AAA Auto – na rynku wtórnym zmalała liczba ofert wszystkich aut za wyjątkiem hybryd i elektrycznych

Wybuch wojny w Ukrainie spowodował olbrzymi wzrost cen paliw i nawet pomimo wprowadzonej ostatnio obniżki, pozostają one wciąż na wysokim poziomie. Jak informują eksperci rynku paliw, ceny będą się mieściły w granicach poniżej 7 zł za litr benzyny i poniżej 8 zł za litr oleju napędowego. Nie pozostaje to bez wpływu na branżę motoryzacyjną.

Z obserwacji ekspertów AAA AUTO wynika, że rośnie zainteresowanie kupujących używanymi samochodami z mniejszym apetytem na paliwo, zwłaszcza hybrydami, a nawet autami elektrycznymi. Co więcej, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wzrosła oferta takich aut na rynku wtórnym, najwięcej spośród wszystkich rodzajów napędów.

„Obserwujemy, że od chwili wybuchu wojny w Ukrainie klienci zastanawiają się, czy dany samochód jest dla nich odpowiedni, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię zużycia paliwa. W związku z tym, coraz częściej wybierają podstawowe i bardziej ekonomiczne auta, także te z wyższej półki.

Na przykład wśród samochodów z Grupy Volkswagen obecnie najbardziej poszukiwane są te z silnikami 1.6 TDi, a także samochody takie, jak Skoda Superb czy Volkswagen Passat. Nawet osoby, dla których elektromobilność była do tej pory bardziej fanaberią, coraz bardziej interesują się samochodami hybrydowymi i elektrycznymi, ponieważ ich eksploatacja jest w obecnej sytuacji korzystniejsza ekonomicznie“ – powiedziała Karolína Topolová, dyrektor generalna i prezes zarządu AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

AAA Auto – ceny używanych SUV-ów wzrosły w ciągu roku o prawie 20 proc.

W ciągu ostatniego roku na rynku wtórnym zmalała liczba ofert wszystkich aut za wyjątkiem hybryd i elektrycznych. O ile liczba diesli zmalała o 12 proc, aut z silnikami benzynowymi o 5 proc, a z LPG o 3 proc, to liczba ofert samochodów hybrydowych wzrosła o 29 proc., a elektrycznych aż o 45 proc. W lutym 2021 roku na polskim rynku było ponad 214 629 używanych samochodów, a tylko 335 z nich było w pełni elektrycznych i 2 594 z napędem hybrydowym. Z kolei, w lutym 2022 roku oferta używanych pojazdów liczyła prawie 198.119 samochodów, z czego 486 było w pełni elektrycznych, a 3 347 hybrydowych.

AAA AUTO kontynuuje ekspansję w Polsce – nowe oddziały w Gdańsku i Rzeszowie

Najczęściej oferowane do sprzedaży samochody z napędem hybrydowym na polskim rynku wtórnym w lutym 2022 roku:

1.         Toyota Auris
2.         Toyota Prius
3.         Toyota Corolla
4.         Toyota C-HR
5.         Toyota Yaris
6.         Toyota RAV 4
7.         Lexus NX
8.         Lexus RX
9.         Lexus CT
10.      Toyota Camry

Nieco inaczej wygląda ranking aut elektrycznych, które najczęściej oferowano do sprzedaży na rynku wtórnym w lutym 2022 roku. Tutaj przewagę mają marki europejskie i amerykańskie:

1.        Nissan Leaf
2.        BMW i3
3.        Volkswagen Golf
4.        Renault Zoe
5.        Tesla Model S
6.        Tesla Model 3
7.        Audi e-tron
8.        Kia Soul
9.        Hyundai Kona
10.     Mazda MX-30

Po spadku cen na rynku samochodów używanych w styczniu 2022 roku w stosunku do grudnia 2021 roku, w lutym mediana ceny wzrosła. Według miesięcznego raportu AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w lutym 2022 roku w Polsce pojawiło się 198 119 ofert sprzedaży samochodów używanych, co oznacza wzrost w stosunku do stycznia 2022 roku o 3 271 aut. Wzrosła także mediana ceny aut używanych z 22 500 złotych w styczniu 2022 roku do 23 000 złotych w lutym 2022 roku.

Źródło: AAA Auto