Mercedes-Benz Safety Experience – bezpieczeństwo w praktyce

W tym roku, już po raz piąty odbędzie się cykl szkoleń Mercedes-Benz Safety Experience. To unikalna propozycja dla wszystkich, którzy chcą udoskonalić swoje umiejętności prowadzenia samochodu, a przy okazji przetestować najnowsze Mercedesy w bezpiecznych warunkach zamkniętego toru.

Formuła szkoleń bazuje na modułach skoncentrowanych na działaniu nowoczesnych systemów wspomagających. Cierpliwi, profesjonalni instruktorzy prezentują możliwości poszczególnych rozwiązań i wskazują, jak najlepiej je wykorzystać. Dodatkową atrakcją jest moduł „elektromobilności” z prezentacją modeli Mercedes-EQ. Treningi mają jednodniową formę i będą odbywać się od kwietnia do września br. w trzech ośrodkach: Tor Jastrząb, Tor Bednary, Tor Modlin.

Szkolenia Mercedes-Benz Safety Experience cieszą się dużą popularnością – tylko w ubiegłym roku ukończyło je aż 800 osób. Intensywny program łączy zajęcia z zakresu doskonalenia techniki jazdy, pozwalające lepiej „wyczuć” zachowanie samochodu w potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach, z modułami poświęconymi nowoczesnym systemom wspomagającym. Mniej lub bardziej rozbudowane wsparcie elektroniki z zakresu aktywnego bezpieczeństwa należy do standardu praktycznie wszystkich współczesnych samochodów, ale niezmiennie potrzebne są przedsięwzięcia edukacyjne pozwalające zrozumieć sens i działanie takich rozwiązań. Najlepiej przekonać się o tym w bezpiecznych warunkach zamkniętego toru, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Kierowca, który ma świadomość zachowania samochodu w szerokim spektrum sytuacji drogowych, w obliczu zagrożenia reaguje szybciej, pewniej i skuteczniej.

Mercedes EQS SUV – nowa definicja luksusowego SUV-a

W ramach części teoretycznej uczestnicy szkolenia biorą m.in. udział w module przygotowanym we współpracy ze stowarzyszeniem Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, które działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych w Polsce. Ta niezależna instytucja skupia przedstawicieli trzech sektorów życia publicznego: biznesu, rządu i organizacji pozarządowych.

– Wierzymy w siłę edukacji, a nie ma lepszej edukacji niż praktyczne ćwiczenia – dlatego bardzo nas cieszy informacja, że szkolenia Mercedes-Benz Safety Experience znowu się odbywają – mówi Dorota Olszewska, Prezeska Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego.

– Na rynku potrzebne są takie inicjatywy, które łączą aspekty doskonalenia techniki jazdy z pozytywnymi emocjami, co dodatkowo pomaga przyswoić i zapamiętać nową wiedzę. Takie szkolenia nabierają jeszcze większej wagi w obliczu nowych unijnych wymogów, które nałożą na producentów samochodów obowiązek montowania kolejnych systemów zwiększających bezpieczeństwo – dodaje.

Program jednodniowego szkolenia obejmuje część teoretyczną z objaśnieniem zasadniczych aspektów dynamiki jazdy, od poprawnej pozycji za kierownicą przez balansowanie środkiem ciężkości oraz nadsterowność i podsterowność, aż po technikę skrętu. Zajęcia praktyczne obejmują m.in. ćwiczenia na płycie poślizgowej z szarpakiem oraz kształtowanie prawidłowych reakcji na przeszkodę. Trening awaryjnego hamowania na suchej i mokrej nawierzchni pomaga w lepszym wykorzystaniu możliwości układu hamulcowego. Uczestnicy mają też okazję sprawdzić wpływ różnicy prędkości na drogę hamowania, w nawiązaniu do akcji społecznej „10 km/h mniej ratuje życie”.

