AAA Auto – większy popyt na bardziej luksusowe samochody używane

Z danych AAA AUTO, firmy należącej do grupy AURES Holdings, wynika, że rośnie sprzedaż bardziej luksusowych samochodów używanych, niemal wszystkich marek. W pierwszym kwartale tego roku firma sprzedała dwa razy więcej takich samochodów niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku.

To drugi najlepszy wynik kwartalny w trzydziestoletniej historii firmy. Największym zainteresowaniem w całej grupie cieszą się modele marki Skoda – Kodiaq i Superb.

„We wszystkich krajach, w których działamy, nie tylko pod marką AAA AUTO, rośnie zainteresowanie młodymi, bardziej luksusowymi modelami samochodów. Jest kilka powodów. W związku z pandemią klienci postanowili więcej zainwestować w samochody, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo, których nie zapewnia komunikacja zbiorowa. Drugi powód to silniki. Samochody klasy niższej i niższej średniej są częściej produkowane z silnikami o mniejszej pojemności, podczas gdy samochody premium są wyposażane w mocniejsze silniki” – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

AAA Auto – najlepszy wynik sprzedaży od 30 lat

W całej grupie w pierwszym kwartale 2022 roku sprzedano dwukrotnie więcej młodych samochodów premium. „To drugi najlepszy kwartalny wynik sprzedaży. Tylko o 11 proc. więcej sprzedano w ostatnim kwartale ubiegłego roku, kiedy wzrosło zainteresowanie bardziej luksusowymi samochodami. Można się spodziewać, że zainteresowanie takimi samochodami będzie nadal rosnąć, nawet przy rosnących cenach paliw” – dodała Karolína Topolová.

AAA AUTO – sprzedaż AURES Holdings wzrosła o 44 proc.

W międzynarodowej sieci centrów samochodowych AAA AUTO aż o 73 proc. więcej luksusowych aut kupują mężczyźni, najczęściej przedsiębiorcy. Największym zainteresowaniem cieszą się samochody Škoda Kodiaq i Škoda Superb, w wieku poniżej pięciu lat. Na coraz większej popularności zyskują także Toyota RAV 4 i Ford Ranger. Niestety, gdy rośnie popyt, podaż niektórych modeli na rynku europejskim spada, tak wynika z regularnej analizy rynku wtórnego Barometr, prowadzonej przez AURES Holdings. Na przykład, podaż Mercedesów GLC na polskim rynku spadła w pierwszym kwartale tego roku o 14 proc. Cena wzrosła ze 184.900 zł do około 232. 470 zł. Rosną również przebieg i wiek oferowanych samochodów.

Najlepiej sprzedające się modele samochodów w AAA AUTO w cenie powyżej 114 tys. zł.
1.Škoda Kodiaq6.Volkswagen Arteon
2.Škoda Superb7.Ford Ranger
3.Ford Custom8.Mercedes-Benz GLE
4.Mercedes-Benz CLA9.Mercedes-Benz GLC
5.Toyota RAV 410.Mitsubishi L200

Po marcowym wzroście ofert samochodów na wtórnym rynku, w kwietniu Polacy ruszyli na zakupy aut używanych. Według miesięcznego raportu AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w kwietniu 2022 roku w Polsce pojawiło się 205.811 aut z drugiej ręki. Oznacza to duży spadek samochodów na rynku o 26.013 aut w stosunku do marca 2022 roku. Jednocześnie wzrosła mediana ceny aut używanych o 500 złotych względem poprzedniego miesiąca, do 24.000 złotych.

Źródło: AAA Auto