AAA Auto – najlepszy wynik sprzedaży od 30 lat

W pierwszym kwartale 2022 roku firma AURES Holdings sprzedała najwięcej pojazdów w ciągu jednego kwartału w swojej 30-letniej historii: 21 787 pojazdów w sieci salonów AAA AUTO, Mototechna i Auto Diskont. Oprócz udziału w krajach, w których AURES Holdings działa już od dłuższego czasu, do pozytywnego wyniku przyczy­niła się także nowa platforma Driverama, która ma już 11 oddziałów w Niemczech. Grupa znacząco rozszerzyła również swoje działania w zakresie ESG.

– W pierwszym kwartale sprzedawaliśmy w całej grupie średnio ponad 245 samochodów dziennie. W ciągu pierwszych trzech miesięcy sprzedaliśmy 21 787 aut, co stanowi rekordowy wynik kwartalny w historii. W Czechach było to 12 033 samochodów, w Polsce 4 924, zaś na Słowacji 4 544. Przez platformę Driverama, która rozpoczęła działalność w lutym, sprzedaliśmy 286 pojazdów– podsumowała Karolína Topolová, dyrektor generalna i prezes zarządu AURES Holdings. Jej zdaniem sytuację na rynku samochodów używanych nadal komplikuje szereg czynników, co prowadzi do niedoboru samochodów. – Na rynku brakuje nowych samochodów. Wynika to z problemów w produkcji, które nasiliły się w związku z wojną w Ukrainie. To z kolei doprowadziło do zwiększenia popytu na samochody używane i długoterminowego wzrostu cen o około 15% rocznie w ciągu ostatnich dwóch lat. Tendencja ta prawdopodobnie się utrzyma, a jej złagodzenia raczej nie należy się spodziewać – podsumowuje Karolina Topolová.

Ważnym kierunkiem w rozwoju usług firmy jest obecnie tzw. handel transgraniczny. – Nasze zaawansowane algorytmy pozwa­lają nam odpowiednio dobrać docelowy rynek sprzedaży dla każdego zakupionego samochodu. Przydzielamy te pojazdy na inny rynek niż ten, na którym je kupiliśmy, bądź oferujemy je na wielu rynkach jednocześnie – w zależności od tego, jak duży potencjał widzimy dla danego auta na innych rynkach. Dzięki temu w jednym miejscu możemy zaoferować ponad 12 tys. sprawdzonych samochodów –mówi Petr Vaněček, dyrektor operacyjny AURES Holdings.

AAA Auto – coraz mniej diesli na rynku wtórnym

Największym przedsięwzięciem w ramach grupy jest platforma Driverama, skoncentrowana na internetowym handlu samochodami używanymi w Europie Zachodniej. W niespełna rok po rozpoczęciu działalności Driverama ma już 11 punktów sprzedaży detalicznej w Niemczech i zatrudnia 160 osób. Oferta Driverama obejmuje ponad 1 000 pojazdów. – Od czasu uruchomienia platformy Driverama wiosną ubiegłego roku zakupiono ponad 2 800 pojazdów. W ciągu czterech miesięcy 2022 roku (od stycznia do kwietnia) zakupiono ponad 1 600 aut. Obecnie Driverama kupuje ponad 500 samochodów miesięcznie – szczegółowe dane podaje dyrektor generalny Driverama, Stanislav Gálik. – W ramach platformy Driverama sprzedaliśmy ponad 2 600 pojazdów, w tym ponad 600 za pośrednictwem niemieckiej sieci punktów sprzedaży i poprzez dostawy pod wskazany adres.

AAA Auto – najbardziej zdrożała Skoda Octavia, a najmniej Volkswagen Passat

W pierwszych trzech miesiącach roku działania grupy w zakresie ESG koncentrowały się na pomocy Ukrainie. – Sytuacja w Ukrainie bardzo mnie poruszyła. Ucieszyła mnie natychmiastowa reakcja naszych koleżanek i kolegów z Polski i Słowacji, którzy już następnego dnia zaczęli pomagać na granicy. Przy aktywnym udziale naszych pracowników ze wszystkich sześciu krajów, w których prowadzimy działalność, wysłaliśmy już prawie 4 000 000 koron do organizacji non-profit (np. People in Need – Ludzie w potrzebie). Co tydzień wysyłamy na Ukrainę średnio 800 apteczek pierwszej pomocy. Przygotowaliśmy miejsca noclegowe dla matek i dzieci przybywających z Ukrainy – w oddziałach w Czechach i na Słowacji. Okazały się bardzo potrzebne – i niemal natychmiast zostały zajęte. Wypożyczyliśmy ponad 20 samochodów organizacjom pomocowym non-profit, aby przewieźć ukraińskie rodziny w bezpieczne miejsca. Dwustu naszych pracowników wzięło udział w akcjach charytatywnych – zarówno w Czechach, jak i w Polsce. W Czechach i na Słowacji rozpoczęliśmy zbiórkę żywności, artykułów higieny osobistej i zabawek dla dzieci. Mniej więcej za tydzień wszystkie dary przekażemy słowackiej inicjatywie pomocowej „Kto pomoże Ukrainie” – wylicza Karolina Topolová.

W ramach dalszego rozwoju działań skupionych na odpowiedzialności społecznej, spółka AURES Holdings wspólnie z Automobilklubem Słowackim (ÚAMK SR) urucoamiła program pomocy ofiarom wypadków drogowych na Słowacji, gdzie tego typu wsparcie było dotychczas całkowicie niedostępne. – W Czechach od ponad dwóch dekad wspieramy fundację, która pomaga finansowo dzieciom, których rodzice zginęli w wypadkach drogowych. Bardzo się cieszę, że na Słowacji znaleźliśmy partnera w postaci Automobilklubu Słowackiego i wspólnie założyliśmy oraz uruchomiliśmy tę fundację. Mam nadzieję, że również na Słowacji szybko będziemy mogli udzielić pomocy konkretnym dzieciom, które straciły mamę lub tatę w wypadku samochodowym – dodała Karolina Topolová. W Republice Czeskiej fundacja rozpatrzyła już prawie 900 wniosków.Wielkość wsparcia przekazanego dzieciom sięgnęła ponad 15 mln koron czeskich. Fundacja wspiera dzieci, które straciły jednego lub oboje rodziców w wypadku samochodowym przez cały okres studiów, przekazując im środki finansowe raz w roku do chwili ukończenia przez nie 25. roku życia.

Źródło: AAA Auto