

Nie śmieć! Drogi to nie wysypisko

Podróżując autem, również „produkujemy” śmieci. Niestety użytkownicy dróg często pozbywają się ich, wyrzucając je przez okna swoich samochodów lub pozostawiają je na poboczu drogi. W ten sposób odpady „lądują” na jezdni oraz w pasie drogowym. Śmieci na drodze to nie tylko kwestia estetyki i kosztów ich sprzątania, ale również bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Gdzie szukać informacji o warunkach ruchu na drogach krajowych?

Serwis https://drogi.gddkia.gov.pl/ oraz numer 19 111 – to główne źródła informacji dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych. To z nich dowiemy się m.in. jakich utrudnień możemy spodziewać się na trasie. Użytkownicy dróg mogą tam również zgłosić uszkodzone elementy infrastruktury lub inne zagrażające bezpieczeństwu sytuacje, które zauważą podczas jazdy.

Wszystkim podróżującym w długi czerwcowy weekend życzymy szerokiej drogi i bezpiecznej podróży! 

Źródło: GDDKiA