Tom Hanks sprzedał najdroższego Fiata 126p (Malucha) za 83,5 tys. dolarów

Słynny aktor amerykański Tom Hanks ma nie tylko duże poczucie humoru, ale również jest miłośnikiem motoryzacji i posiadaczem wielu dziwnych pojazdów. Jednym z nich był Fiat 126p, którego otrzymał w prezencie dzięki fundacji Moniki Jaskólskiej prosto z Bielska-Białej.

Używany egzemplarz trafił do renowacji i dzięki kilku sponsorom stał się jedynym egzemplarzem w swoim rodzaju. Takie auto trafiło za Ocean w 2017 roku. Ostatecznie jego ostatni właściciel Tom Hanks zdecydował się pojazd wystawić na wyjątkową aukcję, z której dochód przeznaczono na pomoc weteranom wojennym fundacji Hidden Heroes Campaign prowadzonej przez Elizabeth Dole.

Bonhams – aukcja kampera Airstream 34 Limited Excella (1992) Toma Hanksa

W ciągu ostatnich dwóch lat Tom Hanks uszczuplił swoją kolekcję o kilka niezwykłych pojazdów. To przede wszystkim kamper Airstream 1992 Model 34 Limited Excella, który towarzyszył aktorowi przy produkcji wielu filmów, Tesla Model S P82D, Ford F450 i odbudowana Toyota FJ40.

Fiat 126p Toma Hanksa został wystawiony na aukcji Bring a Trailer. Zainteresowanie kupnem tego auta zadeklarowało aż 36 osób. Ostatecznie wylicytowano kwotę 83 500 dolarów amerykańskich i w ten sposób pojazd przeszedł do historii jako najdroższy ze wszystkich sprzedanych w całej jego historii.

Przy okazji warto przypomnieć, iż historia z tym egzemplarzem Fiata 126p rozpoczęła się w 2016 roku, gdy znany amerykański aktor Tom Hanks sfotografował się na tle jednego z węgierskich egzemplarzy. Po opublikowaniu zdjęcia w internecie, nietypową akcję wymyśliła Bielszczanka Monika Jaskólska. Miała ona polegać na zbiórce pieniędzy na zakup takiego klasyka z przeznaczeniem dla Toma Hanksa, a nadwyżka zebranych funduszy miała zasilić konto bielskiego szpitala pediatrycznego.

Fiat 126p – ostatni zjechał z taśmy 20 lat temu

Szybko znaleźli się sponsorzy z Rafałem Sonikiem na czele, a także odezwał się Tom Hanks, którym również zadeklarował wsparcie finansowe dla wspomnianego szpitala.

Jednak, by Fiat 126p mógł być przetransportowany do USA i zarejestrowany jako klasyk, musiał być wyprodukowany najpóźniej w 1975 roku. Taki egzemplarz z 1974 roku odnaleziono w Suwałkach. Po zakupie przeszedł gruntowną renowację w firmie BB Oldtimer Garage. Auto w 2017 roku trafiło do USA i szczęśliwego Toma Hanksa.

Źródło: Bring a Trailer