Ponadto, w ramach prezentacji systemów wspomagających, instruktorzy przybliżają działanie pionierskich układów Mercedes-Benz, takich jak prewencyjne systemy ochronne z rodziny PRE-SAFE. Można dowiedzieć się np., czym jest tzw. różowy szum, emitowany przez system PRE-SAFE Sound, by w czasie zderzenia ochronić zmysł słuchu.

Nowy Mercedes-AMG C 43 4MATIC Limuzyna i Kombi – wyższa moc, lepsza efektywność

Dodatkową atrakcję stanowi moduł EQ Tour – specjalna trasa testowa otwartymi drogami, która przybliży uczestnikom aspekty eksploatacji hybryd plug-in i aut w 100% elektrycznych z rodziny Mercedes-EQ. Do dyspozycji będzie tu m.in. pierwsza luksusowa limuzyna na prąd – EQS 580 4Matic z innowacyjnym kokpitem z hiperekranem MBUX Hyperscreen, a także nowy model EQB, czyli kompaktowy SUV Mercedesa z napędem elektrycznym i wnętrzem nawet dla 7 osób.

Grono szkoleniowców Mercedes-Benz Safety Experience liczy 8 instruktorów z wieloletnim doświadczeniem zarówno w profesjonalnym sporcie motorowym, jak i w edukacji kierowców. To profesjonaliści, których wyróżnia nie tylko bogata wiedza z zakresu techniki jazdy, ale również cierpliwe, indywidualne podejście do kursantów – by wszyscy czuli się komfortowo, a jednocześnie mogli zdobyć jak najwięcej przydatnej praktyki. Zajęcia odbywają się w kameralnej atmosferze: każdy z instruktorów opiekuje się stałą trzyosobową grupą uczestników.

Kolejny rok partnerem szkoleń Mercedes-Benz Safety Experience będzie firma Continental, lider w dziedzinie motoryzacyjnych technologii i producent ogumienia premium oraz dostawca opon do testowych Mercedesów.

– Continental kojarzy się przede wszystkim z wysokiej jakości oponami, ale jesteśmy również globalnym dostawcą rozwiązań dla całej branży motoryzacyjnej. Od 150 lat bezpieczeństwo jest tym, co napędza nasze działania. Nieustannie rozwijając i doskonaląc komponenty i systemy dążymy do realizacji Wizji Zero, która zakłada całkowite wyeliminowanie poszkodowanych w wypadkach drogowych w przyszłości. Współpraca z Mercedesem w ramach projektu Safety Experience jest więc dla nas naturalnym krokiem. Idea tych szkoleń doskonale pasuje do wartości naszej marki: chcemy zwiększać bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu dzięki dostarczaniu najwyższej jakości produktów, ale też dzięki podnoszeniu świadomości i umiejętności kierowców. Stawiamy sobie również bardzo ambitne cele w obszarze zrównoważonego rozwoju.  Cieszymy się, że nasz partner dynamicznie rozwija swoją ofertę samochodów elektrycznych, na których będziemy mogli w praktyce zaprezentować nasze najnowsze rozwiązania – powiedział Piotr Snakowski, dyrektor ds. marketingu w Continental Opony Polska.

Szkolenia Mercedes-Benz Safety Experience w sezonie 2022 odbywają się w trzech lokalizacjach w różnych częściach Polski:  Tor Jastrząb, Tor Bednary, Tor Modlin. Harmonogram zajęć prezentuje się następująco:

·        25-27 maja: Tor Bednary;

·        22-24 czerwca: Tor Bednary;

·        12-14 lipca: Tor Jastrząb;

·        18-20 lipca: Tor Modlin;

·        9-11 sierpnia: Tor Jastrząb;

·        23-25 sierpnia: Tor Bednary.

Więcej informacji na temat szkoleń można uzyskać u dealerów Mercedes-Benz, a także na stronie internetowej.

Źródło: Mercedes-Benz