Audi – pierwszy na świecie producent motoryzacyjny, który przekształci samochód w platformę doświadczeń ze świata virtual reality

Audi jest pierwszym na świecie producentem samochodów, który wprowadzi do samochodów produkcji seryjnej system rozrywki w wirtualnej rzeczywistości holoride. Począwszy od lata tego roku, pasażerowie tylnych siedzeń różnych modeli Audi, będą mogli zakładać okulary wirtualnej rzeczywistości (VR) i zanurzać się w formatach medialnych, takich jak gry, filmy i treści interaktywne.

Główna atrakcja nowego systemu: wirtualne treści dopasowują się w czasie rzeczywistym do ruchów samochodu. Od czerwca 2022 r. modele Audi z najnowszą aktualizacją modułowego systemu infotainment (MIB 3) będą przystosowane do obsługi oprogramowania i sprzętu holoride. Nowa technologia prezentowana jest już na festiwalu South by Southwest® (SXSW) w Stanach Zjednoczonych. Odwiedzający mogą zapoznać się z holoride bezpośrednio w jeżdżącym pojeździe.

W przyszłości – już od czerwca 2022 r. – pasażerowie podróżujący na tylnej kanapie Audi będą mogli wykorzystać czas spędzony w drodze z punktu A do punktu B na emocjonujące rozrywki. Korzystając z okularów VR, w niemal realnym otoczeniu będą mogli oglądać filmy, grać w gry komputerowe i przeglądać treści interaktywne. Jazda samochodem stanie się multimodalnym wydarzeniem.

Technologia ta prezentowana jest już teraz, na trwającym do 20 marca festiwalu muzyki, filmu i technologii South by Southwest® (SXSW) w Austin w Teksasie. Zwiedzający mogą tam odbyć przejażdżkę na tylnych siedzeniach w pełni elektrycznych pojazdów marki Audi. Stojący za technologią start-up holoride jest ściśle związany z South by Southwest. Zdobył tam prestiżową nagrodę SXSW Pitch 2021 w kategorii „Entertainment, Gaming & Content”, a także nagrodę „Best in Show”.

holoride kreuje wciągające doświadczenia

Za holoride stoi technologia, która w czasie rzeczywistym dostosowuje wirtualną zawartość do ruchów pojazdu. Na przykład: jeśli samochód skręca w prawo, statek kosmiczny w wyimaginowanym świecie również poleci w prawo. Jeśli samochód przyspiesza, statek kosmiczny również przyspiesza. Ta innowacyjna technologia VR lub XR (rozszerzonej rzeczywistości) zainicjowana przez Audi, jest obecnie rozwijana i komercjalizowana przez firmę holoride, z myślą o różnych producentach.

Dlaczego Audi jeździ jak Audi – DNA właściwości jezdnych

Dzięki takiemu podejściu, ten startup z Monachium stworzył zupełnie nową kategorię mediów, którą nazwał „Elastic Content” – treści, które dostosowują się do ruchów pojazdu, czasu podróży i trasy przejazdu. W rezultacie powstają wciągające doświadczenia o nieznanej wcześniej jakości.

Już od czerwca wiele modeli z gamy Audi będzie mogło mieć zamontowane oprogramowanie i sprzęt holoride

Już od czerwca br. wybrane modele Audi, a konkretnie: Audi A4, A5, A6, A7, A8, Audi Q5, Q7, Q8, Audi e-tron i Audi e-tron GT quattro, które zjadą z linii produkcyjnej wyposażone w modułowy system infotainment trzeciej generacji (MIB 3) i w najnowszy pakiet oprogramowania, będą mogły mieć zamontowany na swoim pokładzie pakiet holoride. Dotyczy to samochodów dostępnych na całym rynku europejskim, a także w Kanadzie, w Stanach Zjednoczonych, w Japonii i w Chinach. Dostępność samego holoride może być jednak zróżnicowana w zależności od obecności tego autorskiego oprogramowania na poszczególnych rynkach. Na początek z pewnością będą to Niemcy, Wielka Brytania i USA. Pozostałe rynki będą do tego grona sukcesywnie dołączać.

