Klasyk tygodnia – Renault 5 kończy 50 lat

Kultowy francuski kończy 50 lat. To godny podziwu wiek, a jednak Renault 5 nadal jest na fali w oczekiwaniu na swój renesans w 2024 roku. Prawdziwy symbol popkultury – Renault 5 sprzedał się na świecie w liczbie ponad 5,5 mln egzemplarzy.

Kultowy francuski kończy 50 lat. To godny podziwu wiek, a jednak Renault 5 nadal jest na fali w oczekiwaniu na swój renesans w 2024 roku. Prawdziwy symbol popkultury – Renault 5 sprzedał się na świecie w liczbie ponad 5,5 mln egzemplarzy.

Renault 5 zostało oficjalnie zaprezentowane 10 grudnia 1971 roku, a produkcję seryjną i sprzedaż rozpoczęto w pierwszej połowie 1972 roku. Autorem designu 3- i 5-drzwiowego hatchbacka był Michel Boué, który zmarł przed oficjalną premierą auta.

Renault 5 miał długość 3521 mm i napędzany był czterocylindrowymi silnikami o pojemności  850 do 1289 cm³, do których w późniejszym okresie dołączyła turbodoładowana jednostka o pojemności 1397 cm³.

Rok 2022, to wyjątkowy jubileusz tego kultowego modelu, zasłużył na godne obchody. Przez cały rok Renault będzie regularnie organizować liczne wydarzenia, happeningi i akcje w sieciach społecznościowych.

Renault 5 Prototype – jak osiągnąć sukces w retro-futurystycznym projekcie

I tak już w marcu ku radości fanów NFT umożliwi zakup specjalnie wykonanych dzieł z limitowanej edycji, inspirowanych Renault 5 i jego światem. To kolorowy świat pop, w którym znajdzie się miejsce dla dzieł sztuki, ale także butów sportowych i muzyki, wraz z powrotem na rynek wyjątkowego walkmana kasetowego. Greg, artysta ilustrator, wykona specjalną serię dzieł poświęconych Renault 5 i jego różnym wersjom.

Renault 5 Turbo ma 40 lat

Oficjalny kalendarz uroczystości będzie się zmieniał w zależności od bieżących wydarzeń. Uzupełniać go będą imprezy organizowane z inicjatywy fanów – będzie to coś w stylu „offowego” festiwalu.

STYCZEŃ – Start z piskiem opon, czyli udział w historycznym rajdzie Monte-Carlo załóg Renault 5 Alpine Groupe II oraz samochodu Renault 5 Turbo. Z tej okazji za kierownicą Renault 5 Turbo Alain Serpaggi.

– 28 stycznia pokazany zostanie film w technice animacji poklatkowej i z tej okazji pojawi się specjalny hashtag #50YEAR5, który towarzyszyć będzie wszystkim wydarzeniom przez cały rok.

MARZEC – Z myślą o Salonie Retromobile 2022 Renault przygotuje wyjątkowe stoisko w całości poświęcone Renault 5. W dniach 16–20 marca eksponowanych będzie 12 modeli, a wśród nich guest star: Renault 5 Prototype – zapowiedź renesansu modelu w 2024 r. Cała kolekcja starannie wyselekcjonowanych przedmiotów z logo Renault 5, zaprojektowanych specjalnie z okazji jubileuszu, będzie dostępna na stoisku w butiku l’Estafette The Originals.

– Od tego miesiąca regularnie prowadzone będą akcje odwołujące się do NFT, które umożliwią przez cały rok zakup różnych dzieł nawiązujących tematyką do Renault 5.

KWIECIEŃ – W budynku Renault Classic we Flins odbędzie się wystawa najsłynniejszych modeli Renault 5. Będzie otwarta dla mediów oraz dostępna wirtualnie dla publiczności.

CZERWIEC – Realizacja wyjątkowego samochodu koncepcyjnego we współpracy z renomowanym projektantem, utrzymanego w kolorowej stylistyce pop, w duchu lat siedemdziesiątych.

– W tym miesiącu ogłoszone zostaną inne projekty, tym razem muzyczne.

LIPIEC – Podsumowanie kariery filmowej prawdziwej gwiazdy.

WRZESIEŃ – Udział Renault 5 w Circuit des Remparts w Angoulême połączony z wystawą Renault 5.

LISTOPAD – Realizacja animacji poklatkowej poświęconej rywalizacji z udziałem Renault 5.

– Udział w Salonie Epoqu’Auto w Lyonie połączony z wystawą prezentującą kilka modeli Renault 5.

W ciągu roku kolejne wydarzenia uzupełnią i wzbogacą ten program.

Źródło: Renault