Unitel Mazda MX-5 Esports – Kamil Grabowski zdobywcą Pucharu Polski Digital Motorsport

Rundą na torze Laguna Seca zakończyła się pierwsza edycja Unitel Mazda MX-5 Esports – Pucharu Polski Digital Motorsport. Na koniec rywalizacji w Mazdach MX-5 Cup na platformie iRacing wygrane trafiły w ręce Przemysława Lemanka z R8G Esports oraz Tomasza Mironowicza z Sim Racing Champions. W całym sezonie najlepszy był Kamil Grabowski z Williams Esports Academy.

Kwalifikacje na kalifornijskim torze padły łupem Przemysława Lemanka (R8G Esports) dla którego była to trzecia runda w Pucharze Polski Digital Motorsport. Liderzy klasyfikacji generalnej Kamil Grabowski (Williams Esports Academy) i Mirosław Nastalczyk (Gray Wolf Racing Team) uplasowali się na dwóch kolejnych pozycjach. Trzeci w generalce Nikodem Wierzbicki (WRS Competition by Prime Racing) uzyskał dopiero czternaste miejsce na starcie.

Lemanek bez większych problemów obronił prowadzenie na początku wyścigu. Wraz z Grabowskim oraz Nastalczykiem powoli budował przewagę nad Jakubem Kwiatkowskim (Esport First Legends). Z tyłu stawki dochodziło do przetasowań, ale liderzy pozostawali w jednej grupie bez zmian przez większość wyścigu. Na jedenastym okrążeniu Nastalczyk stracił cierpliwość i skutecznie zaatakował Grabowskiego. Walka między tą dwójką sprawiła, że Lemanek odskoczył na ponad sekundę od drugiego Nastalczyka. Ta różnica powiększała się z okrążenia na okrążenia. Grabowski spróbował dokonać kontrataku do Korkociągu, ale pojechał za szeroko i Nastalczyk natychmiast powrócił na pozycję wicelidera. Przemysław Lemanek kompletnie niezagrożony przekroczył linię mety trzy sekundy wcześniej niż Mirosław Nastalczyk. Kamil Grabowski dostał pięć sekund kary i przez to spadł na szóste miejsce, a podium przypadło Jakubowi Kwiatkowskiemu.

Unitel Mazda MX-5 Cup Poland – wyrównana walka na Torze Poznań

Drugi wyścig z pierwszego rzędu rozpoczynali Bartłomiej Kędzia (Media Click Racing) oraz Nikodem Wierzbicki. Obaj bez większych problemów utrzymali się na prowadzeniu. Wierzbicki jeszcze na pierwszym kółku przewodził stawkę. Przemysław Lemanek kończył je jako czwarty za Wierzbickim, Kędzią oraz Przemysławem Martyną (Hyperion Motorsport by UniRacers). Na piątym okrążeniu Lemanek jechał bok w bok z Kędzią i Martyną. Na dohamowaniu udało się wyprzedzić ich obu, a przepychanki między nimi pozwolił zyskać pozycje także Tomaszowi Mironowiczowi (Sim Racing Champions), a także Mirosławi Nastalczykowi. Lemanek od razu ruszył w pogoń za prowadzącym Wierzbickim i na siódmym okrążeniu dopadł go i przegonił. Trzy kółka później sytuacja się odwróciła, a za trzecim Mironowiczem zaczęła się gromadzić coraz większa grupa kierowców.

Mazda MX-5 bezkonkurencyjna w swojej klasie

Na dwunastym okrążeniu Mironowicz próbował wyprzedzić Lemanka, a gdy to się nie udało to został samemu minięty przez Nastalczyka. W końcówce Mironowicz wrócił przed Nastalczyka, a Lemanek dokonał ostatniej próby ataku na Wierzbickiego – nieudanej. Wierzbicki został obrócony, a Lemanek spadł na czwartą lokatę, która w końcowych wynikach przerodziła się w dwudziestą pierwszą. To “podarowało” wygraną Tomaszowi Mironowiczowi, który przyjechał na metę przed zwycięzcą całej rundy Mirosławem Nastalczykiem oraz Kamilem Grabowskim.

Kamil Grabowski przypieczętował swój tytuł i po odliczeniu najsłabszej rundy ma siedem punktów przewagi nad Mirosławem Nastalczykiem, który dzięki rundzie na Laguna Seca przeskoczył Nikodema Wierzbickiego w klasyfikacji generalnej. Grabowskim tym samym zapewnił sobie miejsce w Mistrzostwach Polski Digital Motorsport. Zawodnicy z pozycji 2-14 zawalczą o swoje miejsce w najważniejszych simracingowych zawodach w kraju podczas Baraży MPDM – Road to Porsche Esports Sprint Challenge Poland.

Łącznie w Unitel Mazda MX-5 Esports wzięło udział 163 zawodników zarejestrowanych na platformie www.mpdm.com.pl, z czego 81 skorzystało z przygotowanych przez organizatorów kodów do iRacing. 38 simracerów przeszło przez prekwalifikacje i wystartowało w wyścigach. 16 osób ukończyło rywalizację na podium, a 9 zwyciężyło w przynajmniej jednym wyścigu. Przemysławowi Martynie udało się wygrać trzy wyścigi, a Nikodemowi Wierzbicki dwa. Po jednym zwycięstwie odnieśli Dariusz Felczak, Kamil Grabowski, Piotr Śmiałek, Daniel Reszkowski (SRC – Sim Racing Champions), Jarosław Cebula (Semper Racing) i Tomasz Mironowicz. Łącznie kierowcy wykręcili 9.184 okrążeń podczas oficjalnych sesji PPDM 2022.

Road to Porsche Esports Sprint Challenge Poland, baraże Mistrzostw Polski Digital Motorsport, rozpoczną się drugiego czerwca na torze Zolder. Kierowcy przesiadają się do samochodów Porsche 911 GT3 Cup (992). Wyścigi będ transmitowane na żywo na facebooku ELEVEN SPORTS. Start o godzinie 21:30.

Organizatorem i promotorem Unitel Mazda MX-5 Esports, cyklu rozgrywanego w ramach Pucharu Polski Digital Motorsport 2022 jest Ragnar Simulator. Partnerami strategicznymi wydarzenia są: Unitel, Mazda Polska oraz MX-5 Cup Poland. Partnerem technologicznym jest iRacing. Patronem medialnym jest Motowizja.

Więcej informacji.

Źródło: Ragnar Simulator