Audi e-tron GT – światła, które definiują zewnętrzny design

By korzystać z holoride, z pojazdem musi być połączony specjalnie do tego przystosowany zestaw okularów wirtualnej rzeczywistości VR. Połączenie następuje bezprzewodowo, za pomocą Bluetooth Low Energy (BLE).

holoride – historia pełna kolorów

Start-up holoride po raz pierwszy zaprezentował się na targach CES (Consumer Electronics Show) w Las Vegas w roku 2019. We współpracy z Disney Games and Interactive Experiences holoride wdrożył grę VR z uniwersum Marvela przeznaczoną do użytku w samochodzie. Odwiedzający targi IAA 2021 w Monachium, którym przyświecało hasło „Porozmawiajmy o postępie”, jako jedni z pierwszych mogli odbyć przejażdżkę demonstracyjnym samochodem z systemem i oprogramowaniem holoride na pokładzie. Uczestnicy Festiwalu w Salzburgu mogli również skorzystać z holoride na tylnym siedzeniu Audi e-tron i odbyć podróż w czasie przez muzyczne epoki w poszukiwaniu młodego Mozarta.

Jazda autonomiczna otwiera zupełnie nowe możliwości

Postępująca automatyzacja podróży samochodem nie tylko umożliwi korzystanie w przyszłości z nowych form rozrywki podczas jazdy, ale także stworzy większe możliwości nauki i pracy w drodze. Kierowcy nie będą już musieli koncentrować się na prowadzeniu pojazdu. Będą mogli poświęcić się innym zajęciom – pracy, czytaniu, oglądaniu filmów lub graniu. Zsynchronizowana z ruchem pojazdu podróż przez wirtualne światy, dzięki holoride ograniczy także powszechne zjawisko choroby lokomocyjnej, której często doświadczają pasażerowie czytający książki lub korzystający z mediów audiowizualnych np. z tabletów.

Dla użytkowników wnętrze stanie się ich osobistą, wolną przestrzenią, a dla designerów – nowym centrum projektowym. Proces projektowania rozpoczyna się przecież od pytania: kto będzie siedział w nowym modelu i co ludzie będą chcieli w nim robić?

W przyszłości również designerzy nie będą już projektować samochodów od zewnątrz, lecz od wewnątrz – a zatem klienci staną się dosłownie centrum ich uwagi.

O firmie holoride

holoride jest liderem w dziedzinie „Elastic Content” czyli rozrywki tworzonej z myślą o wykorzystaniu jej w pojazdach. Założona w 2018 roku przez Nilsa Wollny’ego, Marcusa Kuehne, Daniela Profendinera oraz markę Audi firma, łączy treści rozszerzonej rzeczywistości (Extended Reality – XR) w czasie rzeczywistym, z danymi o ruchu i lokalizacji pojazdu, takimi jak fizyczne sprzężenie zwrotne i nawigacja, aby tworzyć hiper-imersyjne treści XR i doświadczenia dla pasażerów.

Wykorzystując moc blockchaina, holoride uruchomił własną kryptowalutę o nazwie RIDE, która ma na celu doładowanie ekosystemu w treści, napędzanie zaangażowania i tworzenie wartości dla wszystkich uczestników. Token RIDE połączy producentów samochodów, twórców treści, marki i pasażerów, tworząc nową gospodarkę doświadczeń w pojazdach.

W kwietniu 2021 roku holoride pozyskał 10 milionów euro w ramach rundy finansowania Serii A prowadzonej przez Terranet AB, dzięki czemu firma zyskała wycenę rzędu 30 milionów euro. W tym samym roku holoride wygrał prestiżowy konkurs SXSW Pitch i otrzymał tytuł Best in Show. Firma została czterokrotnie okrzyknięta “Best of CES 2019”, przez TIME Magazine uznana za jeden ze “100 najlepszych wynalazków 2019 roku” i jest częścią globalnej platformy innowacji “STARTUP AUTOBAHN powered by Plug and Play”.

Źródło: Audi