Fundacja Forda z pomocą graczy i specjalnych kombinezonów pokazuje zagrożenia związane z prowadzeniem samochodu po alkoholu, na kacu lub w stanie zmęczenia

Fundacja Forda, charytatywny oddział producenta samochodów oraz GlobalGiving, jej międzynarodowy partner zajmujący się przyznawaniem grantów, współpracują z niezależnymi graczami z należącej do Forda drużyny e-sportowej Team Fordzilla.

Zawodnicy występują w nowym filmie promującym program fundacji „Driving Skills for Life” (DSFL), w którym testują trzy specjalne kombinezony, zaprojektowane tak, by imitowały stan senności i stan wywoływany przez nadużycia alkoholu, co pozwala bezpiecznie gromadzić dane z jazdy i poddać je analizie.

Kombinezony wykorzystują efekty upośledzające widzenie, zmysł równowagi i słuchu, imitując w ten sposób zachowanie osoby pijanej, na kacu lub zmęczonej. Po przejechaniu okrążenia „na trzeźwo”, każdy z uczestników symulacji użył jednego z kombinezonów do przejechania tego samego okrążenia w stanie ograniczonej percepcji, z zauważalnymi konsekwencjami.

Chwilowa utrata wzroku w kombinezonie symulującym senność była powodem wielu wypadków na trasie. Podwójne widzenie w kombinezonie symulującym jazdę pod wpływem alkoholu przyczyniło się do nieprecyzyjnego prowadzenia pojazdu. Z kolei kombinezon symulujący kaca wpływał na utratę koncentracji i błędy kierowcy, zakończone wypadkiem, którego skutek w warunkach rzeczywistych byłby prawdopodobnie śmiertelny.

Ford dba o zdrowie i bezpieczeństwo podróżujących. Kolejna edycja Akcji Klimatyzacja Dezynfekcja PRO

Fundacja Forda od wielu lat używa kombinezonów, aby w wiarygodny sposób prezentować skutki różnych ograniczeń percepcji i będzie je nadal wykorzystywać do edukowania młodych kierowców w programie DSFL. W Europie kolizje drogowe są jedną z najczęstszych bezpośrednich przyczyn nagłych zgonów wśród osób w wieku 15-25 lat, 1częściowo odpowiadają za to czynniki rozpraszające uwagę, takie jak muzyka, pasażerowie czy używanie telefonów, a także nadużycie alkoholu i kontakt z narkotykami, z czym często wiąże się zwiększona aktywność społeczna w tym wieku.

Uczestnicy tegorocznych szkoleń DSFL w Europie będą mieli okazję wypróbować kombinezony oraz wziąć udział w praktycznym i teoretycznym szkoleniu prowadzonym przez profesjonalnych instruktorów, którego tematem będzie bezpieczne poruszanie się po europejskich drogach. Kombinezony mogą również przetestować przedstawiciele mediów.

Czym jest DSFL?

Driving Skills for Life to program promujący bezpieczniejszą jazdę wśród młodych ludzi, który został zainicjowany w USA w 2003 roku przez Fundację Forda, charytatywny oddział firmy.

W Europie pojawił się w 2013 roku i od tego czasu zorganizowano szkolenia w wielu krajach europejskich, zapewniając profesjonalne instruktaże dla ponad 45 000 młodych kierowców. Poruszane zagadnienia obejmują kluczowe czynniki ryzyka, takie jak prędkość i kontrolowanie odległości, rozproszenie uwagi, umiejętność kierowania pojazdem, rozpoznawanie zagrożeń oraz negatywne skutki prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.

Ford Mustang Mach-E może holować przyczepę ważącą 1 tonę

Ostatnio program podjął współpracę z firmą SPIN, zajmującą się mikromobilnością, aby zwrócić uwagę na aspekty bezpieczeństwa związane z elektrycznymi hulajnogami oraz na kwestie związane ze współużytkowaniem dróg. Po raz pierwszy szkolenie objęło również pojazdy elektryczne, dając młodym kierowcom możliwość zapoznania się z aspektami, na które należy zwracać uwagę w wypadku „elektryków’, takimi jak gwałtowne przyspieszenie i zwalnianie oraz dźwięk pojazdu.

Kombinezony do symulacji stworzone przez Forda

Inżynierowie i projektanci Forda używają kombinezonów do symulacji zaawansowanej ciąży i podeszłego wieku, aby zagwarantować, że tworzone przez nich pojazdy są wygodne w użytkowaniu dla wszystkich. Kombinezony symulujące senność, kaca i jazdę pod wpływem alkoholu powstały z inspiracji wymienionymi powyżej projektami, zostały jednak opracowane we współpracy z Instytutem Meyera-Henschela wyłącznie do celów edukacyjnych.

  • Kombinezon symulujący kaca: zmęczenie, zawroty głowy, pulsowanie w głowie i trudności z koncentracją mogą sprawić, że prowadzenie pojazdu na kacu jest równie ryzykowne jak jazda pod wpływem alkoholu, nawet jeśli kierowca nie przekroczył dopuszczalnego limitu alkoholu. Kombinezon ten wykorzystuje obciążniki, specjalną kamizelkę, czapkę, gogle i słuchawki, aby imitować poimprezowe objawy.
  • Kombinezon symulujący stan po spożyciu alkoholu: około jedna czwarta wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych w Europie ma związek z alkoholem, a mimo to ponad jedna trzecia młodych ludzi przyznaje, że zdarzyło im się jechać z kierowcą, który był pod wpływem alkoholu. Kombinezon znacznie utrudnia wykonywanie prostych czynności, takich jak choćby chodzenie po linii prostej.
  • Kombinezon symulujący senność: zmęczenie jest głównym czynnikiem w 1 na 5 wypadków drogowych. Funkcjonowanie bez snu przez dłużej niż 18 godzin może mieć porównywalny wpływ na nasze umiejętności podczas prowadzenia samochodu, jak objawy przekroczenia limitu alkoholu dopuszczalnego w wielu krajach. Obciążniki i specjalne gogle odtwarzające krótkie przyśnięcie pozwalają imitować efekt zmęczenia.

– Wypadki samochodowe są najczęstszą przyczyną śmierci młodych ludzi, a te spowodowane prowadzeniem w stanie po spożyciu alkoholu mają w tym znaczący udział. Nasz program Ford DSFL ma na celu znalezienie sposobów na dotarcie z przesłaniem o bezpiecznej jeździe do młodych ludzi, a dzięki zespołowi Fordzilla zyskaliśmy kolejne medium, które pozwoli nam zainteresować tych ludzi w atrakcyjny sposób – powiedziała Debbie Chennells, manadżer Fundacji Forda, Ford of Europe.

Team Fordzilla

Team Fordzilla to pierwszy w historii Forda zespół e-sportowy, który bazuje na wyścigowych doświadczeniach marki w rywalizacjach na najwyższym poziomie wirtualnych zawodów.

Od momentu powstania ważnym aspektem działalności Teamu Fordzilla jest badanie synergii między światem rzeczywistym i wirtualnym poprzez takie projekty jak samochód wyścigowy P1 – pierwszy samochód stworzony we współpracy projektantów z firmy motoryzacyjnej i społeczności graczy. Poniższy film jest najnowszym przykładem badań Teamu Fordzilla.

Team Fordzilla ma wyjątkowe podejście do gier i z dumą buduje społeczność wokół kluczowych wartości, jakimi są dostępność, integracja, konkurencyjność i… zabawa!
Źródło: Ford