Audi e-tron GT – światła, które definiują zewnętrzny design

Światła w Audi od dawna zapewniają coś więcej niż tylko bezpieczeństwo. Stanowią punkt styku designu i techniki i mają decydujący wpływ na wygląd zewnętrzny każdego modelu Audi. Wyjątkowo wyraźnie widać to w modelach e-tron GT quattro i RS e-tron GT – reflektory i światła tylne są elementami definiującymi te modele.

Reflektory przednie modeli e-tron GT quattro i RS e-tron GT to trójwymiarowe rzeźby o dynamicznym charakterze i nowoczesnej estetyce. Reflektory w kształcie litery V w modelu e-tron GT quattro występują w trzech wersjach: LED, Matrix LED oraz światła laserowe jako dodatkowe światła drogowe. Dodatkowe, laserowe światła drogowe dostępne są jako opcja dla e-tron GT quattro i RS e-tron GT. Montowane są w finezyjnie zaprojektowanej ramce w kształcie litery X. Dolna część reflektora składa się z pojedynczych elementów o krawędziach podświetlonych na niebiesko.

Centralne skrzydła sygnatury świateł do jazdy w dzień tworzą górną część X. Sygnatura świateł do jazdy w dzień pełni również funkcję kierunkowskazu i składa się z serii ostro zarysowanych kątów, które nadają jej sportowy wygląd. Z tyłu, na całej szerokości modelu e-tron GT, znajduje się pas świateł. Rozchodzi się on na zewnątrz w coraz większych segmentach w kształcie strzałek, tworząc niepowtarzalny znak rozpoznawczy. Światła tylne są w całości zbudowane z diod LED. Dynamiczny kierunkowskaz biegnie płasko pod linią tylnych świateł. Światło hamowania znajduje się nieco niżej.

Dodatkowe, laserowe światła drogowe

Audi e-tron GT quattro seryjnie wyposażone jest w reflektory w technologii LED z dynamicznymi kierunkowskazami. Reflektory Matrix LED są dostępne jako opcja; w RS e-tron GT stanowią wyposażenie standardowe. Ich światła drogowe świecą z maksymalną jasnością, nie oślepiając innych kierowców. Możliwe jest to dzięki przyciemnianiu poszczególnych segmentów świateł. Najwyższą – pod względem świateł – wersją wyposażenia e-tron GT quattro i RS e-tron GT, są matrycowe reflektory Matrix LED ze światłami laserowymi jako dodatkowymi światłami drogowymi. Od prędkości 70 km/h, w centralnej części reflektora pomiędzy modułami świateł mijania i drogowych, aktywowany jest punkt laserowy, który podwaja zasięg świateł drogowych. Ponadto ultrakompaktowy moduł laserowy w każdym reflektorze generuje wiązkę światła oświetlającą kilkaset metrów w przód, niczym punktowy reflektor.

Audi e-tron norweska zima nie straszna dla elektryka

Topowa wersja oświetlenia tego Gran Turismo ma dodatkową cechę charakterystyczną: dynamiczne efekty świetlne funkcji „leaving home” i „coming home” z przodu i z tyłu. Pierwszy z nich uruchamia się po odblokowaniu samochodu i został zainspirowany siłą fali dźwiękowej: oświetlenie poszczególnych elementów narasta szybko i z dużą mocą, po czym na chwilę się wycofuje, a następnie zaczyna świecić po raz drugi.

Reflektory Matrix LED w szczegółach

Matrycowe reflektory Matrix LED w modelach e-tron GT quattro i RS e-tron GT generują światła drogowe za pomocą diod elektroluminescencyjnych, które niezależnie od modelu są połączone we wspólnych reflektorach lub soczewkach. Oświetlają one drogę, ale nie oślepiają. Gdy tylko kamera umieszczona na przedniej szybie wykryje inne samochody zbliżające się z naprzeciwka lub gdy samochód wjeżdża w teren zabudowany, sterownik przyciemnia poszczególne diody lub ustawia je na niższym poziomie natężenia światła. W ten sposób można uzyskać kilka milionów wzorów świateł.

SAIC Audi otwiera w największy na świecie salon Audi

Światła Matrix LED w pełni oświetlają obszar pomiędzy samochodami i obok nich, nie oślepiając innych kierowców. Inne diody elektroluminescencyjne w reflektorze Matrix LED pełnią funkcję świateł manewrowych oświetlających obszar przed samochodem podczas jazdy na wstecznym biegu, a także funkcję świateł na każdą pogodę. Technologia ta ogranicza oślepianie światłem odbitym w warunkach słabej widoczności i zapewnia szersze oświetlenie, niczym światła przeciwmgielne, ale o czterokrotnie większym zasięgu.

Światło doświetlające zakręty jest generowane przez przesunięcie punktu centralnego oświetlenia wzdłuż łuku drogi. Kierunkowskaz jest aktywowany predyktywnie na krótko przed wjazdem samochodu na skrzyżowanie. Reflektory i światła tylne są wyposażone w dynamiczne kierunkowskazy. Pasmo diod LED jest łatwo zauważalne i włącza się w kolejnych segmentach w ciągu kilku milisekund, wizualnie generując ruch światła w odpowiednim kierunku skrętu.

Zwiększone bezpieczeństwo z asystentem jazdy nocą

Oprócz zróżnicowanej oferty reflektorów, w modelu e-tron GT opcjonalnie dostępny jest także asystent jazdy nocą. Obejmuje on również światła sygnalizacyjne. Począwszy od prędkości 60 km/h, poszczególne diody w matrycowych reflektorach Matrix LED pulsują wielokrotnie w celu oznaczenia dostrzeżonych pieszych, którzy znajdują się w nieoświetlonych miejscach i zlewają się z otoczeniem. Sercem tego systemu jest kamera termowizyjna. Ma ona 24-stopniowy kąt widzenia, jej okienko ochronne jest czyszczone spryskiwaczem, a gdy jest zimno – jest podgrzewane.

Działająca w podczerwieni (FIR) kamera reaguje na ciepło emitowane przez ludzi lub zwierzęta, a pokazujący ich obraz wyświetlany jest na centralnym wyświetlaczu. Jeśli jednostka sterująca przewiduje zagrożenie, np. gdy pieszy idzie drogą tuż obok samochodu, osoba ta zostaje oznaczona kolorem czerwonym i jednocześnie rozlega się sygnał ostrzegawczy. Ostrzeżenie pojawia się również na opcjonalnym wyświetlaczu przeziernym head-up display. Oznaczenie i kontrast obrazu można konfigurować w systemie MMI.

Więcej informacji na temat technik oświetlenia Audi znaleźć można na TechTalk Light oraz w Leksykonie technicznym Audi.

Źródło: Audi