Volkswagen Passat – koniec kultowego sedana, którego zastąpi crossover ID.4

Od 1974 roku niemiecki producent sprzedał za Oceanem ponad 1,8 mln egz. modelu Passat. O definitywnym zakończeniu jego produkcji wiadomo było już od dawna. Ostatni egzemplarz opuścił fabrykę w Chattanoga i zakończył erę kultowego sedana w USA.

Volkswagen Passat w USA sprzedawany był pod różnymi nazwami jak m.in. Dasher czy Quantum.  Dopiero w 1990 roku pojawiła się nazwa Passat, którą definitywnie zakończył model 2022 roku.

Pierwszych sześć generacji Passata, które oferowali amerykańscy dilerzy, pochodziły z europejskiego importu, a w USA były modyfikowane do miejscowych przepisów. Siódma generacja produkowana była już w amerykańskiej fabryce i była zaprojektowana z myślą o miejscowym rynku.

Volkswagen oferuje aż 9 modeli hybrydowych typu plug-in – od Golfa eHybrid do Touarega R

Tzw. amerykański Volkswagen Passat, który był produkowany od 2012 roku, był eksportowany do m.in. Kanady, Korei Południowej. W rekordowym roku sprzedano 117 023 egz., ale już w 2021 r. sprzedaż spadła do 23 396 egz., co oznaczało gwałtowny spadek zainteresowania tym modele i nieuchronnie zbliżający się jego koniec.

Volkswagen Passat B2 (1980-2014) – najpopularniejsza generacja ma 40 lat

W Chattanooga trwają obecnie prace przygotowujące fabrykę do produkcji elektrycznego crossovera VW ID.4. rozpoczęcie produkcji planowane jest w połowie roku. Producent oczekuje dużego zainteresowania nowym modelem.